Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΛουκεμπάκιο και Ίσκο στο επίκεντρο: Μπέτις και Σεβίλλη αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1

Μπέτις και Sevilla FC αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο ντέρμπι της πόλης το βράδυ της Κυριακής. Λουκεμπάκιο και Ίσκο βρέθηκαν στο επίκεντρο λίγο πριν την ανάπαυλα – αργότερα ήταν ένα δοκάρι που στέρησε τη νίκη από τους γηπεδούχους

Στο τέλος, η Μπέτις θα μπορούσε τελικά να είχε πάρει τους τρεις βαθμούς. Σέντρα του Ρόντρι, κεφαλιά του Εζαλζούλι – δοκάρι. Οι γηπεδούχοι μυρίστηκαν νίκη τρία λεπτά πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά λίγο αργότερα, όταν ο διαιτητής José Maria Sanchez Martinez έβαλε τέλος στο ντέρμπι της Σεβίλλης, ήταν σαφές ότι αρκούσε μόνο η ισοπαλία.

Η Μπέτις χρειάστηκε αρχικά λίγο χρόνο για να πάρει μπρος και ήταν τυχερή που ο Λουκεμπάκιο, που μπήκε νωρίς ως αλλαγή, δεν κατάφερε να αξιοποιήσει μια μεγάλη ευκαιρία στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου (24′). Στη συνέχεια, όμως, οι “ασπρόμαυροι” βελτιώθηκαν αισθητά, δημιούργησαν οι ίδιοι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία στο πρόσωπο του Φορνάλς (35′) και τελικά πήραν το προβάδισμα.

Αφού ο Λουκεμπάκιο ακούμπησε την μπάλα με το χέρι, η Μπέτις κέρδισε πέναλτι, ο Ίσκο ανέβηκε και νίκησε τον πρώην τερματοφύλακα της Μπουντεσλίγκα, Νάιλαντ, δίνοντας προβάδισμα 1-0 στην Μπέτις (38′), το οποίο κράτησε μέχρι το ημίχρονο.

Ο Κίκε Σάλας ισοφαρίζει

Μετά την ανάπαυλα, ένα στημένο ήταν αυτό που έφερε την Sevilla FC ξανά στο παιχνίδι: ο Acuna σέρβιρε σε κόρνερ και ο Kike Salas, που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή, με κεφαλιά ισοφάρισε (56′).

Λίγο αργότερα, υπήρξε ανατροπή στην αντίπερα όχθη: ο Badé έκανε ντρίμπλα έξω από την περιοχή του με την μπάλα στα πόδια και ακούμπησε ελαφρά τον Isco στον λαιμό- ο διαιτητής έδειξε ξανά το σημείο, αλλά το VAR υπέδειξε ότι η προσπάθεια του Badé δεν ήταν πέναλτι (58′).

Το σκορ παρέμεινε 1-1 – και εξακολουθούσε να υπάρχει στον πίνακα των σκόρερ μετά από περισσότερα από 90 λεπτά, καθώς η κεφαλιά του Ezzalzouli χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι λίγο πριν το τέλος.