Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΣυνεχίζεται η πορεία του Χάβερτς: Η Άρσεναλ κρατάει τα νώτα της στο...

Συνεχίζεται η πορεία του Χάβερτς: Η Άρσεναλ κρατάει τα νώτα της στο καυτό ντέρμπι

Η

Arsenal FC επικράτησε δύσκολα στο 195ο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου. Σε ένα επεισοδιακό ματς, ο Κάι Χάβερτζ αναδείχθηκε και πάλι ένας από τους νικητές του αγώνα

Όταν ο Kai Havertz με κεφαλιά έγραψε το 3-0 για την Άρσεναλ στο 38ο λεπτό, το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί – και ήταν δύσκολο για όσους παρακολουθούσαν στο γήπεδο της Tottenham Hotspur να καταλάβουν το γιατί. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν καλά σε ένα ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου που ήταν έντονο από την αρχή, ήταν ισάξιοι με τους διεκδικητές του τίτλου από τους γείτονες στα πρώτα στάδια και μάλιστα πέτυχαν το πρώτο γκολ – αν και σε λάθος εστία: ο Höjbjerg στάθηκε άτυχος όταν σε μια κεφαλιά-μονομαχία με τον Tomiyasu (15ο λεπτό), έπιασε την κεφαλιά σε αιχμηρό κόρνερ του Saka στο δικό του τέρμα.

Στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την Τότεναμ: μέσα σε τέσσερα λεπτά, τα Σπερς είχαν τρεις εξαιρετικές ευκαιρίες από κόρνερ, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν την άξια ισοφάριση. Ο Ρομέρο έπιασε την κεφαλιά ελάχιστα άουτ (19ο) και στη συνέχεια σημάδεψε το δοκάρι από κοντά (21ο). Και όταν ο παρτενέρ του ως κεντρικός αμυντικός van de Ven έστειλε την μπάλα με κεφαλιά πάνω από τη γραμμή λίγο αργότερα, αφού αρχικά είχε αποβληθεί κόρνερ, επενέβη το VAR και ακύρωσε το γκολ λόγω πολύ ελαφρού οφσάιντ (23′).

Εγκριση και γκολ: Η πορεία του Χάβερτζ συνεχίζεται

Ενώ το πρώιμο προβάδισμα της Άρσεναλ δύσκολα της έδινε αυτοπεποίθηση, τα Σπερς συνέχισαν να επιτίθενται με σθένος – για να δεχτούν το επόμενο χαμηλό χτύπημα. Αφού πρώτα ο Kulusevski και στη συνέχεια ο Maddison έπεσαν στην περιοχή της Arsenal, η Tottenham διεκδίκησε δύο πέναλτι, αλλά δέχτηκε μόνο ένα, όταν ο Havertz έπαιξε μια υπέροχη διαγώνια μπάλα στο μισό γήπεδο στον Saka στην επακόλουθη αντεπίθεση. Ο εξτρέμ νίκησε τον Davies στην πορεία του προς το κέντρο και τελείωσε με αυτοπεποίθηση στην αριστερή γωνία (27′).

Οι δύο Γερμανοί παίκτες στον αγωνιστικό χώρο βίωσαν ένα ριζικά διαφορετικό πρώτο ημίχρονο, και όχι μόνο γι’ αυτό: Ενώ ο επιθετικός των Σπερς Βέρνερ χρειάστηκε να αντικατασταθεί μετά από μισή ώρα λόγω τραυματισμού (31), ο Χάβερτζ ακολούθησε την εξαιρετική ασίστ του με ένα δικό του γκολ: Μετά από εξαιρετικό κόρνερ του Ράις, ο διεθνής παίκτης διέρρηξε την περιοχή των πέντε μέτρων και από κοντά με κεφαλιά έβαλε το δωδέκατο φετινό του γκολ (38′). Η Άρσεναλ είχε πετύχει τρία γκολ από τέσσερα σουτ προς την εστία στο πρώτο ημίχρονο, ενώ καμία από τις οκτώ προσπάθειες των Σπερς δεν είχε οδηγήσει σε γκολ. Συμπτωματικό: Ακόμα και ο Son αστόχησε από την καλύτερη θέση (45′).

Η Τότεναμ επιστρέφει – Η Άρσεναλ σώζεται για το φινάλε

Μετά την ανάπαυλα, η Άρσεναλ δεν ήταν τόσο αποτελεσματική όσο στο πρώτο ημίχρονο: η καταδυόμενη κεφαλιά του Τομιγιάσου πέρασε άουτ (48′) και ο Βικάριο με εξαιρετική απόκρουση του Σάκα απέτρεψε το 4-0 (53′). Για τους γηπεδούχους, ο κεντρικός αμυντικός συνέχισε να είναι ο πιο επικίνδυνος παίκτης: ο Ρομέρο έχασε πρώτα άλλη μια ευκαιρία με το κεφάλι (51′), προτού τελικά αξιοποιήσει στο έπακρο την τέταρτη μεγάλη ευκαιρία της ημέρας – αν και χάρη σε μια κακή πάσα του Ράγια, ο οποίος έστειλε την μπάλα ανενόχλητος στο στήθος του Αργεντινού (64′).

Η Τότεναμ συνέχισε να επιτίθεται, αλλά με δυσκολία κατάφερε να πιέσει – μέχρι που καταλογίστηκε το επόμενο πέναλτι στην περιοχή της Άρσεναλ. Αυτή τη φορά, μετά την προβολή του βιντεοσκοπημένου υλικού, ο διαιτητής Όλιβερ δεν είχε άλλη επιλογή από το να δείξει το σημείο: Ο Ράις είχε χτυπήσει ξεκάθαρα τον Ντέιβις – ο Σον μετέτρεψε με ασφάλεια το πέναλτι σε 2:3 (87′). Η Άρσεναλ αναγκάστηκε να τρέμει για άλλη μια φορά και χρειάστηκε να αντέξει αρκετές πάσες στην περιοχή της, αλλά κατάφερε να κρατηθεί για μια οριακή νίκη

Η Άρσεναλ διατηρεί έτσι την πρώτη θέση, αλλά πρέπει να συνεχίσει να ελπίζει σε ένα στραβοπάτημα της ManCity, η οποία έχει λιγότερα παιχνίδια στο χέρι. Η επόμενη δοκιμασία περιμένει τους “κανονιέρηδες” το ερχόμενο Σάββατο (1.30μμ) κόντρα στην Μπόρνμουθ. Για την Τότεναμ, το επόμενο λονδρέζικο ντέρμπι είναι στην έδρα της Τσέλσι την Πέμπτη (8.30μμ).