сряда, май 15, 2024
HomePremier LeagueПоходът на Хавертц продължава: Арсенал удържа на удара си в разгорещеното дерби

Походът на Хавертц продължава: Арсенал удържа на удара си в разгорещеното дерби

ФК Арсенал спечели с минимална разлика 195-ото дерби на Северен Лондон. В един напрегнат мач Кай Хаверц отново се превърна в един от победителите в мача

Когато в 38-ата минута Кай Хаверц с глава покачи на 3:0 за Арсенал, мачът вече беше решен – и за наблюдаващите на стадиона на Тотнъм Хотспър беше трудно да разберат защо. Домакините се бориха добре в дербито на Северен Лондон, което беше напрегнато от самото начало, бяха равностойни на титулярните надежди на своите съседи в ранните етапи и дори отбелязаха първия гол – макар и в грешната мрежа: Хьоберг нямаше късмет да насочи остър корнер на Сака в собствената си врата в голова схватка с Томиясу (15-ата минута).

След това нещата за Тотнъм станаха още по-лоши: в рамките на четири минути „шпорите“ имаха три отлични шанса от корнери, но не успяха да отбележат заслужен изравнителен гол. Ромеро стреля с глава встрани от вратата (19-та минута), а след това удари гредата от близко разстояние (21-та минута). А когато малко след това партньорът му в центъра на терена ван де Вен насочи топката над линията след първоначално изчистен корнер, VAR се намеси и отмени гола заради много леко нарушение (23′).

Автоматизация и гол: походът на Хаверц продължава

Въпреки че ранната преднина на Арсенал едва ли им е вдъхнала увереност, „шпорите“ продължиха да атакуват енергично – само за да допуснат следващия слаб удар. След като първо Кулушевски, а след това и Мадисън паднаха в наказателното поле на Арсенал, Тотнъм претендираше за две дузпи, но допусна само една, когато Хаверц изигра чудесна диагонална топка през половината терен към Сака при последвалата контраатака. Крилото надбяга Дейвис по пътя си към центъра и завърши уверено в левия ъгъл (27′).

Двамата германски играчи на терена изживяха коренно различно първо полувреме, и то не само заради това: Докато нападателят на „шпорите“ Вернер трябваше да бъде заменен след половин час поради контузия (31), Хаверц последва страхотната си асистенция със свой собствен гол: След един изключителен корнер на Райс международникът проби в петметровата зона и от близко разстояние вкара своя дванадесети гол за сезона (38′). През първото полувреме Арсенал беше отбелязал три гола от четири удара към вратата, докато нито един от осемте опита на „шпорите“ не беше довел до гол. Симптоматично: дори Сон пропусна от най-добрата позиция (45′).

Тотнъм се върна – Арсенал се спаси за финала

След почивката Арсенал не беше толкова ефективен, колкото през първото полувреме: гмуркащият се удар с глава на Томиасу прелетя над вратата (48′), а Викарио направи изключително спасяване на Сака, за да предотврати резултат 4:0 (53′). За домакините централният защитник продължаваше да бъде най-опасният играч: Ромеро първо пропусна поредния си шанс с глава (51′), а накрая се възползва от четвъртата си чудесна възможност за деня – макар и благодарение на лош пас на Рая, който свали топката необезпокояван на гърдите на аржентинеца (64′).

Тотнъм продължаваше да атакува, но почти не успяваше да се наложи – до следващата дузпа, отсъдена в наказателното поле на Арсенал. Този път, след като изгледа видеозаписа, съдията Оливър нямаше друг избор, освен да посочи бялата точка: Сон изпълни безопасно наказателния удар, за да направи резултата 2:3 (87′). Арсенал бе принуден да трепери още веднъж и трябваше да издържи на редица пропуски в собственото си наказателно поле, но успя да удържи за минимална победа

По този начин Арсенал запазва първото място, но трябва да продължи да се надява на подхлъзване от страна на МанСити, които имат по-малко мачове. Следващото изпитание очаква артилеристите следващата събота (13:30 ч.) срещу Борнемут. За Тотнъм следващото лондонско дерби е с Челси в четвъртък (20:30 ч.).