Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΧάρη σε αυτογκόλ: Το Λιχτενστάιν τερματίζει το σερί ηττών ρεκόρ

Χάρη σε αυτογκόλ: Το Λιχτενστάιν τερματίζει το σερί ηττών ρεκόρ

Το Λιχτενστάιν άφησε επιτέλους πίσω του το μεγαλύτερο σερί ηττών στο διεθνές ποδόσφαιρο. Ο αντίπαλος βοήθησε επίσης το

Μόνο πολύ λίγοι άνθρωποι μπορούν να θυμούνται την 8η Σεπτεμβρίου 2021. Μια μέρα όπως πολλές άλλες, χωρίς σημαντικά επεισόδια. Ωστόσο, ήταν και η ημέρα κατά την οποία το Λιχτενστάιν δεν έχασε για τελευταία φορά σε διεθνή αγώνα. Στο πλαίσιο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, το πριγκιπάτο αναδείχθηκε ισόπαλο 1-1 στην Αρμενία.&nbsp- Οι Ανατολικοευρωπαίοι προηγήθηκαν με τον πρώην παίκτη της Ντόρτμουντ Χένρικ Μχιταριάν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45.+5), ενώ ο Νόα Φρικ ισοφάρισε για το Λιχτενστάιν στο 80ο λεπτό.

Στα επόμενα δυόμισι χρόνια, το Λιχτενστάιν έδωσε 24 επίσημους αγώνες – και έχασε 24 φορές. Ήταν το μεγαλύτερο σερί ηττών στο διεθνές ποδόσφαιρο. Μέχρι τις 26 Μαρτίου 2024.

Το Λιχτενστάιν ξεφορτώθηκε αυτό το αμφίβολο ρεκόρ όταν έπαιξε στη Λετονία. Σε ένα φιλικό παιχνίδι στη Ρίγα, το σκορ ήταν 1:1 μετά από 90 λεπτά και οι Λετονοί βοήθησαν μάλιστα. Το εναρκτήριο γκολ του Λιχτενστάιν προήλθε από αυτογκόλ του Λετονού Marcis Oss, μια σέντρα του αμυντικού σχεδόν από τη γραμμή του άουτ που κατέληξε στο δικό του κουτί μετά από μόλις 14 δευτερόλεπτα παιχνιδιού (1ο).

Οι Λετονοί ισοφάρισαν στο 11ο λεπτό με τον Raimonds Krollis, αλλά μέχρι το τελικό σφύριγμα δεν συνέβη τίποτα άλλο. Το Λιχτενστάιν, το οποίο προπονεί ο Γερμανός προπονητής Konrad Fünfstück, μπόρεσε έτσι να πανηγυρίσει μια ισοπαλία για πρώτη φορά μετά από ακριβώς 930 ημέρες

Στις αρχές Σεπτεμβρίου εναντίον του Σαν Μαρίνο

Για το Λιχτενστάιν, το διεθνές παράθυρο ενόψει του EURO 2024 περιλαμβάνει ένα φιλικό παιχνίδι με την Αλβανία στις 4 Ιουνίου και μια επίσκεψη στη Ρουμανία στις 8 Ιουνίου για την ομάδα που βρίσκεται στην 203η θέση της παγκόσμιας κατάταξης της FIFA. Η απειλή της ήττας ελλοχεύει και πάλι και στα δύο παιχνίδια. Στην έναρξη της νέας διεθνούς περιόδου, ωστόσο, το Λιχτενστάιν μπορεί να ελπίζει ότι θα σκοράρει ξανά. Στην 1η αγωνιστική του Nations League 2024/25, το Λιχτενστάιν θα φιλοξενήσει το Σαν Μαρίνο στις 5 Σεπτεμβρίου. Η χώρα που δεν έχει θάλασσα βρίσκεται στην 210η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, επτά θέσεις χαμηλότερα από το Λιχτενστάιν.