Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤελευταίο δευτερόλεπτο: Ο Μπέλινγκχαμ σώζει την ισοπαλία της Αγγλίας με το Βέλγιο

Η Αγγλία γλίτωσε οριακά τη δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα. Κόντρα στο Βέλγιο, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σοβαρό λάθος πίσω και ήταν σπάταλοι μπροστά – μέχρι που ο Jude Bellingham ήρθε να σώσει

Το ροτέισον ήταν το ζητούμενο για τον προπονητή της Αγγλίας Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ και τον ομόλογό του Ντομένικο Τεντέσκο μετά τα πρόσφατα τεστ. Ενώ τα “Τρία Λιοντάρια” ήθελαν να δώσουν συνέχεια στην ισοπαλία με τη Βραζιλία (1-0) με μια εντός έδρας νίκη, οι “κόκκινοι διάβολοι” ήθελαν να εξιλεωθούν για την εν πολλοίς αδιάφορη εμφάνιση στο 0-0 με την Ιρλανδία.

Και πράγματι οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο Γουέμπλεϊ μετά από κάτι παραπάνω από δέκα λεπτά: ο Πίκφορντ επέτρεψε στον εαυτό του μια βαρυσήμαντη λάθος πάσα, την οποία τιμώρησε ο Τίλεμανς κάνοντας το 1-0 (11′) – αν και κράτησε μόνο λίγα λεπτά. Μετά από φάουλ του Βερτόνγκεν στον Τόνι, ο διαιτητής έδειξε το σημείο και ο παραβάτης σκόραρε μόνος του (17′). Το πρώτο διεθνές γκολ για τον επιθετικό της Brentford FC

Τίλεμανς και Λουκάκου τιμωρούν τα κενά της Αγγλίας

Μετά την πρώτη απόκρουση του Πίκφορντ απέναντι στον Ντόκου (20′), η ομάδα του Σάουθγκεϊτ πήρε ξεκάθαρα τον έλεγχο του αγώνα και πίεσε για το 2-1. Όταν ο Ντεμπάστ έφτασε εκατοστά από το αυτογκόλ (26′) και το ντεμπούτο γκολ του Μπόουεν με τα “τρία λιοντάρια” ακυρώθηκε ως οφσάιντ (27′), οι Άγγλοι στάθηκαν άτυχοι άλλες δύο φορές πριν η δική τους αδυναμία έρθει ξανά στο προσκήνιο.

Ο Μπέλινγκχαμ (20 γκολ σε 28 συμμετοχές με τη Ρεάλ Μαδρίτης), ο οποίος είναι τόσο απίστευτα παραγωγικός με τη Ρεάλ Μαδρίτης μέχρι στιγμής, έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει ένα σχεδόν καθυστερημένο δεύτερο γκολ (33′), προτού ένα ακόμη λάθος στην άμυνα βάλει τους Βέλγους ξανά μπροστά στο σκορ. Ο Ντανκ ταράχτηκε από την ανάσα του επερχόμενου Λουκάκου και έδωσε την μπάλα, στην οποία ο “Big Rom”, όπως είναι γνωστός στο νησί για τη σωματική του δύναμη και τη δύναμή του, έδειξε στη συνέχεια την πιο ήπια πλευρά του: με το αριστερό του πόδι χάιδεψε την μπάλα στον Τίλεμανς, ο οποίος με διπλή κεφαλιά έκανε το 2:1 στο ημίχρονο (36′).

Ο Μπέλινγκχαμ αφήνει τα Τρία Λιοντάρια να αναπνεύσουν με ανακούφιση μετά από καταιγισμό ευκαιριών

Το δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο η Αγγλία έπαιξε χωρίς ονόματα στις φανέλες της για να τραβήξει την προσοχή στην άνοια, κυριάρχησε αρχικά στις προσπάθειες των γηπεδούχων να ισοφαρίσουν. Ωστόσο, ο Toney (52) και ο Bowen (63), που αμφότεροι δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Sels, και ο Bellingham (58) έχασαν τις πρώτες ευκαιρίες για να εκμεταλλευτούν την πίεση των τριών λιονταριών. Ο Mainoo, που έκανε το ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα, έφτασε πιο κοντά, αλλά ο Sels ήταν και πάλι σε ετοιμότητα για να αποκρούσει (66).

Το παιχνίδι ισορρόπησε κάπως στις καθυστερήσεις. Αν και ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ έβαλε στην επίθεση τους Μάντισον, Γκόρντον και Γουάτκινς, αυτό δεν απέδωσε για μεγάλο χρονικό διάστημα. Μόνο ο Foden είχε άλλη μια ευκαιρία (79′), ενώ στη συνέχεια χρειάστηκε να φτάσουμε στις καθυστερήσεις για να ανέβει και πάλι το παιχνίδι: Πρώτα ο πρώην παίκτης της Χέρτα, Lukebakio, έχασε μεγάλη ευκαιρία να κρίνει το παιχνίδι μετά από αντεπίθεση (90′). +1), πριν το τελευταίο σουτ του Μπέλινγκχαμ στο 90ο +5ο λεπτό αποτρέψει την πρώτη νίκη του Βελγίου στην Αγγλία και αποτρέψει τα “Τρία Λιοντάρια” από το να χάσουν δύο σερί εντός έδρας παιχνίδια για πρώτη φορά από το 2013 (0:2 από τη Χιλή και 0:1 από τη Γερμανία).