събота, април 27, 2024
HomeFootballБлагодарение на автогол: Лихтенщайн прекратява рекордна серия от загуби

Благодарение на автогол: Лихтенщайн прекратява рекордна серия от загуби

Лихтенщайн най-накрая остави зад гърба си най-дългата серия от загуби в международния футбол. Съперникът също помогна

Само много малко хора могат да си спомнят 8 септември 2021 г. Ден като много други, без никакви сериозни инциденти. Това обаче беше и денят, в който Лихтенщайн за последен път не загуби в международен мач. Като част от квалификациите за Световното първенство княжеството завърши наравно 1:1 в Армения. Източноевропейците поведоха чрез бившия играч на Дортмунд Хенрих Мхитарян в продължението на първото полувреме (45.+5), а Ноа Фрик изравни за Лихтенщайн в 80-ата минута.

През следващите две години и половина Лихтенщайн изиграва 24 официални мача – и губи 24 пъти. Това е най-дългата серия от загуби в международния футбол. До 26 март 2024 г.

Лихтенщайн се отърва от този съмнителен рекорд, когато игра в Латвия. В приятелски мач в Рига резултатът беше 1:1 след 90 минути, а латвийците дори помогнаха. Откриващият гол на Лихтенщайн беше резултат от автогол на латвиеца Марсис Ос – удар на защитник почти от аутлинията, който се озова в собственото му наказателно поле само след 14 секунди игра (1).

Латвийците изравниха в 11-ата минута чрез Раймондс Кролис, но до последния съдийски сигнал не се случи нищо повече. По този начин Лихтенщайн, чийто треньор е германският наставник Конрад Фюнфщук, успя да отпразнува равенство за първи път от точно 930 дни

В началото на септември срещу Сан Марино

За Лихтенщайн международният прозорец преди ЕВРО 2024 включва приятелски мач срещу Албания на 4 юни и гостуване в Румъния на 8 юни за 203-ия отбор в световната ранглиста на ФИФА. И в двата мача отново надвисва заплахата от поражение. В началото на новия международен сезон обаче Лихтенщайн може да се надява отново да отбележи гол. В първия ден от Лигата на нациите 2024/25 г. Лихтенщайн ще бъде домакин на Сан Марино на 5 септември. Страната без излаз на море е на 210-о място в световната ранглиста, седем места по-надолу от Лихтенщайн.