Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο ονειρικό φινάλε του Τεό: Η Μίλαν εκτοξεύει τη Ρόμα στην 9η...

Το ονειρικό φινάλε του Τεό: Η Μίλαν εκτοξεύει τη Ρόμα στην 9η θέση

Η Μίλαν εδραίωσε την τρίτη θέση στη Serie A με την εντός έδρας νίκη της με 3:1 επί της AS Roma. Οι Ρωμαίοι, που δεν είχαν στη διάθεσή τους τους Ζοζέ Μουρίνιο και Πάουλο Ντιμπάλα, μείωσαν με πέναλτι, αλλά ο Τεό έδιωξε κάθε αμφιβολία λίγο πριν το τέλος

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, τόσο η Μίλαν (1:2 επί της Αταλάντα Μπέργκαμο) όσο και η Ρόμα (0:1 στη Λάτσιο Ρόμα) αποκλείστηκαν από το Coppa Italia. Τέσσερις ημέρες αργότερα, οι φιλοξενούμενοι από την πρωτεύουσα όχι μόνο είχαν να αντιμετωπίσουν την απουσία του τιμωρημένου προπονητή τους Ζοζέ Μουρίνιο, αλλά και ο Ντιμπάλα έμεινε εκτός με πρόβλημα στον μηρό και αντικαταστάθηκε από τον Ελ Σααραουί ως μία από τις πέντε αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα. Επιπλέον, ο βοηθός προπονητή Σαλβατόρε Φότι, ο οποίος αντικατέστησε τον Μουρίνιο, επέλεξε τους Σβίλαρ, Λλορέντε, Σπινατσόλα και Τσελίκ αντί των Ρουί Πατρίσιο, Χουίχσεν, Κάρσντορπ και Ζαλέφσκι.

Η Ρόμα ξεκίνησε ενεργά και αρχικά καθήλωσε τη Μίλαν στο δικό της μισό. Παρόλα αυτά, οι Ροσονέρι κατάφεραν να σκοράρουν νωρίς, με τον Στέφανο Πιόλι να πραγματοποιεί τρεις αλλαγές από το κύπελλο – ο Μουσά, ο Άλεξ Χιμένεθ και ο πρώην παίκτης της Φρανκφούρτης Γιόβιτς μπήκαν στη θέση των Κιάερ, Ζιρού και Άντλι. Ο τελευταίος ήταν αυτός που νίκησε τον Κρίστενσεν με γάντζο μετά από έντεκα λεπτά και έστειλε την μπάλα από τα 15 μέτρα κάτω δεξιά.

Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκε αρχικά να ταρακουνηθούν λίγο, αλλά μετά από περίπου μισή ώρα το παιχνίδι ανέβηκε και πάλι. Ο Pulisic απέτυχε να σκοράρει για τους γηπεδούχους τρεις φορές μέσα σε δέκα λεπτά από υποσχόμενες θέσεις (28, 32, 37) και ο Theo χτύπησε το αλουμίνιο με πλασέ, ενώ οι Celik (30), Paredes (38) και Spinazzola (40) πλησίασαν στην άλλη άκρη – αλλά το 1-0 παρέμεινε στην ανάπαυλα.

Ο Γκιρούτ αυξάνει το προβάδισμα μετά την ανάπαυλα

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, ο Γκάμπια έχασε αρχικά την ευκαιρία να κάνει το 2-0 από κοντά (55′), αλλά ο Ζιρού τα κατάφερε καλύτερα αμέσως μετά, νεύοντας με το κεφάλι από την κεφαλιά του Κιάερ (56′). Το 2:0 ήταν ένα πραγματικό γκολ αντίκτυπο για τη Ρόμα, η οποία δυσκολεύτηκε πολύ στα λεπτά που ακολούθησαν. Η Μίλαν, ωστόσο, δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί – και κάλεσε τους φιλοξενούμενους στο γήπεδο λίγο αργότερα.

Εξω από την περιοχή του πέναλτι, ο Calabria έριξε κάτω τον εντυπωσιακό Pellegrini, ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Mancini στο ημίχρονο. Ο Παρέδες εκτέλεσε το πέναλτι που προέκυψε και έβαλε ξανά μπροστά τα χρώματά του (69′). Με ηγέτη τον Πελεγκρίνι, οι Τζιαλορόσι πίεσαν ξαφνικά για την ισοφάριση, αλλά δεν ήταν αρκετά επιτακτικοί. Ο αρχηγός απέτυχε με την καλύτερη προσπάθειά του απέναντι στον Μαϊνάν (78′).

Ο Τέο κάνει τη διαφορά

Στην αντίπερα όχθη, ο Τεό ήταν αυτός που, αφού δέχτηκε τακουνάκι από τον συμπατριώτη του Ζιρού, σούταρε υπέροχα κάτω από το οριζόντιο δοκάρι από 15 μέτρα για να επαναφέρει το προβάδισμα (84′). Οι Ρωμαίοι προσπάθησαν ξανά με τον Πελεγκρίνι (86′), αλλά δεν μπόρεσαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Λίγο πριν το τέλος, ο Musah θα μπορούσε να αυξήσει το προβάδισμα ακόμα και στο 4:1 μετά από ωραία ατομική ενέργεια, αλλά δεν κατάφερε να βρει το δοκάρι (90′).

Με το αποτέλεσμα η Μίλαν εδραιώνεται στην τρίτη θέση της Serie A, ενώ η Ρόμα συνεχίζει την κατρακύλα της. Με μόλις μία νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια πρωταθλήματος, οι Ρωμαίοι έχουν υποχωρήσει στην 9η θέση. Η επόμενη ευκαιρία για τρίποντο έρχεται το Σάββατο (6μμ) απέναντι στην Ελλάς Βερόνα – και πάλι με τον Μουρίνιο, αλλά χωρίς τους τιμωρημένους Μαντσίνι και Κριστάντε. Στη συνέχεια η Μίλαν συνεχίζει την εκστρατεία της με την επίσκεψη στην Ουντινέζε Κάλτσιο (8.45μμ).