Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΣτο ντεμπούτο του: Η ασίστ του Βέρνερ δίνει βαθμό στην Τότεναμ στο...

Στο ντεμπούτο του: Η ασίστ του Βέρνερ δίνει βαθμό στην Τότεναμ στο Ολντ Τράφορντ

Η Τότεναμ δεν μπόρεσε να επισφραγίσει με νίκη μια κυρίαρχη εμφάνιση στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά τουλάχιστον ακύρωσε δύο ελλείψεις. Ο Τίμο Βέρνερ έκανε το ντεμπούτο του με ασίστ

Η Τότεναμ ήταν σε επαφή με τις θέσεις του Champions League, η Γιουνάιτεντ όχι – και αυτό φάνηκε. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δραστήριοι από την αρχή, αλλά οι πρωταθλητές ρεκόρ πανηγύρισαν παρ’ όλα αυτά νωρίς: ο Höjlund τελείωσε έξοχα μια αντεπίθεση στην κοντινή γωνία (3′).

Ο δανεικός Βέρνερ, που έκανε ντεμπούτο στην αρχική ενδεκάδα, προσπάθησε πολύ, αλλά δεν ήταν πάντα ευχαριστημένος στην αριστερή πτέρυγα των Λονδρέζων. Είχε την πρώτη ευκαιρία για τα χρώματά του με κεφαλιά στο 11ο λεπτό. Όσο περνούσε η ώρα περισσότερη κατοχή, περισσότερες μπαλιές: Η Τότεναμ ήταν η καλύτερη ομάδα. Η ισοφάριση του Richarlison από κόρνερ ήταν άξια (19ο λεπτό)

Το πρώτο εντός έδρας γκολ του Ράσφορντ από τον Μάιο

Η Μάντσεστερ ήταν λίγο επιφυλακτική κατά διαστήματα και αρκέστηκε να παίξει ποδόσφαιρο με αντεπιθέσεις – αλλά αυτό άλλαξε στα λεπτά πριν την ανάπαυλα. Η Γιουνάιτεντ επένδυσε περισσότερο, ήταν επιθετική και δυναμική – και για άλλη μια φορά παγωμένη. Μετά από ένα τετ-α-τετ με τον Höjlund, ο Rashford σκόραρε στην μακρινή γωνία, το πρώτο του γκολ στο Old Trafford από τον Μάιο (40′).

Το ανανεωμένο προβάδισμα των γηπεδούχων ήταν μόνο εν μέρει σύμφωνο με την πορεία του παιχνιδιού, αλλά η ικανότητά τους να αξιοποιούν τις ευκαιρίες ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, ο Βέρνερ αστόχησε στη μακρινή γωνία λίγο πριν την ανάπαυλα (45′) και ο Ρομέρο με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι από λίγα μέτρα (45.+2).

Όσο σπάταλοι ήταν οι φιλοξενούμενοι πριν από την ανάπαυλα, τόσο αδίστακτοι ήταν και αμέσως μετά. Ο Βέρνερ δημιούργησε το δεύτερο γκολ της ισοφάρισης του Μπεντανκούρ στην τελευταία φάση πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό (46′).

McTominay χάνει το νικητήριο

Η Τότεναμ ήταν ακόμα πιο κυρίαρχη από το πρώτο ημίχρονο, με τη Γιουνάιτεντ να δυσκολεύεται να αντιμετωπίσει έναν αντίπαλο που έπαιζε χωρίς παραδοσιακό επιθετικό. Αυτό έγινε αντιληπτό ξανά και ξανά. Ήταν ακόμα 2:2 όταν ο Τεν Χαγκ έκανε την εμφάνισή του φέρνοντας τον ΜακΤομινέι – ο Σκωτσέζος έβαλε ξανά τη Γιουνάιτεντ μπροστά στο σκορ με μακρινό σουτ (62′).

Η πρώτη ευκαιρία της Μάντσεστερ στο δεύτερο μέρος άνοιξε ξαφνικά το παιχνίδι, το οποίο έγινε λίγο πιο άγριο και πιο ανεξέλεγκτο. Αυτό λειτούργησε υπέρ των γηπεδούχων, αλλά και πάλι με δυσκολία έβγαλαν τον Höjlund στην τελική γραμμή. Όλα έμοιαζαν πιθανά μέχρι τα τελευταία λεπτά, όταν ο αμυντικός Ντραγκουσίν έκανε επίσης την πρώτη του εμφάνιση με τα Σπερς – στο τέλος παραλίγο να έρθει η νίκη των γηπεδούχων: ο ΜακΤομινέι με κεφαλιά από τα πέντε μέτρα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων

Η Τότεναμ παραμένει στην πέμπτη θέση μετά από μια κυρίαρχη ισοπαλία, ενώ η Γιουνάιτεντ μπορεί να παραμείνει λίγο πιο κάτω από τις διεθνείς θέσεις