Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΣυντριβή για την Μπάρτσα: Ο τρίποντος Βινίσιους Τζούνιορ οδηγεί τη Ρεάλ στη...

Συντριβή για την Μπάρτσα: Ο τρίποντος Βινίσιους Τζούνιορ οδηγεί τη Ρεάλ στη νίκη στο Supercopa

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε με επιτυχία εκδίκηση από την Μπαρτσελόνα για την περσινή ήττα στον τελικό και κατέκτησε το Supercopa για 13η συνολικά φορά. Ξεχωριστός άνδρας για τους “ασπρόμαυρους” ήταν ο τρίποντος Vinicius Junior

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήθελε εκδίκηση για την ήττα με 3-1 στον περσινό τελικό του Supercopa. Για να το πετύχει αυτό, ο προπονητής της Ρεάλ Κάρλο Αντσελότι έκανε δύο αλλαγές μετά τη νίκη με 5-3 ν.Β. επί της Ατλέτικο Μαδρίτης στον ημιτελικό. Ο Λουνίν ξεκίνησε στο τέρμα αντί του Κέπα και ο Κρόος αντικατέστησε τον Μόντριτς στο αρχικό σχήμα.

Ο προπονητής της Μπαρτσελόνα Χάβι διατήρησε σχεδόν την ίδια αρχική ενδεκάδα από τη νίκη με 2-0 επί της CA Οσασούνα. Μόνο ο τραυματίας Ραφίνια χρειάστηκε να αντικατασταθεί. Στη θέση του Βραζιλιάνου ξεκίνησε ο Πέντρι.

Η άμυνα της Μπάρτσα ξεπέρασε δύο φορές

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ευκαιρίες και για τις δύο πλευρές. Αρχικά, ο Ροντρίγκο δεν κατάφερε να χτυπήσει σωστά την μπάλα (3ο) και δύο λεπτά αργότερα ο Φεράν Τόρες είχε δύο ευκαιρίες για να σκοράρει. Η Μπάρτσα βρισκόταν σχετικά ψηλά στο γήπεδο με την τελική της γραμμή, κάτι που αποδείχθηκε δύο φορές καταστροφικό για τους Καταλανούς: αρχικά ο Κούντε έκανε λάθος, επιτρέποντας στον Βινίσιους Τζούνιορ να ξεφύγει και να σκοράρει (8′), και μόλις δύο λεπτά αργότερα ήταν ο Ροντρίγκο που έτρεξε μετά από μακρινή μπαλιά και δεν χρειάστηκε παρά να πλασάρει για να πετύχει το διπλό ο Βινίσιους Τζούνιορ.

Στη συνέχεια η Ρεάλ αποσύρθηκε, αφήνοντας την μπάλα στους Καταλανούς και βασιζόμενη στους δύο γρήγορους Βραζιλιάνους μπροστά για να αλλάξουν την κατοχή. Ωστόσο, η Μπάρτσα δημιούργησε επίσης ευκαιρίες, με τον Φεράν Τόρες να αστοχεί αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι (12′) και στη συνέχεια δύο φορές από σχεδόν ίδιες θέσεις στα δεξιά (21′, 27′). Στο 33ο λεπτό, οι “μπλαουγκράνα” πέτυχαν επάξια την ισοφάριση με το δυνατό βολέ του Λεβαντόφσκι.

Ωστόσο, η διαφορά του ενός γκολ δεν κράτησε για πολύ. Η Ρεάλ άρχισε και πάλι να επιτίθεται περισσότερο και κέρδισε πέναλτι σε εκτέλεση φάουλ του Αραούχο από τον Βινίσιους Τζούνιορ. Ο δράστης ανέβηκε και πέτυχε το τρίτο του γκολ στο παιχνίδι (39′). Στη συνέχεια, η εικόνα ήταν παρόμοια με την προηγούμενη, με τη Ρεάλ να οπισθοχωρεί λίγο. Σχεδόν με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Πέντρι είχε νέα ευκαιρία να μειώσει το σκορ, αλλά αστόχησε ελάχιστα (45.+5).

Ο Ροντρίγκο με την προκαταρκτική απόφαση – Αποβάλλεται ο Αραούχο

Μετά την ανάπαυλα, η εικόνα παρέμεινε αμετάβλητη σε σχέση με μεγάλο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η Μπάρτσα δύσκολα μπορούσε να αναπτύξει κινδύνους μπροστά από την εστία της. Ωστόσο, επειδή η άμυνα λειτούργησε καλύτερα στην αρχή, δεν υπήρξαν σχεδόν καθόλου αξιόλογες ευκαιρίες. Η Ρεάλ παραλίγο να αυξήσει το προβάδισμα σε 4:1 με την πρώτη της ευκαιρία, αφού ο Κούντε έδιωξε τη σέντρα του Βινίσιους Τζούνιορ ακριβώς στα πόδια του Ροντρίγκο – 4:1 (64′). Η Μπαρτσελόνα λύγισε, το αργότερο όταν ο αρχηγός Αραούχο αποβλήθηκε με κίτρινη κάρτα μετά από φάουλ στον Βινίσιους Τζούνιορ (71′).

Με την Μπάρτσα να βρίσκεται σε αριθμητική υπεροπλία, δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάτι μπροστά και οι “ασπρόμαυροι” είχαν μάλιστα μερικές ακόμα ευκαιρίες για να πετύχουν το πέμπτο γκολ (73′, 79′). Μόνο ο Ζοάο Φέλιξ έδειξε για άλλη μια φορά την τεχνική του φινέτσα με το τελείωμά του (80′). Η Ρεάλ κράτησε την μπάλα σε κίνηση στα τελευταία λεπτά και κράτησε εύκολα το προβάδισμά της. Η Ρεάλ πήρε με επιτυχία εκδίκηση για την περσινή ήττα στον τελικό και πανηγύρισε τον τίτλο της Supercopa νούμερο 13.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν θα έχει πολύ χρόνο για να πάρει βαθιά ανάσα. Η φάση των 16 στο Copa del Rey είναι ήδη προγραμματισμένη για αυτή την εβδομάδα. Η Μπαρτσελόνα επισκέπτεται την Πέμπτη (19.30) την ομάδα της τρίτης κατηγορίας Unionistas Salamanca, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης φιλοξενεί την Ατλέτικο Μαδρίτης δύο ώρες αργότερα σε μια επανάληψη του Derbi madrileno.