събота, април 27, 2024
HomeSerie AМечтаният финал на Тео: Милан изстреля Рома на 9-о място

Мечтаният финал на Тео: Милан изстреля Рома на 9-о място

Милан затвърди третото място в Серия А с домакинска победа с 3:1 над AS Roma. Римляните, които бяха без Жозе Моуриньо и Пауло Дибала, се върнаха назад от дузпа, но Тео премахна всички съмнения малко преди края

През седмицата и Милан (1:2 срещу Аталанта Бергамо), и Рома (0:1 в Лацио Рома) отпаднаха от Копа Италия. Четири дни по-късно гостите от столицата не само трябваше да се справят с отсъствието на отстранения си треньор Жозе Моуриньо, но и Дибала трябваше да пропусне с проблем в бедрото и беше заменен от Ел Шаарауи като една от петте промени в стартовата XI. Освен това помощник-треньорът Салваторе Фоти, който заместваше Моуриньо, предпочете Свилар, Ллоренте, Спинацола и Челик вместо Руи Патрисио, Хюйсен, Карсдорп и Залевски.

Рома започна активно и първоначално притисна Милан в собствената им половина. Въпреки това росонерите все пак успяха да отбележат в началото, като Стефано Пиоли направи три промени от купата – Муса, Алекс Хименес и бившият играч на Франкфурт Йович влязоха на мястото на Кяер, Жиру и Адли. Именно последният изпревари Кристенсен с кука след единадесет минути и от 15 метра вкара в долния десен ъгъл.

Първоначално гостите трябваше да се разколебаят малко, но след около половин час играта отново се надигна. Пулишич не успя да вкара за домакините на три пъти в рамките на десет минути от обещаващи позиции (28, 32, 37), а Тео удари алуминиево кроше, докато Челик (30), Паредес (38) и Спинацола (40) бяха близо до гола от другата страна – но резултатът остана 1:0 на почивката.

Гирууд увеличава преднината си след почивката

В началото на второто полувреме Габиа първо пропусна шанса да направи 2:0 от близко разстояние (55′), но веднага след това Жиру се справи по-добре, като се разписа след удар с глава на Кяер (56′). Голът за 2:0 беше истински удар за Рома, която изпитваше сериозни затруднения в следващите минути. Милан обаче не успя да се възползва от това – и покани гостите в малко по-късно.

Най-малко извън наказателното поле Калабрия събори нападателя Пелегрини, който бе заменил Манчини на полувремето. Паредес изпълни отсъдената дузпа, за да върне преднината на своите цветове (69′). Водени от Пелегрини, джалоросите внезапно натиснаха за изравняване, но не бяха достатъчно убедителни. Капитанът не успя да се справи с най-добрия си опит срещу Майгнан (78′).

Тео направи разликата

На другия край именно Тео, след като получи задна ножица от сънародника си Жиру, изстреля топката великолепно под напречната греда от 15 метра, за да възстанови предимството си (84′). Римляните опитаха отново чрез Пелегрини (86′), но не успяха да се върнат в мача. Малко преди края Муса дори можеше да увеличи преднината си на 4:1 след прекрасен самостоятелен пробив, но не успя да уцели гредата (90′).

Резултатът означава, че Милан затвърждава третото място в Серия А, докато Рома продължава да се спуска надолу. Със само една победа от последните си шест мача в лигата римляните се смъкнаха до 9-о място. Следващият шанс за три точки идва в събота (18:00 ч.) срещу Хелас Верона – отново с Моуриньо, но без отстранените Манчини и Кристанте. След това Милан продължава кампанията си с гостуване на Удинезе Калчо (20:45 ч.).