Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο ένατο και το δέκατο γκολ του Γκιράσι στη σεζόν: Η VfB...

Το ένατο και το δέκατο γκολ του Γκιράσι στη σεζόν: Η VfB κερδίζει και την Ντάρμσταντ

Η VfB Στουτγάρδης κερδίζει με 3-1 την ανεβασμένη Ντάρμσταντ για την έναρξη της 5ης αγωνιστικής. Για άλλη μια φορά ο Guirassy ήταν ο καθοριστικός άνθρωπος. Οι Σουαβοί δεν άφησαν να τους αποπροσανατολίσει ένα εκπληκτικό γκολ πίσω στο σκορ (αυτογκόλ Ζαγκαντού) – και γύρισαν το παιχνίδι

Όταν η καλύτερη επίθεση υποδέχεται τη χειρότερη άμυνα, περιμένεις ένα παιχνίδι στο ένα γκολ – και αυτό συνέβη για τη Στουτγάρδη απέναντι στην Ντάρμσταντ. Η VfB, η οποία είχε ξεκινήσει αυτούσια μετά το 3:1 στην 1. FSV Mainz 05, ήταν κυρίαρχη του παιχνιδιού από την αρχή – το πρώτο γκολ έμοιαζε να είναι θέμα χρόνου.

Η Στουτγκάρδη κυριαρχεί – ο Ζαγκαντού πετυχαίνει αυτογκόλ

Το γεγονός ότι στο 17ο λεπτό οι Λίλιεν, που ξεκίνησαν με τους Ρίντελ και Χόνσακ στη θέση των Μάγκλιτσα (κόκκινη αποβολή) και Κέμπε σε σχέση με το 3:3 κόντρα στην Μπορούσια Μόνχενγκλαντμπαχ, πανηγύριζαν. Ο Σκάρκε, στην πρώτη του έξοδο στο τελευταίο τρίτο, πέρασε απότομα μέσα, όπου ο Ζαγκαντού έστρωσε την μπάλα στην εστία του.

Οι Σουαβοί δεν θορυβήθηκαν από το γκολ και η ομάδα του προπονητή Σεμπάστιαν Χόενεχ επέμεινε στο αγωνιστικό της πλάνο. Με μεγάλες φάσεις κατοχής και μεταβλητό παιχνίδι θέσεων, το μόνο που έλειπε απέναντι στο εξαιρετικά αμυντικό 5-4-1 της Έσσης ήταν το κενό. Αυτό το κενό άνοιξε μετά το 22ο λεπτό. Ο Guirassy έβγαλε τη σέντρα του Stenzel για τον Millot, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία.
Η

VfB συνεχίζει να κυριαρχεί στο παιχνίδι – Ο Guirassy γυρίζει το ματς

Δεν ήταν ένα πυροτέχνημα ευκαιριών που δημιούργησε η VfB, αλλά οι Σουαβοί εξακολουθούσαν να είναι ανώτεροι, η Ντάρμσταντ μόνο σπάνια τολμούσε να βγει μπροστά. Περίπου δέκα λεπτά μετά την ισοφάριση, η Στουτγάρδη ανταμείφθηκε για τις προσπάθειές της. Ο Guirassy γύρισε αφού έγινε αποδέκτης της μπάλας και από 17 μέτρα κάρφωσε την μπάλα στην πάνω δεξιά γωνία (32ο). Το ένατο φετινό του γκολ ήταν και το σκορ στην ανάπαυλα, καθώς ο επιθετικός δεν μπόρεσε να αποκρούσει αποφασιστικά μια σέντρα του Στένζελ (39ο).

Το 3:1 της Φούριχ παραδέχεται το VAR

Μετά την ανάπαυλα, η VfB παρέμεινε κυρίαρχη και είχε τις επόμενες καλές ευκαιρίες με τους Guirassy και Silas (αμφότεροι 53ο). Η Ντάρμσταντ έγινε λίγο πιο θαρραλέα, αλλά στην επίθεση έλειπε η διείσδυση και ο ρυθμός.

Ο τελευταίος ήταν άφθονος για τη VfB και υποτίθεται ότι οδήγησε στο 3:1. Μετά από αστραπιαία διπλή πάσα των Führich και Guirassy, την οποία ο πρώτος τοποθέτησε στη δεξιά γωνία, το VAR επενέβη και αναγνώρισε ότι ο Guirassy ήταν οφσάιντ (63ο) – το γκολ καταλογίστηκε. Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Guirassy δεν κατάφερε να σκοράρει μετά την επόμενη καλή κίνηση απέναντι στον Schuhen (67ο), ο οποίος έμεινε ακίνητος για πολλή ώρα, όπως και ο Millot μετά από ωραία πάσα του Guirassy (69ο).

Λόμπα του Guirassy για το 3:1

Η Στουτγκάρδη πήρε μια μικρή ανάσα μέχρι τις τελευταίες φάσεις, αλλά στη συνέχεια ανέβασε και πάλι στροφές από το 80ο λεπτό και μετά. Ο αναπληρωματικός Undav, ωστόσο, άφησε ανοιχτή την πόρτα της Ντάρμσταντ μετά τη σέντρα του Guirassy (80ο). Στις καθυστερήσεις, ο Γκιρασί έβαλε οριστικά το “καπάκι” στο παιχνίδι. Μετά από πάσα του Στένζελ, ο επιθετικός σήκωσε ψηλά πάνω από τον Σούεν (90.+2). Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά για οφσάιντ, αλλά και εδώ το VAR έκρινε υπέρ της VfB.

Με αυτό το γκολ η VfB διεύρυνε ένα σερί και τερμάτισε ένα άλλο. Με τον Σεμπάστιαν Χόενεχ δεν έχει υπάρξει ακόμα εντός έδρας ήττα (τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες) και στην όγδοη προσπάθεια η Στουτγάρδη κέρδισε τελικά ξανά την ανεβασμένη ομάδα.

Το Σάββατο σε μία εβδομάδα, η Στουτγάρδη υποδέχεται στη συνέχεια την 1. FC Köln (3.30 μ.μ.). Για τους “λιλιπούτειους”, συνεχίζεται την Κυριακή (01.10.) την ίδια ώρα μπροστά στο κοινό τους με αντίπαλο τη Βέρντερ Βρέμης.