Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Balogun χάνει δύο πέναλτι: Νίκαια χτυπήσει Μονακό από την κορυφή

Ο Balogun χάνει δύο πέναλτι: Νίκαια χτυπήσει Μονακό από την κορυφή

Στην κορυφαία αναμέτρηση της Ligue 1 ανάμεσα στη Μονακό και τη Νις (0:1), στο επίκεντρο βρέθηκαν οι Μάρτσιν Μπούλκα και Φολάριν Μπαλογκούν. Για τον έναν ήταν μια τέλεια βραδιά, για τον άλλον όλα πήγαν στραβά.

AS Η Μονακό είχε σκοντάψει πρόσφατα απέναντι στη Λοριάν (2:2), αλλά και είχε χαιρετήσει από την κορυφή του πίνακα πριν από την 6η αγωνιστική της Ligue 1. Τώρα, η προηγούμενη τρίτη ομάδα, η OGC Νις, ταξίδεψε στο Πριγκιπάτο έχοντας πίσω της τη νίκη επί της PSG – ένα ματς που δεν ήταν αναμενόμενο σε καθημερινή βάση.

Στις αρχές του αγώνα, ο Γκολόβιν, που είχε ξεσπάσει, πέρασε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Μπούλκα και τον άγγιξε ελάχιστα ο αμυντικός των τελευταίων Λοτόμπα. Για την πτώση καταλογίστηκε πέναλτι – το οποίο αστόχησε ο σέντερ φορ Μπαλογκούν. Ο Μπούλκα κράτησε το πέναλτι, το οποίο εκτελέστηκε δυνατά και επίπεδα, αλλά με ανακρίβεια (12ο).

Λίγο πριν από το σφύριγμα του ημιχρόνου, έγινε σαφές ότι δεν θα ήταν η μέρα του Folarin Balogun. Από οξεία γωνία χτύπησε μόνο το δοκάρι με το κεφάλι (45.+4).

Και πάλι δυνατό, και πάλι χαμηλά, μόνο πιο κεντρικό από το πρώτο

Μα τα πράγματα θα χειροτέρευαν: Αφού ο Μιναμίνο ανατράπηκε αγρίως από τον Σανσόν στο δεκαέξι, ο πρώην επιθετικός της Άρσεναλ Μπαλογκούν ανέβηκε ξανά από το σημείο – και στην πραγματικότητα απέτυχε και πάλι να νικήσει τον Μπούλκα (55.). Πάλι δυνατά, πάλι χαμηλά, μόνο που η δεύτερη προσπάθεια ήταν πιο κεντρική από την πρώτη.

Η αποτυχημένη μέρα του 22χρονου ολοκληρώθηκε σύντομα, όταν ο προπονητής του Άντι Χούτερ τον αντικατέστησε με τον Μπεν Γέντερ. Οι φιλοξενούμενοι διαισθάνθηκαν ότι οι οιωνοί ήταν ευνοϊκοί και σημάδεψαν το δοκάρι με κεφαλιά του Νταγίσιμιγιε (77ο). Και τότε συνέβη αυτό που έπρεπε να συμβεί: στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο νεοεισερχόμενος Μπόγκα έκανε ένα τεράστιο σόλο και τελείωσε υπέροχα για το νικητήριο γκολ της Νις στο κορυφαίο ματς.

Με αυτόν τον τρόπο η OGC ξεπέρασε την AS Μονακό στον πίνακα και μπορεί να αποκαλεί τον εαυτό της κορυφαίο του γαλλικού πρωταθλήματος τουλάχιστον για ένα βράδυ.