Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Μάντσεστερ Σίτι ταλαντεύεται αλλά δεν πέφτει: Ο Τζόκερ Χάαλαντ παίρνει μια...

Η Μάντσεστερ Σίτι ταλαντεύεται αλλά δεν πέφτει: Ο Τζόκερ Χάαλαντ παίρνει μια δύσκολη νίκη στο Νότιγχαμ

Το πέμπτο σερί τρίποντο στο πρωτάθλημα εμπίπτει στην κατηγορία της δύσκολης νίκης: Η Μάντσεστερ Σίτι αντιμετώπισε προβλήματα για αρκετή ώρα στο Νότιγχαμ, αλλά η ατομική κλάση των “Σκάιμπλουζ” έκανε στο τέλος τη διαφορά. Ως αποτέλεσμα, η Μαν Σίτι παραμένει σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Άρσεναλ

Η Λίβερπουλ γλίστρησε την 35η αγωνιστική, η Άρσεναλ σκόραρε τρεις φορές σε ένα καυτό ντέρμπι στο Βόρειο Λονδίνο – που σημαίνει ότι η Μάντσεστερ Σίτι έπρεπε να ακολουθήσει στην τρίτη θέση μεταξύ των διεκδικητών του τίτλου. Ωστόσο, ο προπονητής Πεπ Γκουαρντιόλα έπρεπε να κάνει χωρίς τον Φόντεν, ο οποίος έχει πετύχει οκτώ γκολ στις έξι τελευταίες εμφανίσεις του στο πρωτάθλημα, αλλά τώρα απουσίαζε λόγω ασθένειας, για την επίσκεψη της 17ης Νότιγχαμ. Ο Γκουαρντιόλα έκανε δύο αλλαγές σε σχέση με τη νίκη με 4-0 επί της Μπράιτον μεσοβδόμαδα. Οι Grealish και Doku αντικατέστησαν τους Foden και Kovacic (πάγκος) στην πρώτη ενδεκάδα. Ο Χάαλαντ επέστρεψε στον πάγκο, αφού έχασε το τελευταίο παιχνίδι λόγω μυϊκών προβλημάτων.

Οι ιδιαίτερα ευνοημένοι φιλοξενούμενοι κάθε άλλο παρά εύκολο παιχνίδι είχαν από την αρχή. Η Νότιγχαμ έδρασε τολμηρά και βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά από την εστία του Έντερσον στο πρώτο λεπτό. Οι Sky Blues είχαν την πρώτη πραγματική ευκαιρία με το σουτ του De Bruyne, το οποίο ο τερματοφύλακας της Forest, Sels, έδιωξε γύρω από το δοκάρι (9′), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο

Η Νότιγχαμ δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί

Ο Gibbs-White με ελεύθερο σουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι (12′) ή ο Williams με σουτ στην κοντινή γωνία που απέκρουσε ο Ederson (15′) έκαναν επικίνδυνη την κατάσταση για τη Nottingham. Όπως αναμενόταν, η Σίτι είχε περισσότερη κατοχή, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν μια σπινθηροβόλα ιδέα στην επίθεση. Ένα τετ-α-τετ έκανε αρχικά τη διαφορά. Ο Γκβαρντιόλ με κεφαλιά σε κόρνερ έστειλε την μπάλα με δύναμη στην κοντινή γωνία για να πάρει το προβάδισμα (32′)

Πάντως, η Νότιγχαμ παρέμεινε γενναία: ο Γουντ έχασε μια πραγματικά καλή ευκαιρία στα πέντε μέτρα, όταν χτύπησε την μπάλα πάνω από την εστία (38′). Λίγο πριν από το σφύριγμα του ημιχρόνου, ο Μουρίγιο έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι με τη φτέρνα του σε μια αναμπουμπούλα μετά από κόρνερ (45.+3). Μια ισοφάριση στην ανάπαυλα θα ήταν άξια.

Το ίδιο συνέβη και στα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Γουντ έχασε και πάλι μια πολύ καλή ευκαιρία όρθιος στο πεντάμετρο (47′), ο Χάντσον-Οντόι έστειλε την μπάλα δίπλα από την εστία (48′) και ο Γκιμπς-Γουάιτ σημάδεψε άουτ από το δοκάρι της ManCity (51′), το οποίο πλέον φύλαγε ο Ορτέγκα Μορένο για τον Έντερσον, ο οποίος είχε αντικατασταθεί στην ανάπαυλα με τραυματισμό.

Ο Τζόκερ Χάαλαντ κάνει τη διαφορά

Μετά την ανάπαυλα, η ManCity είχε πάρει φόρα, αλλά και πάλι η Νότιγχαμ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το καλό της διάστημα. Αυτό θα έπαιρνε την εκδίκησή του. Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, με τον Χάαλαντ να πανηγυρίζει την επιστροφή του στο 62ο λεπτό μετά από απουσία δύο αγώνων. Και μόλις εννέα λεπτά αργότερα, ο Νορβηγός έκανε τη διαφορά.

Ο Ντε Μπρούινε έστειλε το τζόκερ στην περιοχή, ο Χάαλαντ ξεγέλασε τον Μουρίγιο και πλάσαρε τον τερματοφύλακα της Φόρεστ, Σελς, για το 2:0 (71′). Στη συνέχεια, η Νότιγχαμ δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Εκτός από ένα μακρινό σουτ του Hudson-Odoi, το οποίο ο Ortega Moreno έσβησε στη μακρινή γωνία (87′), δεν συνέβησαν πολλά περισσότερα. Αντίθετα, η Σίτι είχε πλέον ξανά αυτοπεποίθηση στην μπάλα, φωλιάζοντας στο μισό της αντιπάλου της και έφερε το παιχνίδι σε ελεγχόμενη κατάληξη.

Η ManCity παραμένει σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Άρσεναλ. Η διαφορά είναι μόλις ένας βαθμός – και η ομάδα του Γκουαρντιόλα έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Την επόμενη εβδομάδα, το Σάββατο, αντιμετωπίζει εντός έδρας τη Γουλβερχάμπτον Γουόντερερς (6.30μμ). Η Νότιγχαμ, η οποία εξακολουθεί να κινδυνεύει με υποβιβασμό, πρέπει επίσης να παίξει στην τελευταία ομάδα, τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, το Σάββατο (4μμ).