понеделник, април 29, 2024
HomePremier LeagueМавропанос изтегля щепсела на Арсенал: артилеристите губят лидерството в лигата

Мавропанос изтегля щепсела на Арсенал: артилеристите губят лидерството в лигата

Арсенал загуби с 2:0 от Уест Хем Юнайтед в четвъртък вечер и отстъпи лидерската позиция на върха в класирането на Юрген Клоп и ФК Ливърпул. Артилеристите просто не успяха да се възползват от шансовете си срещу ефективния отбор на чуковете

Арсенал беше без германския национал Хаверц, който получи петия си жълт картон в топ мача в Ливърпул (1:1) и поради това беше отстранен. Той бе заменен от Тросард, който допълни тройката в средата на терена от Райс и Йодегаард. Иначе стартовият състав на Микел Артета беше непроменен.

Треньорът Дейвид Мойс също направи само една промяна за гостите след победата с 2:0 над Манчестър Юнайтед: Огбона започна на мястото на Зума (не е в състава).

Спорен гол за „чуковете“ се зачита

В лондонското дерби Арсенал бързо пое контрола. Чуковете дебнеха на контраатака, а освен това бяха много солидни в защита. Артилеристите трудно създаваха шансове и за пръв път бяха извикани в гръб в 13-ата минута.

Кръстна топка на Емерсон беше изчистена лошо от Зинченко и Габриел, което позволи на Боуен да подаде от основната линия към Сучек, който прибра топката в мрежата. От телевизионните кадри беше трудно да се разбере дали топката вече е била излязла от игра, когато Боуен я е подал. Съдията Майкъл Оливър призна гола след едноминутна проверка.

С преднина зад гърба си чуковете не се отклониха от плана си и продължиха да се концентрират върху работата си в защита, която в следващите минути беше все по-търсена. Арсенал стана по-опасен и креативен в атака и също създаде шансове за гол. Именно Сака на два пъти не успя да се разпише – първо срещу Ареола (30′), а след това и срещу гредата (42′).

Мавропанос вкара от корнер – Арсенал нямаше късмет

След почивката Арсенал продължи да атакува и прибягна до далечни удари. Райс почти изравни срещу бившия си клуб (53′). Няколко минути по-късно обаче гостите бяха тези, които нанесоха нов удар. Този път Мавропанос вкара първия си състезателен гол за Уест Хем от корнер на Уорд-Проуз и покачи на 2:0 (55′).

След този неуспех Арсенал не се предаде и държеше защитата на Уест Хем постоянно заета. Въпреки това Габриел Жезус на два пъти не успя да отбележи изравнителен гол с глава (65′, 66′). След това гостите през по-голямата част от мача защитаваха преднината си от два гола и бяха много компактни, а „артилеристите“ само в редки случаи създаваха добри шансове. В 74-ата минута Ареола удържа и изстрел на Трошар.

След като Бенрама дори пропусна дузпа (90.+5), за да направи резултата 3:0, мачът завърши 2:0 в полза на „чуковете“, които в резултат на това се доближиха до международните класации. Арсенал загуби първия си домакински мач за сезона и отстъпи лидерската позиция в таблицата на Ливърпул.

Партизаните играят още един мач през тази година: В навечерието на Нова година те са домакини на ФК Фулъм (15:00 ч.). Уест Хем имат още два почивни дни преди сблъсъка си с Брайтън & Хоув Албиън във вторник (20:30 ч.).