Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Μαυροπάνος βγάζει την πρίζα στην Άρσεναλ: Οι "κανονιέρηδες" χάνουν την πρωτιά...

Ο Μαυροπάνος βγάζει την πρίζα στην Άρσεναλ: Οι “κανονιέρηδες” χάνουν την πρωτιά στο πρωτάθλημα

Η Άρσεναλ έχασε με 2-0 από τη Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ το βράδυ της Πέμπτης και παρέδωσε το προβάδισμα στην κορυφή της βαθμολογίας στον Γιούργκεν Κλοπ και την Liverpool FC. Οι Κανονιέρηδες απλά δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους απέναντι σε μια αποτελεσματική ομάδα των Σφυριών

Η Άρσεναλ δεν είχε στη διάθεσή της τον διεθνή Γερμανό Χάβερτζ, ο οποίος συμπλήρωσε την πέμπτη κίτρινη κάρτα στο ματς κορυφής με τη Λίβερπουλ (1-1) και ως εκ τούτου αποβλήθηκε. Τον αντικατέστησε ο Τρόσαρντ, ο οποίος συμπλήρωσε την τριάδα της μεσαίας γραμμής των Ράις και Οντεγκάαρντ. Κατά τα άλλα, το αρχικό σχήμα του Μίκελ Αρτέτα παρέμεινε αμετάβλητο.

Ο προπονητής Ντέιβιντ Μόγιες έκανε επίσης μόνο μία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους μετά το 2-0 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο Ogbonna ξεκίνησε στη θέση του Zouma (δεν ήταν στην αποστολή).

Το αμφισβητούμενο γκολ για τα σφυριά μετράει

Στο ντέρμπι του Λονδίνου, η Άρσεναλ πήρε γρήγορα τον έλεγχο. Τα σφυριά καραδοκούσαν στην αντεπίθεση και ήταν επίσης πολύ σταθερά στην άμυνα. Οι Κανονιέρηδες δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και κλήθηκαν για πρώτη φορά στα μετόπισθεν στο 13ο λεπτό.

Μια σέντρα του Έμερσον απομακρύνθηκε κακώς από τους Ζιντσένκο και Γκάμπριελ, επιτρέποντας στον Μπόουεν να πασάρει πίσω από τη βασική γραμμή στον Σούτσεκ, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Ήταν δύσκολο να διακρίνει κανείς από τα τηλεοπτικά πλάνα αν η μπάλα είχε ήδη βγει εκτός παιχνιδιού όταν την πέρασε ο Bowen. Ο διαιτητής Μάικλ Όλιβερ κατακύρωσε το γκολ μετά από έλεγχο ενός λεπτού.

Με το προβάδισμα πίσω τους, τα σφυριά δεν παρέκκλιναν από το πλάνο τους και συνέχισαν να επικεντρώνονται στην αμυντική τους δουλειά, η οποία ήταν όλο και πιο απαιτητική στα επόμενα λεπτά. Η Άρσεναλ έγινε πιο επικίνδυνη και δημιουργική στην επίθεση και δημιούργησε επίσης ευκαιρίες για να σκοράρει. Ο Σάκα ήταν αυτός που απέτυχε δύο φορές, πρώτα απέναντι στον Αρεόλα (30′) και στη συνέχεια στο δοκάρι (42′).

Ο Μαυροπάνος σκοράρει από κόρνερ – Άτυχη η Άρσεναλ

Μετά την ανάπαυλα, η Άρσεναλ συνέχισε να επιτίθεται και κατέφυγε σε μακρινά σουτ. Ο Ράις παραλίγο να ισοφαρίσει απέναντι στην πρώην ομάδα του (53′). Λίγα λεπτά αργότερα, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που χτύπησαν ξανά. Αυτή τη φορά, ο Μαυροπάνος πέτυχε το πρώτο του αγωνιστικό γκολ με τη Γουέστ Χαμ από κόρνερ του Γουόρντ-Πρόουζ για το 2-0 (55′).

Η Άρσεναλ δεν το έβαλε κάτω μετά από αυτό το στραβοπάτημα και απασχολούσε συνεχώς την άμυνα της Γουέστ Χαμ. Ωστόσο, ο Gabriel Jesus απέτυχε δύο φορές να πετύχει την ισοφάριση με το κεφάλι (65′, 66′). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι υπερασπίστηκαν το προβάδισμα των δύο τερμάτων τους στο μεγαλύτερο μέρος και ήταν πολύ συμπαγείς, με τους Κανονιέρηδες να δημιουργούν σπάνια καλές ευκαιρίες. Ο Αρεόλα κράτησε και το σουτ του Τρόσαρντ στο 74ο λεπτό.

Αφού μάλιστα ο Μπενραχμά αστόχησε σε πέναλτι (90.+5) για να κάνει το 3-0, το παιχνίδι έληξε 2-0 υπέρ των Σφυριών, που έτσι πλησίασαν περισσότερο στις διεθνείς θέσεις. Η Άρσεναλ έχασε το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν και έχασε την πρωτιά στον πίνακα από τη Λίβερπουλ.

Οι Κανονιέρηδες δίνουν ένα ακόμη παιχνίδι φέτος: Την παραμονή της Πρωτοχρονιάς, υποδέχονται την Fulham FC (3μμ). Η Γουέστ Χαμ έχει άλλες δύο ημέρες ρεπό πριν από την αναμέτρηση με την Μπράιτον & Χάουβ Άλμπιον την Τρίτη (8.30μμ).