Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΌπως και πριν από ένα χρόνο: Ρέιντζερς και PSV αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2...

Όπως και πριν από ένα χρόνο: Ρέιντζερς και PSV αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2 στο πρώτο παιχνίδι.

Στο πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ του Champions League, ο Σανγκαρέ της Αϊντχόφεν ήταν ο πρωταγωνιστής, έκανε ένα λάθος και σκόραρε μία φορά. Το προβάδισμα της Ρέιντζερς ισοφάρισε και πάλι ο ντε Γιονγκ.

Όπως και πέρυσι, η Γλασκώβη Ρέιντζερς και η PSV Αϊντχόφεν συναντήθηκαν ξανά στα πλέι οφ του Champions League. Σε εκείνη την περίπτωση, οι Σκωτσέζοι είχαν προκριθεί στην κορυφαία κατηγορία μετά από ισοπαλία 2-2 στην έδρα τους και νίκη 1-0 στην Ολλανδία.

All been there before

Ολοκληρώνοντας τον παραλληλισμό των γεγονότων, η πρώτη αναμέτρηση όχι μόνο διεξήχθη και πάλι στο στάδιο Ibrox της Γλασκώβης, αλλά έληξε και πάλι 2-2. Σε ένα κάπως αδιάφορο πρώτο ημίχρονο, η PSV ήταν η πιο δραστήρια ομάδα, αλλά σπάνια έβρισκε διέξοδο στην πειθαρχημένη άμυνα των Σκωτσέζων. Η Ρέιντζερς, από την άλλη πλευρά, έψαξε μόνο σποραδικά να βγει μπροστά, αλλά δέχτηκε με ευγνωμοσύνη ένα δώρο του Σανγκαρέ λίγο πριν την ανάπαυλα.

Ο αμυντικός μέσος έχασε την μπάλα στην περιοχή του από τους Ράσκιν και Ντέσερς και ο Σίμα την τοποθέτησε υπέροχα στην πάνω δεξιά γωνία για το 1-0 στην ανάπαυλα (45ο).

Ο Σανγκαρέ επανορθώνει για το ολίσθημα

Αφού ο Ταβερνιέ λίγο μετά την επανέναρξη έχασε οριακά το καθυστερημένο διπλό χτύπημα (46ο), ο Σανγκαρέ επανορθώνει το λάθος του και ισοφαρίζει μετά από ωραία κίνηση (61ο).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν περίπου ίδιο με το πρώτο: η PSV, με τον Τίλμαν στον πάγκο για 90 λεπτά απέναντι στην πρώην ομάδα του, προσπάθησε να πιέσει, αλλά στην αρχή υπήρχαν μόνο λίγα κόρνερ. Τις περισσότερες φορές υπήρχε ακόμα ένα πόδι των γηπεδούχων ενδιάμεσα – οι οποίοι στη συνέχεια άλλαζαν γρήγορα μετά την κατάκτηση της μπάλας. Στο 76ο λεπτό, ο Ντέσερς άφησε ελεύθερο τον Ματόντο, ο οποίος είχε αντικατασταθεί λίγο νωρίτερα. Ο πρώην παίκτης της Σάλκερ σκόραρε παγωμένα για να κάνει το 2:1. Το προβάδισμα δεν κράτησε πολύ, όμως, καθώς ο ντε Γιονγκ με κεφαλιά σε κόρνερ του Μπακαγιόκο με τον αριστερό του ώμο έστειλε την μπάλα στη μακρινή γωνία για να ισοφαρίσει εκ νέου (80ο).

Στην τελευταία φάση, η Ρέιντζερς έδειξε την καλύτερη φάση της και θα μπορούσε να είχε κρίνει το παιχνίδι με τους αναπληρωματικούς πρώην Φρανκφουρτερ Λάμερς, Ντανίλο (αμφότεροι 88ο) ή το μακρινό σουτ του Ματόντο (90.+4).

Τελικά, έμεινε το 2-2 – και έτσι, όπως και πέρυσι, η ρεβάνς θα κρίνει οριστικά. Αυτό θα διεξαχθεί στο Αϊντχόφεν την Τετάρτη σε μία εβδομάδα.