Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΥπερασπίστηκε τον τίτλο: Η Στουρμ έκανε ανατροπή στον θερμό τελικό κυπέλλου με...

Υπερασπίστηκε τον τίτλο: Η Στουρμ έκανε ανατροπή στον θερμό τελικό κυπέλλου με τη Ραπίντ

Για δεύτερη συνεχόμενη φορά, η Στουρμ Γκρατς νίκησε τη Ραπίντ στον τελικό του κυπέλλου. Αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα, οι Στυριανοί γύρισαν ένα σκληρό ματς στο Κλάγκενφουρτ με ένα γκολ νωρίς και ένα στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου

Η Στουρμ Γκρατς κατέκτησε το κύπελλο για έβδομη φορά την Τετάρτη. Σε έναν έντονο τελικό απέναντι στη Ραπίντ στο Κλάγκενφουρτ, οι Στυλιανοί μετέτρεψαν το 1-0 της ανάπαυλας σε νίκη με 2-1 και επανέλαβαν την περσινή τους πραξικοπηματική επιτυχία. Είχαν επικρατήσει και τότε των πρασινόλευκων. Μετά το γκολ του Seidl για τη Rapid (43′), ένα αυτογκόλ του Querfeld (49′) και ένα σουτ του Horvat (81′) ήταν αυτά που έκριναν το παιχνίδι.

Η

Sturm, η οποία εξακολουθεί να έχει την ευκαιρία να κάνει το νταμπλ ως πρωτοπόρος της Bundesliga, ήταν καλύτερη ομάδα, τουλάχιστον στο δεύτερο ημίχρονο, και έλαμψε για άλλη μια φορά με τη φυσική της κατάσταση. Η Ραπίντ, από την άλλη, πρέπει να περιμένει ακόμα τον πρώτο της τίτλο μετά από 16 χρόνια.

Τρεις ημέρες μετά την ισοπαλία στο Σάλτσμπουργκ, η Στουρμ έφερε τον Γιάτα αντί του Μπέβινγκ στην επίθεση και ο Σνεγκ αντικατέστησε τον Λαβαλέ στην άμυνα. Ο προπονητής της Ραπίντ, Ρόμπερτ Κλάους, ο οποίος είχε επικριθεί πρόσφατα από τον Κρίστιαν Ίλζερ για την ξεκούραση αρκετών βασικών παικτών, παρέταξε μάλιστα αυτή τη φορά μια ξεκάθαρη ομάδα “Α”, με επικεφαλής τον σκόρερ Μπούργκσταλερ

Η Ραπίντ με το πρώτο χτύπημα

Μπροστά σε 30.000 θεατές στην κατάμεστη Wörthersee Arena, οι αντίπαλοι διεξήγαγαν μια έντονη, γρήγορη μονομαχία με λίγα παιγνιώδη στοιχεία, πολλές εναλλαγές στην κατοχή και δύο πρώτες ευκαιρίες. Ο Τσβέτκοβιτς της Ραπίντ έπιασε κεφαλιά μόλις άουτ μετά από κόρνερ σε θέση κορυφής (4ο) και ο Τζάτα δεν κατάφερε να πάρει την μπάλα υπό έλεγχο λίγα μέτρα από την εστία της Βιέννης (5ο).

Ο Klauß αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή σε λιγότερο από ένα τέταρτο του αγώνα, όταν ο Grgic πάτησε εν βρασμώ ψυχής το πόδι του συμπαίκτη του Auer και ο τελευταίος δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Ο Όσβαλντ πέρασε στη θέση του και ο Κασανβίγιο μετακινήθηκε στην αριστερή πλευρά της άμυνας. Ο Ολλανδός παραλίγο να αποχωρήσει και αυτός από τον αγωνιστικό χώρο αργότερα, αφού χτυπήθηκε με δύναμη στο πρόσωπο από τον Μπίερεθ (40′), αλλά τελικά μπόρεσε να συνεχίσει

Λίγο αργότερα έγινε το 1:0 για τη Ραπίντ. Το γκολ οφείλεται κυρίως στον Grüll, ο οποίος πρώτα πήρε την μπάλα από τον Gazibegovic σαν ταύρος, στη συνέχεια σαν γαζέλα άφησε αρκετούς αμυντικούς μέσα στην περιοχή και τελικά ανάγκασε τον Jaros να κάνει απόκρουση – ο Seidl μετέτρεψε το ριμπάουντ χωρίς πρόβλημα.

Είχαν προηγηθεί επίσης καλές ευκαιρίες με τον Γιάνσον (εκτός εστίας/25ο) και από πλευράς Στουρμ με τους Χόρβατ και Μπίερεθ (ο Χεντλ έσωσε στο οριζόντιο δοκάρι/20ο) και τον Γιάτα (33ο). Ο τελευταίος με κεφαλιά πέρασε πάνω από την εστία μετά από κομψή προεργασία του Γκόρεντς Στάνκοβιτς (33′).

Η Στουρμ αποκτά το πάνω χέρι μετά την ανάπαυλα

Ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ανήκε αρχικά στη Γκρατς μετά την επανέναρξη, η οποία καθυστέρησε ελαφρώς λόγω καπνού στις κερκίδες. Ο Μπίερεθ δοκίμασε τον Χεντλ (47′), αλλά ο τερματοφύλακας της Ραπίντ δεν είχε καμία τύχη λίγο αργότερα. Ο συμπαίκτης του Querfeld ήταν αυτός που έσπρωξε την κεφαλιά του Affengruber πάνω από τη γραμμή από κοντά. Οι “πρασινόλευκοι” δεν κατάφεραν να δώσουν ουσιαστική απάντηση στη συνέχεια και δέχτηκαν σχεδόν συνεχώς πίεση – ειδικά από στημένες φάσεις.

Το παιχνίδι φάνηκε να παίρνει καθοριστική τροπή στο 65ο λεπτό, όταν ο Βούθριχ έκανε το 2:1 από κόρνερ. Ωστόσο, όπως επιβεβαίωσε το VAR, ο Ελβετός παίκτης είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του για να βοηθήσει τον

Ένα τέταρτο αργότερα, όμως, είχε έρθει η ώρα: η Στουρμ όντως γύρισε το παιχνίδι μετά από μια μπαλιά που περιελάμβανε ένα σπρώξιμο του Χόρβατ στην περιοχή του πέναλτι. Ένα υποτιθέμενο φάουλ που προηγήθηκε του τέρματος άντεξε στον έλεγχο του VAR, αλλά αναθέρμανε τα πράγματα, τουλάχιστον για τον Klauß. Η ομάδα της Βιέννης πάλεψε στα τελευταία στάδια, αλλά το αποτέλεσμα ήταν περιορισμένο. Ο Γιάρος χρειάστηκε να επέμβει για άλλη μια φορά εναντίον του Μπούργκσταλερ στις καθυστερήσεις