петък, май 17, 2024
HomeFootballЗащитавана титла: Щурм обръща нагорещения финал за купата срещу Рапид

Защитавана титла: Щурм обръща нагорещения финал за купата срещу Рапид

За втори пореден път Щурм Грац победи Рапид във финала за купата. След като изоставаха на почивката, щурманците обърнаха ожесточения мач в Клагенфурт с ранен и късен гол през второто полувреме

Щурм Грац спечели купата за седми път в сряда. В напрегнатия финал срещу Рапид в Клагенфурт щурманците обърнаха изоставането си от 1:0 на почивката в победа с 2:1 и повториха миналогодишния си преврат. Тогава те също бяха надделели срещу зелено-белия отбор. След гола на Зайдл за Рапид (43′), мачът бе решен с автогол на Керфелд (49′) и попадение на Хорват (81′).

Sturm, които все още имат шанс да спечелят дубъл като лидери в Бундеслигата, бяха по-добрият отбор, поне през второто полувреме, и отново блеснаха с физическата си подготовка. Рапид, от друга страна, все още трябва да чака за първата си титла от 16 години насам.

Три дни след равенството в Залцбург Щурм привлече Ята на мястото на Бьовинг в атака, а Шнегер замени Лавале в защита. Треньорът на Рапид Роберт Клаус, който неотдавна беше критикуван от Кристиан Илцер за това, че е дал почивка на няколко постоянни играчи, всъщност този път изведе на терена ясен „А“ отбор, воден от голмайстора Бургщалер

Rapid с първото попадение

Пред 30 000 зрители в разпродадената зала „Вьортерзее Арена“ съперниците водиха интензивен, динамичен двубой с малко игрови елементи, много смени на владението и две ранни възможности. Цветкович от Рапидс стреля с глава от ъглов удар в горна позиция (4), а Ята не успя да овладее топката на няколко метра от вратата на Виена (5).

Клаус беше принуден да направи смяна след по-малко от четвърт час игра, когато в разгара на мача Гъргич стъпи на крака на съотборника си Ауер и последният не можа да продължи. В игра влезе Освалд, а Касанвиржо се премести в лявата част на защитата. По-късно холандецът също почти трябваше да напусне терена, след като бе ударен изцяло в лицето от Бирет (40′), но в крайна сметка успя да продължи

Малко по-късно резултатът беше 1:0 за Рапид. Голът бе дело най-вече на Грюл, който първо отне топката от Газибегович като бик, след това като газела изпусна няколко защитници в наказателното поле и накрая принуди Ярош да спасява – Зайдл без проблеми реализира отскочилата топка.

Преди това също имаше добри възможности чрез Янсон (извън мрежата/25-та) и от страна на Щурм чрез Хорват и Бирет (Хедъл спаси на далечната греда/20-та) и Ята (33-та). Последният насочи над вратата след елегантна подготвителна работа на Горенц Станкович (33′).

Щурм взе надмощие след почивката

Много равностойната игра през първото полувреме първоначално принадлежеше на Грац след подновяването на играта, което леко се забави заради дим по трибуните. Бирет тества Хедл (47′), но малко след това вратарят на Рапид нямаше никакъв шанс. Именно неговият съотборник Керфелд избута с глава удар на Афенгрубер от близка дистанция. След това зелено-белите не успяха да дадат реален отговор и почти постоянно бяха подложени на натиск – особено от засади.

Мачът сякаш взе решителен обрат в 65-ата минута, когато Вютрих направи 2:1 от ъглов удар. Както обаче потвърди VAR, швейцарският играч е използвал ръката си, за да помогне на

Четвърт час по-късно обаче дойде моментът: Щурм действително обърна мача след едно хвърляне, включващо избутване в наказателното поле на Хорват. Предполагаемият фаул, който предшестваше гола, издържа проверката на VAR, но все пак подгря нещата, не на последно място и за Клаус. Виенският тим даде отпор в заключителните етапи, но ефектът беше ограничен. Ярош трябваше да се намеси още веднъж срещу Бургщалер в продължението на мача