Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο παιχνίδι ανατράπηκε μέσα σε δύο λεπτά: Η Λίβερπουλ αψηφά τη στενότητα...

Το παιχνίδι ανατράπηκε μέσα σε δύο λεπτά: Η Λίβερπουλ αψηφά τη στενότητα του προσωπικού

Η Λίβερπουλ έκανε τα μαθήματά της στην κούρσα του τίτλου παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 στο ημίχρονο. Στη νίκη με 4-1 επί της Λούτον, οι “κόκκινοι” βελτιώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και γύρισαν το ματς μέσα σε δύο λεπτά

Clark, McConnell, Nyoni, Danns και Gordon – οι πέντε νεαροί ήταν οι επιλογές του Jürgen Klopp από τον πάγκο στη μεσαία γραμμή και την επίθεση το βράδυ της Τετάρτης. Η πεντάδα αυτή αποτελεί την επιτομή των προβλημάτων στελέχωσης των “κόκκινων”, τα οποία επιδεινώθηκαν σημαντικά από την ήττα με 4-1 στην Μπρέντφορντ: Ο Τζόουνς (πρόβλημα στα οστά/συνδέσμους) και ο Ντιόγκο Γιότα (τραυματισμός στο γόνατο) είχαν επίσης προστεθεί στην ήδη μακρά λίστα των τραυματιών.

Ο Ντάργουιν, ο οποίος είχε επίσης αντικατασταθεί το Σάββατο με τραυματισμό και για τον οποίο μάλιστα ο Κλοπ είχε δώσει το πράσινο φως, και ο Σαλάχ έλειπαν επίσης. Ξεκούραση για τον τελικό του Λιγκ Καπ; “Όχι. Είπα στη συνέντευξη Τύπου ότι όλοι όσοι είναι σε φόρμα απόψε θα συμμετέχουν”, δήλωσε ο Κλοπ πριν από τη σέντρα.

Ο Luis Diaz αρχικά στάθηκε άτυχος

Παρά τη στενότητα του έμψυχου δυναμικού, η Λίβερπουλ ξεκίνησε με μεγάλη πίεση και ενθουσιασμό. Ο Λουίς Ντίαζ άφησε δύο φορές να ξεφύγει το αρχικό προβάδισμα (3η, 4η). Ωστόσο, οι Hatters, οι οποίοι ξεκίνησαν αναλλοίωτοι μετά την ήττα με 2-1 από τη Μαν Γιουνάιτεντ, σόκαραν τους Reds στα μέσα της εναρκτήριας φάσης: ο Ogbene ήταν στο κατάλληλο σημείο για να στείλει μια απομάκρυνση με κεφαλιά σε κενή εστία (12′).

Οι γηπεδούχοι παρέμειναν φυσικά κυρίαρχοι και μετά την απώλεια της μπάλας, αλλά δεν δημιούργησαν σχεδόν καθόλου ευκαιρίες – παρά το γεγονός ότι η Λούτον κατά καιρούς δημιουργούσε ευκαιρίες χάνοντας την μπάλα στο παιχνίδι της στο χτίσιμο. Ωστόσο, μόνο ο Luis Diaz δεν κατάφερε να ισοφαρίσει για τρίτη φορά (31′), πράγμα που σημαίνει ότι πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 1-0

Καμίνσκι αποτρέπει μεγαλύτερη ήττα

Οι πρωτοπόροι βγήκαν από την ανάπαυλα με περισσότερη ενέργεια και σθένος, πράγμα που σημαίνει ότι το 1:1 ήταν στον αέρα. Ωστόσο, ο Λουίς Ντίαζ δεν κατάφερε και πάλι να σκοράρει (51′). Η ισοφάριση ήρθε πέντε λεπτά αργότερα: Αφού ο Καμίνσκι απομάκρυνε το χαμηλό σουτ του Γκάκπο προς την εστία, ο φαν Ντάικ με κεφαλιά έστειλε το κόρνερ που ακολούθησε στα δίχτυα (56′). Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καμία πρόθεση να πανηγυρίσουν, αλλά αντίθετα έτρεξαν πίσω στη γραμμή του ημιχρόνου. 124 δευτερόλεπτα αργότερα, ωστόσο, η ιστορία ήταν διαφορετική, αφού ο Γκάκπο έκανε το 2-1 (58′) – η Λούτον κοιμόταν αφού έκανε τη δική της αλλαγή πριν δεχτεί το γκολ

Το διπλό χτύπημα δεν σήμανε το τέλος της αγωνιστικής φόρμας: ο Καμίνσκι απέτρεψε στη συνέχεια τόσο το δοκάρι του Γκάκπο (59) όσο και το δοκάρι του φαν Ντάικ (60). Ωστόσο, ο τερματοφύλακας αναγκάστηκε να παραδεχτεί και πάλι την ήττα με κάτι περισσότερο από 20 λεπτά να απομένουν. Ο Λουίς Ντίαζ, ο οποίος προηγουμένως ήταν άτυχος μπροστά στο τέρμα, σκόραρε από κοντά (71′). Λίγο αργότερα, ο Καμίνσκι κέρδισε άλλη μια μονομαχία τετ α τετ με τον Κολομβιανό (75′). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο επετειακός Έλιοτ (100ό αγωνιστικό παιχνίδι με τη Λίβερπουλ) με υπέροχο πλασέ στη γωνία των διχτύων (90′).

Επιτυχημένη πρόβα τζενεράλε για τον τελικό του Λιγκ Καπ

Η νίκη όχι μόνο διατηρεί τη Λίβερπουλ στην κορυφή της βαθμολογίας μέχρι το τέλος της αγωνιστικής – τώρα τέσσερις βαθμούς μπροστά από τη Μαν Σίτι και πέντε από την Άρσεναλ – αλλά σηματοδότησε και μια επιτυχημένη πρόβα τζενεράλε ενόψει του τελικού του Λιγκ Καπ της Κυριακής με την Τσέλσι (4μμ). Η Λούτον θα αντιμετωπίσει την επόμενη κορυφαία ομάδα την επόμενη εβδομάδα, όταν η ΜανΣίτι θα επισκεφθεί το Kenilworth Road για τους 16 του FA Cup (9μμ).