Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο Μαϊάμι κάλυψε το εις βάρος του 2-0 - ο σκόρερ Μέσι...

Το Μαϊάμι κάλυψε το εις βάρος του 2-0 – ο σκόρερ Μέσι τρομάζει το κοινό

Χάρη στον Λουίς Σουάρες, η Ίντερ Μαϊάμι έβαλε τον εαυτό της σε καλή θέση εκκίνησης στον πρώτο αγώνα της φάσης των 16 του Κυπέλλου Πρωταθλητριών CONCACAF. Ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε και στο Νάσβιλ – και προκάλεσε ανησυχία

Η Ίντερ Μαϊάμι παρέμεινε αήττητη στο τέταρτο αγωνιστικό παιχνίδι της νέας σεζόν, αλλά για άλλη μια φορά ήταν κοντά. Στον πρώτο αγώνα της φάσης των 16 του CONCACAF Champions Cup, το αντίστοιχο του Champions League για τους συλλόγους της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής και της Καραϊβικής, ο Λουίς Σουάρες έσωσε την ισοπαλία 2-2 για την Ίντερ στο Nashville SC στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο εξτρέμ Τζέικομπ Σούφελμπουργκ είχε αρχικά βάλει μπροστά τη Νάσβιλ με 2:0: Ο 24χρονος Καναδός σκόραρε κάτω από το οριζόντιο δοκάρι στο τέταρτο λεπτό, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει την κατοχή της μπάλας και χτύπησε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας λιγότερο από ένα λεπτό μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Πάντως, η Ίντερ, η οποία είχε προκριθεί στο Κύπελλο Πρωταθλητριών CONCACAF ως νικήτρια του Λιγκ Καπ σε έναν συναρπαστικό τελικό με τη Νάσβιλ (10:9 στα πέναλτι) το καλοκαίρι, επανήλθε γρήγορα. Ο Μέσι, ο οποίος προηγουμένως είχε χάσει αρκετές φορές το γκολ, ξεπέρασε τελικά τον τερματοφύλακα Τζο Γουίλις (35) με αριστερό σουτ κοντά στην άκρη της περιοχής του πέναλτι έξι λεπτά μετά το 2-0.

Αργότερα, ο παγκόσμιος πρωταθλητής, ο οποίος τιμήθηκε επανειλημμένα με συνθήματα στο γήπεδο, χρειάστηκε να νοσηλευτεί για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα μετά από μια ακούσια αλλά άσχημη κλωτσιά στη γάμπα, αλλά ήταν σε θέση να συνεχίσει να παίζει μετά από μια γενναιόδωρη εφαρμογή παγωμένου σπρέι. Αφού το υποτιθέμενο 3:1 του Νάσβιλ ακυρώθηκε μέσω VAR λόγω μιας ισχνής θέσης οφσάιντ, δύο πρώην συμπαίκτες του στην Μπαρτσελόνα ισοφάρισαν: ο Σουάρες έβαλε την κεφαλιά σε σέντρα του Σέρχιο Μπούσκετς.

Ο Μουχτάρ επέκτεινε το συμβόλαιό του μέχρι το 2026

Στην Ίντερ, ο Γιούλιαν Γκρέσελ ήταν και πάλι στην αρχική ενδεκάδα – αυτή τη φορά όχι στο κέντρο, αλλά στο δεξί άκρο της άμυνας – ενώ η Νάσβιλ είχε τον Χάνι Μουχτάρ. Ο πρώην Herthaner, ρεκόρ σκόρερ και ασίστ της ομάδας, είχε επεκτείνει το συμβόλαιό του πριν από το παιχνίδι μέχρι το 2026 με οψιόν για μία ακόμη σεζόν.

Ο επαναληπτικός αγώνας της μάχης για μια θέση στα προημιτελικά θα διεξαχθεί στο Μαϊάμι το βράδυ της Τετάρτης (1.15 π.μ. ώρα Ελλάδας). Ο νικητής του CONCACAF Champions Cup – όπως η FC Bayern και η Borussia Dortmund, μεταξύ άλλων – μπορεί να λάβει μέρος στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων του 2025.