Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο δοκάρι αποτρέπει την τυχερή μπαλιά: Η Μαν Γιουνάιτεντ εξασφαλίζει οριακή νίκη...

Το δοκάρι αποτρέπει την τυχερή μπαλιά: Η Μαν Γιουνάιτεντ εξασφαλίζει οριακή νίκη στο Λούτον

Παρά το κάτι παραπάνω από ελπιδοφόρο ξεκίνημα της αναμέτρησης, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τελικά δύσκολα την εκτός έδρας νίκη στη Λούτον. Ο επιθετικός Höjlund εξασφάλισε ρεκόρ στην Premier League

Με τη νίκη της με 2-1 στην έδρα της Άστον Βίλα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επιβεβαίωσε τη βελτιούμενη φόρμα της και μείωσε τουλάχιστον τη διαφορά από τις θέσεις του Champions League. Ο προπονητής Έρικ τεν Χαγκ δεν είδε λοιπόν κανένα λόγο να κάνει αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα της γηπεδούχου, ανεβασμένης και υποβιβασμένης Λούτον Τάουν.

Οι Hatters, που ξεκίνησαν με τους πρώην παίκτες της Μαν Γιουνάιτεντ, Μένγκι και Τσονγκ, στη θέση των Μπερκ και Κλαρκ (αμφότεροι στον πάγκο) μετά την ήττα με 3-1 από τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ, υπέστησαν ένα πικρό πλήγμα πριν από τη σέντρα: Ο πρώτος σκόρερ Αντεμπάγιο υπέστη τραυματισμό στην προθέρμανση, αναγκάζοντας τον Γούντροου να τον αντικαταστήσει στο αρχικό σχήμα.

Höjlund σκοράρει δύο φορές

Η εναρκτήρια περίοδος έδωσε στους φιλοξενούμενους ελπίδες για ένα φεστιβάλ βολής, καθώς ο Höjlund εκμεταλλεύτηκε ένα καταστροφικό λάθος του Bell μετά από μόλις 37 δευτερόλεπτα και σκόραρε για έκτο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος. Ο Δανός εξασφάλισε μάλιστα ρεκόρ στην Premier League, καθώς έγινε ο νεότερος παίκτης που έχει πετύχει ποτέ αυτό το κατόρθωμα.

Αλλά δεν ήταν μόνο αυτό: μόλις έξι λεπτά αργότερα, ο σέντερ-φορ ολοκλήρωσε το διπλό του αποκρούοντας με το στήθος το βολέ του Garnacho στα δίχτυα. Ο Ράσφορντ (10) και ο Γκαρνάτσο (13) δημιούργησαν άλλες δύο καλές ευκαιρίες για τους Κόκκινους Διαβόλους αμέσως μετά το 2:0, αλλά δεν κατάφεραν να υλοποιηθούν.

Η ισοφάριση του Μόρις γυρίζει το παιχνίδι

Μόλις ένα λεπτό μετά την ευκαιρία του Garnacho, ο Morris πέτυχε τελικά την ισοφάριση από το τίποτα. Ο αρχηγός της Λούτον αντέδρασε πιο γρήγορα μετά την απόκρουση του σουτ του Τσονγκ και με κεφαλιά πέρασε την μπάλα δίπλα από τον Ονάνα και την έστειλε στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι γύρισε εντελώς. Οι Hatters πήραν τον έλεγχο αλλά δεν ανταμείφθηκαν για τις μεγάλες τους προσπάθειες. Woodrow (30), Morris (37) και Doughty (45.+2) έχασαν αρκετές αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο

Πληθώρα ευκαιριών και από τις δύο πλευρές – αποκρούσεις στο δοκάρι για τη Μαν Γιουνάιτεντ

Αφού η Γιουνάιτεντ αναγκάστηκε να κάνει μια αλλαγή λόγω τραυματισμού πριν την ανάπαυλα και να βάλει τον Lindelöf αντί του Shaw (45.+3), ο κόουτς Τεν Χαγκ πρόσθεσε δύο φορές μετά την ανάπαυλα. Οι Έβανς και ΜακΤομινέι μπήκαν στη θέση των Μαγκουάιρ και Κασεμίρο, οι οποίοι συμπλήρωσαν κίτρινες κάρτες.

Στη συνέχεια προέκυψαν επικίνδυνες ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Στο 57ο λεπτό, ο τερματοφύλακας της Λούτον, Καμίνσκι, απέκρουσε δυνατά τον Ράσφορντ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Λοκόνγκα απέτρεψε το 3-1 από τον Μπρούνο Φερνάντες με μια απόκρουση-βιβλίο. Μέσα σε δύο λεπτά, ο Όσο (77′) και ο Χόιλουντ (78′) της Λούτον αστόχησαν επίσης για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι τα έριξαν και πάλι όλα μπροστά στα τελευταία λεπτά.

Ωστόσο, τελικά δεν έμελλε να συμβεί το ίδιο για τα “σφυριά”, αφού η κεφαλιά του Μπάρκλεϊ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και δεν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ενώ η Λούτον αγωνίζεται εκτός έδρας με τη Λίβερπουλ την ερχόμενη Τετάρτη (8.30μμ), η Μαν Γιουνάιτεντ δεν θα επιστρέψει στη δράση πριν από το Σάββατο. Τότε οι “κόκκινοι διάβολοι” θα υποδεχθούν στο Old Trafford την Fulham FC (4μμ)