Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΑποβολή του Καρβαχάλ στην επέτειο του Κρόος: Μόνο ισοπαλία έφερε η Ρεάλ...

Αποβολή του Καρβαχάλ στην επέτειο του Κρόος: Μόνο ισοπαλία έφερε η Ρεάλ στη Ράγιο

Η Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο την Κυριακή. Στο 450ο αγωνιστικό παιχνίδι του Τόνι Κρόος με τους “ασπρόμαυρους”, μια αποβολή επιδείνωσε την αμυντική στενότητα

Φυσικά, η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν το φαβορί στο ντέρμπι της μικρής πόλης απέναντι στη Rayo και έβαλε από νωρίς σκοπό να ανταποκριθεί σε αυτό το ρόλο. Ήδη από το 3ο λεπτό, ο Βαλβέρδε έβγαλε ελεύθερο τον Ζοσελού μετά από υποδειγματική αντεπίθεση και αυτός σκόραρε για το 1-0. Ο βοηθός διαιτητή είχε αρχικά καταλογίσει το γκολ ως οφσάιντ, αλλά το VAR διόρθωσε αυτή τη λανθασμένη απόφαση. Ήταν μια πικρή ήττα για τους γηπεδούχους και τον νέο τους προπονητή Ινίγο Πέρεθ, καθώς οι Ράγιος είχαν χάσει μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν στην αντεπίθεση

Το πέναλτι του VAR φέρνει τη Ράγιο στο παιχνίδι

Στη συνέχεια η 15η ομάδα του βαθμολογικού πίνακα πάλεψε να μειώσει τη διαφορά, την οποία ο Joselu παραλίγο να διευρύνει μετά από κάτι λιγότερο από 20 λεπτά. Αλλά ο πρώην παίκτης της Bundesliga σφυρίχτηκε ξανά, και αυτή τη φορά δικαίως, επιτρέποντας στη Rayo να ισοφαρίσει σε 1-1 λίγο αργότερα. Ο Καμαβίνγκα είχε απομακρύνει το σουτ του Τρέχο με το αριστερό και, μετά από παρέμβαση του VAR, ο πρώην παίκτης της Ρεάλ, Ντε Τομάς, έστειλε με ταπεινότητα το πέναλτι που ακολούθησε στα δίχτυα (27′).

Για την ουραγό, η οποία πρόσφατα είχε χάσει έξι σερί ματς και είχε χάσει πέντε φορές στην πορεία, η ισοφάριση ήταν σαν θωρακικό. Και οι δύο ομάδες έπαιξαν πλέον ένα ζωντανό παιχνίδι και δημιούργησαν καλές ευκαιρίες. Ωστόσο, ο Βαλβέρδε σημάδεψε το δοκάρι με βολέ (35′) και ο Λούνιν απέκρουσε την προσπάθεια του Αλβάρο στην κοντινή γωνία (43′), με αποτέλεσμα οι ομάδες να πάνε στην ανάπαυλα στο 1-1.

Ο Τσουαμενί κάνει την απόκρουση – ο Κρόος αστοχεί

Ο Τσουαμενί άνοιξε στη συνέχεια το δεύτερο ημίχρονο με μια απερίσκεπτη στιγμή. Ως τελευταίος παίκτης, έχασε την μπάλα από τον Άλβαρο δευτερόλεπτα μετά την επανέναρξη, αλλά στη συνέχεια μπόρεσε να μπλοκάρει την απόπειρα σουτ του και να διορθώσει το ατόπημά του. Αυτό που αρχικά έμοιαζε με απρόσκοπτη συνέχεια του άκρως διασκεδαστικού πρώτου ημιχρόνου αποδείχθηκε ότι ήταν το μοναδικό highlight ενός πολύ πιο πενιχρού διαστήματος για πολύ καιρό.

Ενώ η Ράγιο φάνηκε να μπορεί να ζήσει με την ισοπαλία, οι Los Blancos σπάνια κατάφεραν να απειλήσουν τους αουτσάιντερ, παρά τις επιθετικές τους εναλλαγές. Μετά την πρώτη προσπάθεια του Joselu (59′), χρειάστηκε να φτάσουμε στο 80ο λεπτό για να φτάσουμε στο 80ο λεπτό, όταν ο Kroos, ο οποίος πανηγύριζε το 450ο αγωνιστικό του παιχνίδι με τη Ρεάλ Μαδρίτης ως αλλαγή, έβγαλε ένα ωραίο ελεύθερο σουτ προς την εστία, το οποίο ο Dimitrievski μπόρεσε να αποκρούσει

Ο Καρβαχάλ επιδεινώνει τη στενωπό της Ρεάλ

Ηταν η τελευταία μεγάλη ευκαιρία ενός μάλλον κακού απογεύματος από πλευράς Ρεάλ, στην οποία ο Καρβαχάλ, ο οποίος είχε περάσει και ως αλλαγή, έβαλε άσχημο τέλος στις καθυστερήσεις: Προειδοποιήθηκε για διαμαρτυρία στο 90ο +3, άφησε τον εαυτό του να προκληθεί από τον Κίκε μόλις δύο στροφές αργότερα και χτύπησε ελαφρά με το χέρι του. Την αρκετά θεατρική πτώση του Κίκε ακολούθησε κίτρινη κάρτα, γεγονός που σημαίνει ότι η ήδη ισχνή άμυνα της Ρεάλ θα μείνει χωρίς άλλον έναν παίκτη την επόμενη Κυριακή (9μμ) κόντρα στη Σεβίλλη FC.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο, εν τω μεταξύ, θα ταξιδέψει στην πιο κοντινή αντίπαλο των Μπλάνκος μια μέρα αργότερα με μια πιο πλήρη ομάδα και το επιτυχημένο ντεμπούτο του Inigo Perez ως προπονητής στο τσεπάκι. Οι Rayistas θα φιλοξενήσουν την FC Girona από τις 9 το βράδυ.