Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ δανεικός από την Μπάγερν Κρέτσιγκ συνεχίζει να ανεβάζει στροφές στην Αούστρια

Ο δανεικός από την Μπάγερν Κρέτσιγκ συνεχίζει να ανεβάζει στροφές στην Αούστρια

Ο νεαρός Γερμανός έχει μόλις έντεκα ημέρες συμβόλαιο στην Αούστρια Βιέννης, έχει ήδη δύο συμμετοχές στην αρχική ενδεκάδα και έχει ήδη σκοράρει δύο φορές

Δεύτερο παιχνίδι, δεύτερος πόντος στο σκοράρισμα – ο Φρανς Κρέτσιγκ δεν χρειάζεται χρόνο για να πάρει μπρος στην Αούστρια Βιέννης. Ο δανεικός από την Μπάγερν χάρηκε με την πρώτη του ασίστ στο ντεμπούτο του απέναντι στην Χάρτμπεργκ μετά από μόλις 13 λεπτά. Χρειάστηκαν μόλις 43 λεπτά για να πετύχει το πρώτο του γκολ στη δεύτερη εμφάνισή του με τις “βιολέτες”, παίζοντας καθοριστικό ρόλο στη νίκη με 2-1 επί της Άλταχ.

Ο αριστεροπόδαρος επιθετικός άφησε δύο αντιπάλους του τεχνικά αμαρκάριστους και τελείωσε με πλασέ στη μακρινή γωνία για το 2:0, αφήνοντας τον τερματοφύλακα της Altach, Schützenauer, χωρίς καμία ευκαιρία. “Ήταν ένας απίστευτος αγώνας. Αυτός είναι ο ορισμός της εργασιακής νίκης”, σχολίασε ο Γερμανός στο “sky” και είπε για το γκολ του: “Τραβάω δύο παίκτες και πρέπει να περάσω κάπως, δεν έβλεπα άλλη διέξοδο. Η επαφή ήταν καλή, τυχερή, αλλά καλή”.

Το ένα highlight διαδέχεται το επόμενο για τον 21χρονο. Την επόμενη εβδομάδα ακολουθεί το ντέρμπι της Βιέννης με τη Ραπίντ. “Αυτό είναι ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια, ανυπομονώ πολύ γι’ αυτό. Όλοι εδώ μου λένε ότι η επόμενη εβδομάδα είναι το παιχνίδι της χρονιάς. Είμαι βάναυσα ενθουσιασμένος και ανυπομονώ να το δω”.

Οι Χούττελντορφερ μάλλον παρακολουθούν πολύ στενά το shooting star της Αυστρίας στα δύο τελευταία παιχνίδια και θα κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να εμποδίσουν τον Γερμανό να συνεχίσει τις υψηλές πτήσεις του στο Allianz Stadion. Ο ίδιος όμως υπόσχεται ήδη: “Δεν ξέρω τι θα ακολουθήσει. Πρώτα απ’ όλα, ελπίζω σε μια νίκη για εμάς. Θα δώσω τον καλύτερό μου εαυτό και μετά θα δούμε τι θα συμβεί.”