Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο γκαλά του Μέσι περιλαμβάνει δύο ρεκόρ στην ηχηρή νίκη του Μαϊάμι

Το γκαλά του Μέσι περιλαμβάνει δύο ρεκόρ στην ηχηρή νίκη του Μαϊάμι

Το

Inter Μαϊάμι πέτυχε την έβδομη νίκη του στη σεζόν το βράδυ της Κυριακής (ώρα Ελλάδας). Ο Λιονέλ Μέσι ήταν και πάλι ο άνθρωπος του αγώνα στη νίκη με 6-2 επί των New York Red Bulls

Η

Inter Miami διατήρησε το προβάδισμά της στη βαθμολογία του MLS και βρίσκεται στην κορυφή του πίνακα με 24 βαθμούς μετά από δώδεκα αγώνες. Το παιχνίδι με τη Νέα Υόρκη δεν ξεκίνησε καθόλου καλά, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στην ανάπαυλα με 1-0 χάρη στο γκολ του Ντάντε Βανζέιρ. Στη συνέχεια όμως ήρθε η μεγάλη εμφάνιση του Λιονέλ Μέσι.

Ο ίδιος ο Αργεντινός παγκόσμιος πρωταθλητής δημιούργησε το γκολ της ισοφάρισης του Ματίας Ρόχας αμέσως μετά την ανάπαυλα, πριν βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ λίγο αργότερα. Ο Αργεντινός είχε πάρει πλέον πραγματικά φωτιά, καθώς δημιούργησε το δεύτερο γκολ του Ρόχας στο 62ο λεπτό – το Μαϊάμι είχε μετατρέψει το 0:1 σε 3:1 μέσα σε 17 λεπτά.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κάθε άλλο παρά γεμάτοι γκολ ήταν, καθώς ακολούθησε η καλύτερη ώρα του Λουίς Σουάρες. Ο επιθετικός πέτυχε ένα άψογο χατ-τρικ μέσα σε 13 λεπτά – το πρώτο του στη Major League Soccer. Και τα τρία γκολ τα έβαλε – φυσικά – ο κολλητός του Μέσι. Το γκολ του πρώην παίκτη της Λειψίας Emil Forsberg από το σημείο του πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 6:2

Ο Μέσι κάνει δύο ρεκόρ στο MLS

Μια βραδιά που ούτε ο Μέσι, που έχει ζήσει πολλά στην καριέρα του, δεν θα ξεχάσει γρήγορα. Διότι ο “La Pulga” με την πανηγυρική του εμφάνιση έθεσε δύο ρεκόρ στο MLS. Ποτέ άλλοτε παίκτης στο επαγγελματικό πρωτάθλημα των ΗΠΑ δεν είχε πετύχει έξι γκολ σε έναν αγώνα. Επιπλέον, κανένας παίκτης δεν έχει καταφέρει να δώσει πέντε ασίστ σε έναν αγώνα. Υπόψιν, ο 36χρονος τα έκανε όλα αυτά στο 2ο ημίχρονο, γεγονός που κάνει τα νούμερα αυτά ακόμα πιο εντυπωσιακά.

Ο Μέσι έχει πλέον δέκα γκολ και δέκα ασίστ μετά από μόλις οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος. Ο Αργεντινός και η ομάδα του συνεχίζουν τις υποχρεώσεις τους την Κυριακή (1.30μμ) στο Club de Foot Montreal.