Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Haaland με τέσσερις παίκτες καταρρίπτει μόνος του τους Wolves

Η Haaland με τέσσερις παίκτες καταρρίπτει μόνος του τους Wolves

Στη μάχη για τον τίτλο της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι εξακολουθεί να έχει όλους τους άσσους στα χέρια της μετά την ξεκάθαρη νίκη με 5-1 επί της Γουλβς. Ο σκόρερ Χάαλαντ σχεδόν μόνος του διέλυσε τους φιλοξενούμενους

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα και οι “Sky Blues” του ήθελαν εκδίκηση για την ήττα στο πρώτο ματς με τη Γουλβς, με τον Ισπανό να επαναφέρει τους Φόντεν, Κόβατσιτς και Χάαλαντ από τη νίκη της προηγούμενης εβδομάδας με 2-0 επί της Νότιγχαμ στο Etihad Stadium. Οι Γκρέαλις, Ντόκου και Άλβαρεζ (όλοι στον πάγκο) έπρεπε να κάνουν τη θέση τους.

Η νίκη της Άρσεναλ λίγες ώρες νωρίτερα είχε επαναφέρει την μπάλα στο γήπεδο των “Sky Blues”, οι οποίοι έκαναν σύντομη δουλειά με τη Γουλβς στην έδρα της χωρίς να διακυβεύεται τίποτα φέτος.

Ο Γκβαρντιόλ υπέπεσε νωρίς σε φάουλ από τον Αΐτ Νουρί μέσα στην περιοχή και ο Χάαλαντ ανέλαβε με επιτυχία την υπόθεση (12′). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αφήνουν την μπάλα στους πρωταθλητές και συμβιβάστηκαν με τη μοίρα τους

Χωρίς ευκαιρία οι Λύκοι – Η Χάαλαντ ξανά και ξανά

Οι Πολίτες δεν χρειάστηκε να φτάσουν στα όριά τους και είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, αλλά η Χάαλαντ έχασε την ευκαιρία να πάρει νωρίς την απόφαση (18΄).

Ο Χάαλαντ ήταν ο άνθρωπος χωρίς τον οποίο τίποτα δεν λειτουργούσε στο πρώτο ημίχρονο: Στο 35ο λεπτό, σηκώθηκε ιδανικά για να στείλει την κεφαλιά και να αυξήσει το σκορ στο 2:0. Με το σφύριγμα της διακοπής, ο ταχύτατος Νορβηγός ανασύρθηκε από τα πόδια του από τον Σεμέδο και πέτυχε ένα άψογο χατ-τρικ με το δεύτερο γκολ με πέναλτι (45.+3).

Όλα έδειχναν ξεκάθαρα για το δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Χουάνγκ εκμεταλλεύτηκε την αβεβαιότητα του Έντερσον και έκανε το 1:3 (53′). Υπήρξε μια σύντομη αχτίδα ελπίδας για τους φιλοξενούμενους – για ακριβώς 56 δευτερόλεπτα: Διότι στη συνέχεια ο Χάαλαντ πήρε ιδανικά μια μακρινή μπαλιά του Φόντεν και την έστειλε στα δίχτυα για το τέταρτο γκολ της ημέρας (54′).

Στη μάχη για το “Χρυσό Παπούτσι” στην Premier League, ο Νορβηγός ανέβασε τα γκολ του στα 25 και διεύρυνε το προβάδισμά του (ο Ίσακ έχει 20 γκολ) σε αξιοπρεπή επίπεδα

Η Χάαλαντ σκορπάει – Ο Άλβαρεζ πετυχαίνει το τελικό γκολ

Η δίψα της Χάαλαντ για γκολ δεν έσβησε ούτε στη συνέχεια, αλλά ο Χοσέ Σα απέτρεψε την πεντάρα (61′). Αν και η Χάαλαντ είχε ακόμα την επιθυμία, κατά τα άλλα ο ρυθμός του παιχνιδιού είχε χαθεί σε μεγάλο βαθμό, καθώς οι συσχετισμοί δυνάμεων ήταν πολύ ξεκάθαροι.

Όταν ο Γκουαρντιόλα απομάκρυνε τον άνθρωπο του αγώνα από τον αγωνιστικό χώρο στο 82ο λεπτό, ήταν εμφανώς δυσαρεστημένος με την αλλαγή του και πέταξε τις κνήμες του στο πάτωμα. Αλλά και ο Αργεντινός παγκόσμιος πρωταθλητής Άλβαρεζ, που μπήκε στη θέση του Νορβηγού, έδειξε τι μπορεί να κάνει και αύξησε το σκορ σε 5:1 λιγότερο από τρία λεπτά μετά την αλλαγή του (85′). Αυτό ήταν το τελικό σκορ ενός μονόπλευρου αγώνα

Η κούρσα για το πρωτάθλημα της Premier League κορυφώνεται στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν, με τη Μαν Σίτι να βρίσκεται αυτή τη στιγμή έναν βαθμό πίσω από τους Κανονιέρηδες, αλλά με ένα παιχνίδι περισσότερο. Οι Sky Blues συνεχίζουν την επόμενη εβδομάδα με την επίσκεψη στην Fulham FC το Σάββατο στις 1.30μμ.