Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟνειρεμένο ελεύθερο σουτ του Ντι Μαρία: Η Αργεντινή ανεβάζει στροφές μετά την...

Ονειρεμένο ελεύθερο σουτ του Ντι Μαρία: Η Αργεντινή ανεβάζει στροφές μετά την ανάπαυλα

Ακόμη και χωρίς τον Μέσι, η Αργεντινή ολοκλήρωσε με επιτυχία την περιοδεία της στις ΗΠΑ με δοκιμαστικούς αγώνες. Ωστόσο, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές βρέθηκαν αρχικά πίσω στο σκορ απέναντι στην Κόστα Ρίκα

Χωρίς τον Μέσι, ο οποίος έχει τραυματιστεί στον μηρό, η Αργεντινή πραγματοποιεί αυτή την περίοδο περιοδεία με δοκιμαστικούς αγώνες στις ΗΠΑ. Μετά τη χαλαρή νίκη με 3-0 επί του Ελ Σαλβαδόρ, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές θέλησαν να γεμίσουν και τις μπαταρίες τους για την υπεράσπιση του τίτλου τους στο δεύτερο προπαρασκευαστικό παιχνίδι για το Κόπα Αμέρικα (20 Ιουνίου έως 14 Ιουλίου 2024). Στο Λος Άντζελες το βράδυ της Τρίτης (τοπική ώρα), ωστόσο, η “αλμπισελέστε” βρέθηκε πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα απέναντι στην Κόστα Ρίκα.

Ο τερματοφύλακας της Αργεντινής Μπενίτεθ απέκρουσε ένα σουτ του Ζαμόρα, αλλά ο Ουγκάλντε έσπρωξε το ριμπάουντ πάνω από τη γραμμή από έξι μέτρα μπροστά από τον Οταμέντι (34′).

Η Αργεντινή γυρίζει το παιχνίδι

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές, που είχαν και τον Παλάσιος της Λεβερκούζεν που ακυρώθηκε λόγω μυϊκού τραυματισμού, ξεκαθάρισαν τα πράγματα. Ο Ντι Μαρία με πλασέ από περίπου 20 μέτρα από το ημικύκλιο έγραψε το 1:1 (52′). Αφού ο Ταλιαφίκο απέτυχε να διώξει από το οριζόντιο δοκάρι σε κόρνερ, ο Μακ Άλιστερ έπιασε την κεφαλιά (56′).

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο αρχηγός και τζόκερ της Ίντερ Μίλαν, Λαουτάρο Μαρτίνεθ, μετά από υπέροχη πάσα του Ντε Πολ (77), ο οποίος είχε περάσει και ως αλλαγή.

Ενώπιον της πρώτης αγωνιστικής του Κόπα Αμέρικα με τον Καναδά (20 Ιουνίου), η Αργεντινή, η οποία έχασε πολλές καλές ευκαιρίες απέναντι στην Κόστα Ρίκα, θα δώσει ένα ακόμη δοκιμαστικό παιχνίδι με τη Γουατεμάλα (14 Ιουνίου).