Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΣτις καθυστερήσεις: Ο Κριστάντε οδηγεί τη Ρόμα στη νίκη

Στις καθυστερήσεις: Ο Κριστάντε οδηγεί τη Ρόμα στη νίκη

Μετά τη διακοπή της αναμέτρησης με την Ουντινέζε Κάλτσιο λόγω της κατάρρευσης του Ντίτσκα, η AS Roma κέρδισε τον 18λεπτο “επαναληπτικό” χάρη σε γκολ στις καθυστερήσεις

Το σκορ ήταν 1-1 μετά από γκολ του Περέιρα της Ουντινέζε (23) και του Λουκάκου της Ρόμα (64), όταν ο πρώην παίκτης της Φρανκφούρτης Νντίτσκα κατέρρευσε στο 72ο λεπτό και ο αγώνας διακόπηκε λίγα λεπτά αργότερα. Οι καρδιολογικές και πνευμονολογικές εξετάσεις στον Ιβοριανό είχαν δείξει έναν ελάχιστο πνευμοθώρακα, αλλά έκτοτε δόθηκε το πράσινο φως και ο Ndicka είναι σε θέση να προπονηθεί ξανά.

Ωστόσο, ο Ndicka εξακολουθούσε να απουσιάζει από τα υπόλοιπα 19 λεπτά, τα οποία αναπληρώθηκαν την Πέμπτη. Ο αγώνας είχε επίσης ένα πολύ ιδιαίτερο χαρακτηριστικό, καθώς και οι δύο προπονητές είχαν τη δυνατότητα να αλλάξουν τις συνθέσεις τους όπως επιθυμούσαν – μόνο οι παίκτες που είχαν ήδη αντικατασταθεί στα πρώτα 72 λεπτά δεν είχαν δικαίωμα να παίξουν

Οι τερματοφύλακες κρατούν την ισοπαλία

Η ομάδα του Ντανιέλε ντε Ρόσι, η οποία είχε κάνει έξι αλλαγές από τη στιγμή της ακύρωσης, ήθελε από την αρχή να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ένας βαθμός δεν ήταν αρκετός για τους πρωτευουσιάνους, ειδικά μετά την ήττα από την Μπολόνια τη Δευτέρα.

Οι γηπεδούχοι, από την άλλη πλευρά, με τον Φάμπιο Κανναβάρο για πρώτη φορά εκτός αποστολής μετά τον διορισμό του τη Δευτέρα, βασίστηκαν στις αντεπιθέσεις και είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία να σκοράρουν, αλλά ο Σβίλαρ ήταν σε ετοιμότητα για να αποκρούσει τον Λούκα (82′).

Λίγο αργότερα, ο Okoye κλήθηκε να αναλάβει δράση απέναντι στον πρώην παίκτη της Λεβερκούζεν Azmoun μετά από λάθος του Perez (85′), πριν ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια του αγώνα, σε ένα ταραχώδες παιχνίδι – εν μέρει λόγω της ασυνήθιστης κατάστασης.

Ο Κριστάντε γίνεται ήρωας

Πάντως, το πολυδιαφημισμένο τελικό γκολ έμελλε να ακολουθήσει: Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων – μόνο τέσσερις είχαν προβληθεί- ο Κριστάντε σηκώθηκε ψηλά στο πρώτο δοκάρι μετά από κόρνερ και οδήγησε την ομάδα του σε ένα σημαντικό και συγκινητικό τρίποντο στη μάχη για την πρόκριση στο Champions League.