Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ PSV έσπασε το φράγμα των 100 γκολ και βρίσκεται στα πρόθυρα...

Η PSV έσπασε το φράγμα των 100 γκολ και βρίσκεται στα πρόθυρα του πρωταθλήματος

Η PSV Αϊντχόφεν εντυπωσίασε για άλλη μια φορά με τα επιθετικά της πυροτεχνήματα: το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί μετά από έντεκα λεπτά στη νίκη με 8-0 στη Χέρενβεν – χάρη σε δύο πρώην επαγγελματίες της Bundesliga.

ΗPSV Αϊντχόφεν διανύει μια εξαιρετική σεζόν: οι Ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να κερδίσουν μόνο τέσσερα από τα πρώτα 30 παιχνίδια πρωταθλήματος. Κατά συνέπεια, το ερώτημα δεν ήταν αν η PSV θα γινόταν πρωταθλήτρια, αλλά πότε. Η ομάδα του Αϊντχόφεν πήρε την πρώτη της ευκαιρία να κλείσει το πρωτάθλημα νωρίς το βράδυ της Πέμπτης: έπρεπε να πάρει περισσότερους βαθμούς στο Heerenveen από την αντίπαλο Feyenoord στο μεταγενέστερο παιχνίδι της βραδιάς στο Deventer.

Η PSV έδειξε από την αρχή ότι ήταν αποφασισμένη να εκπληρώσει τον ρόλο της με τρεις βαθμούς. Ως συνήθως, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με τεράστια πίεση και πήραν νωρίς την απόφαση στο πρώτο τέταρτο: Το εναρκτήριο γκολ του Τιλ (7ο) και το διπλό του Τίλμαν (9ο, 11ο) έδωσαν προβάδισμα 3-0 στην ομάδα του Πέτερ Μποζ μετά από μόλις έντεκα λεπτά.

Ο Βέερμαν δέχεται το χειροκρότημα των οπαδών των γηπεδούχων

Πάντως, παρέμεινε πεινασμένη και έσπασε το φράγμα των 100 γκολ στην τρέχουσα σεζόν της Eredivisie πριν από τη διακοπή. Μετά το δεύτερο γκολ του Τιλ (30′), ήταν ο Βέερμαν από όλους τους άλλους που πέτυχε το 100ό του γκολ στην παλιά του έδρα (40′). Αν και ο σκόρερ δεν πανηγύρισε, δέχτηκε και μερικές επευφημίες από τους οπαδούς των γηπεδούχων

Παρά το ξεκάθαρο προβάδισμα στο ημίχρονο, οι δύο πρώτοι σκόρερ της ομάδας δεν μπήκαν στον πίνακα των σκόρερ στο πρώτο 45λεπτο. Ωστόσο, ο Μπακαγιόκο -ο νεαρός σκόραρε υπέροχα από μακριά (52′) – και ο ντε Γιονγκ (71′) το αναπλήρωσαν στο δεύτερο ημίχρονο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Joker van Aanholt επτά λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας με το πρώτο του γκολ στη σεζόν

Υψηλότερη εκτός έδρας νίκη

Με την υψηλότερη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία του συλλόγου, η PSV συνεχίζει να ισοφαρίζει το ρεκόρ βαθμών του Άγιαξ Άμστερνταμ (93 βαθμοί). Ωστόσο, δεν υπήρξε αυθόρμητο πάρτι αργά το βράδυ της Πέμπτης. Η Φέγενορντ Ρότερνταμ κέρδισε με 3:1 την Go Ahead Eagles και προκάλεσε καθυστέρηση. Ενώ η Φέγενορντ πήρε το εισιτήριο για το CL, η PSV θα επιδιώξει να πάρει το πρωτάθλημα την επόμενη εβδομάδα την Κυριακή απέναντι στη Σπάρτα Ρότερνταμ στο δικό της Philips Stadium (12.15μμ).