Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠολύ αργά το γκολ του Αβονίγιε: Η Άρσεναλ νίκησε στη Νότιγχαμ

Πολύ αργά το γκολ του Αβονίγιε: Η Άρσεναλ νίκησε στη Νότιγχαμ

Η ΠΑΕ Άρσεναλ εξασφάλισε τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ με τη νίκη της στη Νότιγχαμ Φόρεστ. Ο Gabriel Jesus ήταν ο νικητής του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Μίκελ Αρτέτα στόχευε στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη με την Arsenal FC μετά το 5-0 επί της Crystal Palace – και έκανε δύο αλλαγές σε σχέση με τη νικηφόρα νίκη του Σαββατοκύριακου: Ο Χάβερτζ μετακινήθηκε στον πάγκο, όπως και ο Τρόσαρντ. Ο Σμιθ Ρόου και ο Γκάμπριελ Μαρτινέλι είχαν δικαίωμα να ξεκινήσουν.

Ο Νούνο Εσπίριτο Σάντο προχώρησε σε τρεις αλλαγές σε σχέση με την ισοπαλία (0-0) κόντρα στην Μπρίστολ Σίτι για το Κύπελλο Αγγλίας: Οι Toffolo, Gibbs-White και Williams αντικατέστησαν τους Nuno Tavares, Yates και Hudson-Odoi. Ο προπονητής προετοίμασε την ομάδα του για μια αμυντική μάχη. Από την αρχή η Νότιγχαμ στάθηκε βαθιά και άφησε την μπάλα στην Άρσεναλ. Στο τελευταίο τρίτο και κοντά στην περιοχή του πέναλτι, οι Tricky Trees έσφιξαν με επιτυχία και η Arsenal δυσκολεύτηκε να πλησιάσει το τέρμα και να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Η Άρσεναλ σε μεγάλο βαθμό ακίνδυνη

Ο Gabriel Jesus έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία. Ο Βραζιλιάνος από κοντά και υπό πίεση έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία (14′). Οι Γκαμπριέλ Μαρτινέλι (23) και Σμιθ Ρόου (30) είχαν κι άλλες ευκαιρίες, το σουτ του Σάκα πέρασε λίγο άουτ (44), αλλά ο τερματοφύλακας της Νότιγχαμ, Τέρνερ, σπάνια κλήθηκε σε δράση.

Η Νότιγχαμ, από την άλλη πλευρά, επικεντρώθηκε σχεδόν αποκλειστικά στη δική της αμυντική δουλειά. Αν υπήρχε κάποια κίνηση προς τα εμπρός, αυτή γινόταν μέσω γρήγορων εναλλαγών. Ξανά και ξανά, ο Γουντ ήταν ο άνθρωπος-στόχος στο κέντρο της επίθεσης. Ωστόσο, ο Ντανίλο είχε την καλύτερη ευκαιρία, όταν σούταρε πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων από μακριά (42′).

Gabriel Jesus σκοράρει από οξεία γωνία

Στο πρώτο ημίχρονο, η Άρσεναλ είχε 81% κατοχή μπάλας και παρόλα αυτά δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες. Η εικόνα άλλαξε μετά την ανάπαυλα: Η Νότιγχαμ τολμούσε να βγει ελαφρώς πιο μπροστά και η Άρσεναλ έβρισκε όλο και καλύτερους τρόπους να μπει στην περιοχή των γηπεδούχων.

Ο Γκάμπριελ Ζέσους έγινε ο παίκτης-κλειδί της αναμέτρησης: αρχικά, ο Βραζιλιάνος σημάδεψε το δοκάρι από λίγα μέτρα (57′). Οκτώ λεπτά αργότερα ήταν πιο επιτυχημένος, σκοράροντας από μπαλιά του Ζιντσένκο και δίνοντας προβάδισμα στους Κανονιέρηδες. Νίκησε τον Τέρνερ με ποδοκτύπημα από οξεία γωνία (65′).

Σάκα με το 2:0 – Ο Awoniyi το κάνει συναρπαστικό και πάλι

Πρώτα ένα δοκάρι, μετά ένα γκολ, μετά μια ασίστ: ο Γκάμπριελ Ζέσους ήταν καθοριστικός στο παιχνίδι. Τη σέντρα του ολοκλήρωσε ο Σάκα με χαμηλό σουτ για το 2:0 (72′). Η Άρσεναλ αναγκάστηκε να τρέμει στις καθυστερήσεις, καθώς ο Αβονίγι πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης (89′). Ωστόσο, οι Κανονιέρηδες επέζησαν στις καθυστερήσεις και το σκορ έμεινε στο 2-1. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη της Άρσεναλ

Η Νότιγχαμ επισκέπτεται την AFC Bournemouth την Κυριακή (3μμ). Λίγο αργότερα (5.30μμ), η Άρσεναλ φιλοξενεί την Liverpool FC σε μια αναμέτρηση για την κορυφή του πίνακα