Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟνειρεμένο ελεύθερο λάκτισμα: Η Νότια Αφρική στέλνει το Μαρόκο σπίτι της

Ονειρεμένο ελεύθερο λάκτισμα: Η Νότια Αφρική στέλνει το Μαρόκο σπίτι της

Το Μαρόκο έχασε αναπάντεχα, αλλά όχι αδικαιολόγητα, την τελευταία αγωνιστική της φάσης των “16” του Κυπέλλου Αφρικής 2024. Ένας πρώην παίκτης της Ντόρτμουντ έγινε τραγική φιγούρα, ενώ ένας Νοτιοαφρικανός πέτυχε ένα ονειρικό γκολ

Το Μαρόκο, που δεν είχε τον τραυματία Ζιγιέχ σε σχέση με το 1-0 επί της Ζάμπια – στη θέση του ξεκίνησε ο Αντλί της Λεβερκούζεν – πέτυχε το πρώτο γκολ του αγώνα. Όμως η προσπάθεια του Εν-Νεσίρι αποκρούστηκε από τον Γουίλιαμς και στη συνέχεια ακυρώθηκε ως οφσάιντ (9′). Ενδεικτική σκηνή, καθώς η ομάδα του προπονητή Ουαλίντ Ρεγκραγκούι είχε πολλά προβλήματα

Ο Μπόνο πρέπει να τεντωθεί

Οι Νοτιοαφρικανοί ήταν γενναίοι, και ο Μοκοένα είχε μάλιστα την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου: ο Μπόνο χρειάστηκε να ανασκουμπωθεί και να διώξει μετά την προβολή (16′). Και επειδή ο πρώην παίκτης της Ντόρτμουντ Χακίμι και ο αμυντικός της Μπάγερν Μονάχου Μαζραουί (σε καλή κατάσταση μετά από ένα σκίσιμο μυϊκής δεσμίδας) δημιούργησαν πολλή δράση στα πλάγια, αλλά όπως και το υπόλοιπο Μαρόκο με δυσκολία κατάφεραν να ξεφύγουν, το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς γκολ.

Τα λιοντάρια του Άτλαντα βγήκαν από τα αποδυτήρια με πολύ δυναμισμό. Αυτό οδήγησε στην καλύτερη ευκαιρία του Μαρόκου, αλλά ο Ουναχί σούταρε πάνω από την εστία, αφού ο Αντλί είχε κερδίσει την μπάλα (47′). Οι Νοτιοαφρικανοί, με προπονητή τον Ούγκο Μπρόος, που παρεμπιπτόντως ήταν η τελευταία ομάδα που κέρδισε το Μαρόκο (2:1 στα προκριματικά του Κυπέλλου Αφρικής), έδειχναν να ξεμένουν από δυνάμεις

Το γκολ του 1:0 για τους αουτσάιντερ ήρθε από το πουθενά: η καλή υποδοχή της μπάλας από τον Makgopa στην περιοχή του πέναλτι, μετά από κίνηση στο κέντρο, τον έκανε εύκολο να νικήσει τον Bono (57′). Στην αντίπερα όχθη, ο Άμπντε αποκρούστηκε από τον Γουίλιαμς (59΄) για τα λυσσαλέα λιοντάρια της Άτλας

Αποτυγχάνει ο Χακίμι – Το γκολ των ονείρων του Μοκοένα

Ενώ το Μαρόκο αύξησε την πίεση, η Bafana Bafana διατήρησε την ψυχραιμία της και δεν δέχθηκε σχεδόν τίποτα. Στο 81ο λεπτό, τα φαβορί είχαν μόνο ένα ακόμη επικίνδυνο σουτ στο στόχο – και επειδή ο Mvala είχε βάλει χέρι στο σουτ του El Kaabi, καταλογίστηκε πέναλτι μετά από προβολή του βίντεο. Ωστόσο, ο Χακίμι βρήκε μόνο το οριζόντιο δοκάρι για τους εμβρόντητους Μαροκινούς (85′).

Στο τέλος έγινε ακόμα χειρότερο για το Μαρόκο. Ο Amrabat είδε απευθείας κόκκινη για επείγουσα διακοπή σε βάρος του Mokoena (90.+4) και ο παίκτης που υπέπεσε σε φάουλ μετέτρεψε όμορφα σε κόρνερ το πέναλτι που προέκυψε (90.+5). Με το Μαρόκο να έχει αριθμητική υπεροχή, δεν έμεινε σχεδόν τίποτα να κάνει στα δέκα λεπτά των καθυστερήσεων και τα λιοντάρια του Άτλαντα δεν απείλησαν ποτέ πραγματικά. Η Νότια Αφρική, από την άλλη πλευρά, θα αντιμετωπίσει το Πράσινο Ακρωτήριο στα προημιτελικά το Σάββατο στις 21:00 ώρα Γερμανίας