Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠετώντας με κεφαλιά στην ευτυχία: Ο Μπέλινγκχαμ εξαργυρώνει τη Ρεάλ στη Σέλτα...

Πετώντας με κεφαλιά στην ευτυχία: Ο Μπέλινγκχαμ εξαργυρώνει τη Ρεάλ στη Σέλτα Βίγκο

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε την τρίτη της νίκη στη νέα σεζόν στη La Liga. Στην έδρα της Σέλτα Βίγκο, οι βασιλικοί δυσκολεύτηκαν για μεγάλο χρονικό διάστημα – μέχρι να σκοράρει ξανά ο νεοφερμένος Μπέλινγκχαμ.

Μύριζε ότι η Ρεάλ Μαδρίτης θα ισοφαρίσει για πρώτη φορά φέτος – αλλά τότε ήρθε η νέα μεταγραφή του Μπέλινγκχαμ. Ο Άγγλος, που είναι ακόμα μόλις 20 ετών, ήταν αποφασισμένος να φτάσει στην άκρη της μπάλας, έκοψε μπροστά από τη γραμμή και σκόραρε στις καθυστερήσεις με καρφωτή κεφαλιά.

Το πρώιμο προβάδισμα της Σέλτα Βίγκο παραχωρήθηκε από το VAR

Χάρη σε αυτό το γκολ, οι Μαδριλένοι επικράτησαν δύσκολα στο τέλος, αν και πάλεψαν για μεγάλο χρονικό διάστημα. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, που είχε βοηθήσει τον τερματοφύλακα Κέπα να κάνει το ντεμπούτο του στη Ρεάλ μετά την ήττα με 3-1 από την UD Αλμερία και έβαλε τον Καμαβίνγκα αντί του Κρόος, υποτίθεται ότι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ. Όμως το VAR επενέβη και το γκολ του Strand Larsen (3ο) πήρε πίσω για φάουλ στον Kepa.

Στη συνέχεια αναπτύχθηκε ένα ανοιχτό παιχνίδι, στο οποίο ο Vinicius Junior χρειάστηκε να αντικατασταθεί νωρίς με πρόβλημα στον μηρό (18.). Οι Κέλτες είχαν ξανά και ξανά καλές στιγμές: ο πρώην παίκτης της Μπάρτσα Μινγκέζα σούταρε λίγο άουτ (23., 33.) και ο Μπάμπα λίγο άουτ μετά την ασίστ του (45.).

Αποκρούεται το πέναλτι του Ροντρίγκο

Πάντως, η Ρεάλ ήταν η καλύτερη ομάδα. Ο Ροντρίγκο σούταρε δίπλα από την εστία μετά την ανάπαυλα (57ο), το ίδιο έκανε και ο Βαλβέρδε (62ο). Ο πρώτος έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί λίγο αργότερα, όταν δεν κατάφερε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι απέναντι στον τερματοφύλακα Ιβάν Βιγιάρ (68ο).
Η

Real ξεκίνησε, αλλά βρήκε ελάχιστα κενά, ενώ ο Strand Larsen έφτασε δύο φορές κοντά για τους φιλοξενούμενους (64ο, 70ο).

Και έτσι η Μπέλινγκχαμ έπρεπε να κρίνει το παιχνίδι: Ο νεοφερμένος από τη Ντόρτμουντ πέρασε μετά από κόρνερ του Κρόος και τελείωσε με καρφωτή κεφαλιά (81ο). Στα επτά λεπτά των καθυστερήσεων, η Βίγκο δεν μπόρεσε να ξεφύγει.

Οι βασιλείς βρίσκονται στην κορυφή του πίνακα με εννέα βαθμούς. Η διαφορά τερμάτων τους είναι 6:1 – τέσσερα γκολ εκ των οποίων πέτυχε ο Μπέλινγκχαμ, ο οποίος είχε ήδη κρίνει το προηγούμενο ματς για τους Μπλάνκος.