Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠρώτη νίκη της σεζόν για τους Μπλε: Η Τσέλσι ήταν πολύ μεγάλη...

Πρώτη νίκη της σεζόν για τους Μπλε: Η Τσέλσι ήταν πολύ μεγάλη για τη Λούτον Τάουν

Η Τσέλσι FC εξιλεώθηκε με επιτυχία από την ήττα της με 3-1 από τη Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ. Οι Μπλε δεν άφησαν κανένα περιθώριο στη νίκη τους με 3-0 επί της ανεβασμένης Λούτον Τάουν

Ο προπονητής της Τσέλσι, Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, έκανε μόλις μία αλλαγή στην αρχική του ενδεκάδα μετά την ήττα με 3-1 από τη Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ. Η νέα καλοκαιρινή μεταγραφή Caidedo αντικατέστησε τον σκόρερ Chukwuemeka.

Ήταν μόλις το δεύτερο παιχνίδι της Luton Town στη σεζόν μετά την ήττα με 4-1 από την Brighton μετά από διακοπή δύο εβδομάδων. Το εντός έδρας παιχνίδι της προηγούμενης εβδομάδας έπρεπε να ακυρωθεί λόγω εργασιών ανακατασκευής στο Kenilworth Road. Ο προπονητής Ρομπ Έντουαρντς προχώρησε σε δύο αλλαγές, με τον Μπερκ να ξεκινάει στην κεντρική άμυνα αντί του Άντερσεν και τον Μπάρκλεϊ να αντικαθιστά επίσης τον Μπανζού στο ντεμπούτο του.

Από την αρχή, το παιχνίδι εξελίχθηκε όπως θα περίμενε κανείς εκ των προτέρων. Η Τσέλσι είχε την περισσότερη κατοχή της μπάλας, η Λούτον έκανε κατασταλτικά τρεξίματα μπροστά, αλλά ως επί το πλείστον αποσύρθηκε στο δικό της μισό. Ο Στέρλινγκ είχε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα μετά από μόλις πέντε λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει έναν αμυντικό. Λίγο αργότερα, ο διεθνής Άγγλος είχε άλλη μια ευκαιρία, αλλά το δυνατό του σουτ ήταν πολύ αμαρκάριστο και κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Λούτον, Καμίνσκι(7.).

Ο Στέρλινγκ με το προβάδισμα

Και πάλι δύο λεπτά αργότερα η Luton εμφανίστηκε επίσης για πρώτη φορά μπροστά από την αντίπαλη εστία. Ο πρώην Μπρέμερ Τσονγκ επωφελήθηκε από την απώλεια μπάλας του Καϊσέδο, αλλά αστόχησε άουτ (9ο). Η Τσέλσι συνδύαζε ξανά και ξανά με γρήγορα περάσματα από τη μεσαία γραμμή, όπως για παράδειγμα στο 15ο λεπτό, όταν το μακρινό σουτ του Έντσο Φερνάντεζ πέρασε δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι. Όμως οι γηπεδούχοι δεν χρειάστηκε να περιμένουν πολύ για το εναρκτήριο γκολ. Μετά από πάσα του Γκούστο, ο Στέρλινγκ έκανε ντρίμπλα στην περιοχή του πέναλτι πριν σκοράρει με εύστοχο χαμηλό σουτ για να πάρει το προβάδισμα (17ο).

Οι Μπλε είχαν πάνω από το 80% της μπάλας μετά από κάτι παραπάνω από 20 λεπτά, αλλά στη συνέχεια το πήραν λίγο πιο χαλαρά. Αντίθετα, η Λούτον εμφανίστηκε στο αντίπαλο τρίτο, αλλά ο ορμητικός Μόρις είχε μια ανερχόμενη ευκαιρία που καταπνίγηκε εν τη γενέσει της από μια αδύναμη πρώτη επαφή (27ο). Η Τσέλσι δεν είχε σουτ προς την εστία στη συνέχεια, αλλά διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα για τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Η προσπάθεια του Kaborés έμεινε τελικά σε απόσταση αναπνοής από το τέρμα (42ο), οπότε πήγε στην ανάπαυλα με το 1-0.

Η Τσέλσι χάνει 2:0 – ο Σάντσες σώζει

Μετά την ανάπαυλα, η Τσέλσι έδειξε και πάλι μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και είχε και πάλι μερικές σκηνές στο πέναλτι, αλλά τόσο ο Τσίλγουελ με κακή απόφαση (50ο), όσο και ο Τζάκσον (51ο, 54ο) και ο μέσος Έντσο Φερνάντεζ με σουτ στο δοκάρι (56ο) έχασαν το 2-0. Στην αντίπερα όχθη, η ανεβασμένη ομάδα παραλίγο να ισοφαρίσει, αλλά ο Σάντσες έδειξε δυνατά αντανακλαστικά μετά την απόκρουση του Γκούστο σε σουτ του Τζάιλς (61ο).

Στέρλινγκ και Τζάκσον επιβραβεύουν τους μπλε

Στο 68ο λεπτό, οι Μπλε έκαναν το 2-0. Όπως και στο 1-0, οι Γκούστο-Στέρλινγκ ήταν και πάλι συμπαραγωγοί, αυτή τη φορά ο Γάλλος βρήκε τον 28χρονο -που δεν άφησε καμία ευκαιρία στον Καμινίσκι με απευθείας εκτέλεση – με χαμηλή σέντρα στο κέντρο. Επτά λεπτά αργότερα έγινε το 3-0, αφού ο Στέρλινγκ, με την τρίτη του συμμετοχή στο γκολ, εξυπηρέτησε τον Τζάκσον, ο οποίος είχε τρέξει στο κέντρο και ήταν αφοσιωμένος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (75ο). Η Τσέλσι ηρέμησε στη συνέχεια, αλλά είχε ακόμα μια ελπιδοφόρα ευκαιρία με τον Γκάλαχερ (84ο), όπως και η Λούτον από την άλλη πλευρά με τον αναπληρωματικό Μπράουν (85ο). Τίποτα περισσότερο δεν συνέβη στη συνέχεια.

Οι Μπλε εξιλεώθηκαν με επιτυχία από την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην τρέχουσα σεζόν, ενώ η Λούτον Τάουν έχασε και το δεύτερο παιχνίδι της στην κορυφαία κατηγορία της Αγγλίας.

Και οι δύο ομάδες έχουν να παίξουν στο Λιγκ Καπ κατά τη διάρκεια της εβδομάδας. Η Λούτον Τάουν υποδέχεται την Τρίτη (8.45μμ) την Gillingham FC, ενώ η Τσέλσι φιλοξενεί την Τετάρτη (8.45μμ) την AFC Wimbledon.