Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Λαουτάρο Μαρτίνεθ φροντίζει για το επιτυχημένο ξεκίνημα της Ίντερ στη σεζόν

Ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ φροντίζει για το επιτυχημένο ξεκίνημα της Ίντερ στη σεζόν

Η Ίντερ Μιλάνου ξεκίνησε καλά τη σεζόν της. Ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ ήταν ο καθοριστικός άνθρωπος στη νίκη με 2-0 επί της Μόντσα. Το δεύτερο γκολ του αρχηγού της ομάδας διαμόρφωσε ο επαναπατρισμένος

Μεγάλη αναστάτωση επικράτησε στην Ίντερ Μιλάνου το καλοκαίρι μετά την ήττα στον τελικό του Champions League. Μεταξύ άλλων, αποχώρησαν ο μόνιμος τερματοφύλακας Ονάνα (στη ManUnited), ο Σκρίνιαρ (PSG), ο Μπρόζοβιτς (Αλ Νασρ), ο Ντζέκο (Φενέρμπαχτσε) και ο Λουκάκου (επέστρεψε στην Τσέλσι μετά από δανεισμό). Δύο νεοφερμένοι ήταν στην αρχική ενδεκάδα στην πρεμιέρα της σεζόν με τη Μόντσα – και οι δύο από την Μπουντεσλίγκα: ο Σόμερ ήταν ο τερματοφύλακας και ο Θούραμ ξεκίνησε στην επίθεση. Ο Αρναούτοβιτς και ο αρχηγός της γερμανικής U-21 Μπίσεκ ήταν αρχικά στον πάγκο.

Lautaro Martinez χτυπάει νωρίς

Αλλά το αστραπιαίο ξεκίνημα δόθηκε στη συνέχεια από έναν παλιό γνώριμο, αν και σε κάπως νέο ρόλο. Ο Lautaro Martinez, αρχηγός πλέον, πέτυχε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης μετά από ωραία κίνηση των Barella και Dumfries (8ο λεπτό).

Η Ίντερ ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στο παιχνίδι και προσπάθησε να βγει μπροστά με τους δραστήριους παίκτες της Ντάμφρις και Ντιμάρκο. Ωστόσο, οι Νερατζούρι δεν κυνήγησαν με συνέπεια το δεύτερο γκολ, ένα μακρινό σουτ του Ντιμάρκο δίπλα από την εστία ήταν από τις πιο επικίνδυνες ενέργειες (30.).
Η

Inter δεν είχε πραγματική πίεση. Οι φιλοξενούμενοι, με τους πρώην παίκτες της Μίλαν d’Ambrosio και Gagliardini να ξεκινούν, απλά δεν είχαν αρκετή παραγωγή. Ο Σόμερ ήταν σε μεγάλο βαθμό ανενεργός, με εξαίρεση ένα ακίνδυνο σουτ του Γκαλιαρντίνι (22.).

Η Μόντσα βελτιώθηκε

Αυτό άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι φιλοξενούμενοι από την περιοχή του Μιλάνου ξεκίνησαν πιο ενεργά και η πίεση στον Sommer αυξήθηκε – οι Calhanoglu (48ο) και Darmian (50ο) έπρεπε επίσης να μπλοκάρουν αποφασιστικά για να αποτρέψουν την ισοφάριση.

Πολύ λίγα πράγματα ήρθαν από την Ίντερ σε αυτή τη φάση. Το μακρινό σουτ του Ντιμάρκο πέρασε λίγο πάνω από την εστία (53.), αλλά κατά τα άλλα υπήρξε μια αξιοπρεπής διασπορά στην επίθεση των Νερατζούρι.

Η κεφαλιά του Αρναούτοβιτς οδηγεί σε απόφαση

Αυτό άλλαξε μόνο μετά το 67′, όταν ο Αρναούτοβιτς έκανε την επιστροφή του στο Giuseppe Meazza μετά από 13 χρόνια. Ο 34χρονος Αυστριακός αποτέλεσε αναζωογονητικό στοιχείο και λίγο αργότερα ενεπλάκη άμεσα στην απόφαση. Μετά από σέντρα του επιθετικού, ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ πλάσαρε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι (76΄).

Το παιχνίδι είχε κριθεί – και το ξεκίνημα της Ίντερ στη σεζόν ήταν επιτυχημένο παρά την αναστάτωση. Στην τελική φάση, ο Μπίσεκ έκανε επίσης το ντεμπούτο του (84ο). Στις καθυστερήσεις, ο Σόμερ απέκρουσε το σουτ του Καπράρι από οξεία γωνία και κράτησε το μηδέν.

Οι Νερατζούρι θα αγωνιστούν ξανά σε κάτι παραπάνω από μία εβδομάδα, το βράδυ της Δευτέρας (20.45) στην έδρα της Cagliari Calcio. Η Monza αντιμετωπίζει ήδη το Σάββατο (18.30) την FC Empoli.