Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤρεις πόντοι σκόρερ: Μπέλινγκχαμ οδηγεί τη Ρεάλ στη νίκη αφού έμεινε πίσω...

Τρεις πόντοι σκόρερ: Μπέλινγκχαμ οδηγεί τη Ρεάλ στη νίκη αφού έμεινε πίσω στο σκορ

Η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε από νωρίς πίσω στο σκορ για να κερδίσει ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι στην Αλμερία και να διατηρήσει το καθαρό της αποτέλεσμα στην πρεμιέρα της σεζόν. Οι “βασιλικοί” είχαν να ευχαριστήσουν γι’ αυτό τον Τζουντ Μπέλινγκχαμ στη νίκη με 3-1.

Οι Μπλάνκος είχαν πάρει από νωρίς τον έλεγχο στην Αλμερία, αλλά είχαν μείνει πίσω ακόμα νωρίτερα. Η Ρεάλ επέτρεψε στον εαυτό της να αιφνιδιαστεί ήδη από το τρίτο λεπτό του αγώνα, με τον Μαδριλένο Arribas από όλους τους ανθρώπους, που έμεινε ελεύθερος από τους Royals αυτό το καλοκαίρι, να κατευθύνεται εύκολα στην αντεπίθεση – και να δικαιολογείται αντί να πανηγυρίζει.

Μια όχι άτυπη στιγμή απροσεξίας των Μαδριλένων ακολούθησε ο προαναφερθείς έλεγχος του παιχνιδιού, γαρνιρισμένος με μερικές ευκαιρίες. Ο Τσουαμένι, πάντως, δεν τοποθέτησε αρκετά καλά την κεφαλιά του μετά από κόρνερ (7ο), η κεφαλιά του Μπέλινγκχαμ ήταν επίσης άστοχη (10ο), η προσπάθεια του Βαλβέρδε αποκρούστηκε (15ο).

Λίγο αργότερα χτύπησε το κουδούνι, ο Μπέλινγκχαμ αντέδρασε ταχύτατα στη γραμμή των πέντε μέτρων και σούταρε μέσα – χωρίς οφσάιντ, δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα (19ο). Αξίζει. Ο Ροντρίγκο δεν είχε εκατοστά για να γυρίσει το ματς (27ο), το οποίο ξέφευγε όλο και περισσότερο από τη Ρεάλ λίγο πριν την ανάπαυλα.

Η Ρεάλ αρχίζει να παραπαίει πριν την ανάπαυλα

Ο Μπάμπα ένιωσε τον Λουνίν μπροστά με σταθερό μακρινό σουτ (34ο), ο Ραμαζανί αφέθηκε να κεφαλιάσει εντελώς ελεύθερος στον αναπληρωματικό τερματοφύλακα της Ρεάλ (38ο). Λίγο αργότερα, ο Ρούντιγκερ απέκρουσε απέναντι στον Ραμαζανί (41ο), σε άλλη σκηνή αστόχησε ελάχιστα από πίσω (45.+2).

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κρόος σούταρε στην απέναντι πλευρά, κάτι που θα ήταν αρκετά κολακευτικό σε εκείνο το σημείο. Όμως το υποτιθέμενο προβάδισμα παραχωρήθηκε γρήγορα λόγω φάουλ του Καρβαχάλ στη φάση της εκτέλεσης.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε επί ίσοις όροις, πολύ περισσότερο που και οι δύο ομάδες ακολουθούσαν πλέον το πλάνο ότι η κατοχή της μπάλας θα γινόταν λίγο πιο ισορροπημένη. Ωστόσο, η Ρεάλ αρχικά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τους χώρους για να αντεπιτεθεί.

Ο Μπέλινγκχαμ δίνει την ιδέα στον Κρόος

Στο 60ο λεπτό ήταν τελικά μια βαθιά κούρσα του Μπέλινγκχαμ που έφερε τον Κρόος στο προσκήνιο. Επειδή ο Λουίς Μαξιμιανό βγήκε βιαστικά από το κουτί του τη λάθος στιγμή, ο Μπέλινγκχαμ μπόρεσε να στείλει εύκολα το κεφάλι του. Ενώ ο Βινίσιους Τζούνιορ και ο Ροντρίγκο παρέμειναν σε μεγάλο βαθμό άφαντοι, ο πρώην ντόρτμουντιανός γύρισε το παιχνίδι για τη Ρεάλ. Τρίτο γκολ στη δεύτερη εμφάνισή του στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι είχε γυρίσει, αλλά δεν είχε κριθεί ακόμα. Αυτό άλλαξε στο 73ο λεπτό – και πάλι συμμετείχε ο Μπέλινγκχαμ. Η σέντρα του Βαλβέρδε πέρασε αμέσως στον Βινίσιους Τζούνιορ, ο οποίος σκόραρε σε κόρνερ. Στην αντίπερα όχθη, ο Σουάρες λίγο νωρίτερα (71ο) είχε κάνει την κεφαλιά και ήταν η τελευταία καλή ευκαιρία της Αλμερία.

Στις μεγάλες καθυστερήσεις, οι σταθεροποιημένοι φιλοξενούμενοι από τη Μαδρίτη δεν άφησαν τίποτα να συμβεί και πήραν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα με προβάδισμα δύο τερμάτων. Την ερχόμενη Παρασκευή (9.30 μ.μ.) η Ρεάλ θα αντιμετωπίσει στο Βίγκο τη Σέλτα.