Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Χιρόνα έμεινε πίσω παρά το προβάδισμα: Οι Καταλανοί διολισθαίνουν από την...

Η Χιρόνα έμεινε πίσω παρά το προβάδισμα: Οι Καταλανοί διολισθαίνουν από την κορυφή

Μετά από πέντε διαδοχικές νίκες, η Χιρόνα έχασε και πάλι βαθμούς, καθώς οι Καταλανοί αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στην Μπιλμπάο, η οποία ισοφάρισε στην αντεπίθεση

Με την άνετη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Κάντιθ το βράδυ της Κυριακής, η Χιρόνα πιέζεται στη μάχη για την πρώτη θέση. Οι Καταλανοί χρειάζονταν τη νίκη απέναντι στην Μπιλμπάο για να υπερασπιστούν την κορυφή. Όμως, πριν ακόμα ξεκινήσει το παιχνίδι, οι μπλαουγκράνα υπέστησαν ένα πλήγμα: ο πρώτος σκόρερ τους, Ντόβμπικ, απουσίαζε με μυϊκά προβλήματα. Στη θέση του ήρθε ο Στουάνι, η μοναδική αλλαγή από τη νίκη με 2-1 επί της Ράγιο Βαγιεκάνο.

Ο αναπληρωματικός συμμετείχε και στις πιο επικίνδυνες κινήσεις των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο. Σε μια περίοδο πίεσης μεταξύ του 10ου και του 20ου λεπτού, ο βετεράνος τοποθέτησε αρχικά μια κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι (14ο λεπτό) και στη συνέχεια δεν κατάφερε να νικήσει τον Ουνάι Σιμόν (18ο λεπτό).

Το γκολ του Herrera ακυρώθηκε.

Αν και η Girona πήρε σταδιακά τον έλεγχο μετά από ένα ήσυχο πρώτο ημίχρονο, η Bilbao δημιούργησε τις καλύτερες ευκαιρίες στα πρώτα 45 λεπτά: Ο Γκουρουζέτα έχασε μια βιαστική προσποίηση (5′) για να προηγηθεί και ο ντε Μάρκος σούταρε λίγο πάνω από την εστία του (23′). Το γκολ του Ερέρα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ από τον Σάβιο, ο οποίος είχε πιάσει την μπάλα στα χέρια του (27′), και οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο χωρίς γκολ.

Δέκα λεπτά μετά την επανέναρξη, οι οπαδοί του Estadi Montilivi μπόρεσαν να πανηγυρίσουν ένα γκολ στην κανονική διάρκεια: η σέντρα του Savio γλίστρησε στον Tsigankov, ο οποίος σκόραρε στη γωνία.
Ο

Inaqui Williams σκόραρε με επιδεξιότητα

Το προβάδισμα κράτησε λιγότερο από 15 λεπτά, ωστόσο, καθώς οι Μπλάνκις επέτρεψαν στον εαυτό τους να προσπεράσουν. Μέσω των Βέγκα και Σάνσε, η μπάλα έφτασε στον Ινάκι Ουίλιαμς, ο οποίος πλάσαρε έξυπνα για να τελειώσει ψύχραιμα ο Αλέιξ Γκαρσία (67′).

Στα τελευταία λεπτά, δεν ήταν οι γηπεδούχοι που έψαχναν την έκτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα, αλλά η Αθλέτικ Κλαμπ που βγήκε στην επίθεση. Ωστόσο, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν ανταμείφθηκε και το 1-1 παρέμεινε.

Με την ισοπαλία αυτή, οι Καταλανοί παραχωρούν την πρώτη θέση στη Ρεάλ Μαδρίτης. Στο μεταξύ, η Μπιλμπάο παραμένει πέμπτη στον πίνακα και δεν μπορεί να μειώσει τη διαφορά από την Μπαρτσελόνα – η Μπάρτσα αρκέστηκε στην ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο

Αμφότερες οι ομάδες αντιμετωπίζουν μια νέα πρόκληση το Σάββατο, όταν η Χιρόνα υποδέχεται τη Βαλένθια (14:00) και οι Βάσκοι τη Βαγιεκάνο (16:15).