сряда, май 8, 2024
HomeLa LigaЖирона се остави да бъде изпреварен, въпреки че поведе: каталунците губят първото...

Жирона се остави да бъде изпреварен, въпреки че поведе: каталунците губят първото място в таблицата

След пет поредни победи в лигата Жирона отново изпусна точки: Каталунците завършиха наравно 1:1 с Билбао, който вкара на контраатака, за да изравни

Комфортната победа на Реал Мадрид в Кадис в неделя вечер постави Жирона под напрежение в надпреварата за първото място. Каталунците се нуждаеха от победа срещу Билбао, за да защитят първото място. Но още преди началото на мача за Бланкивермелс имаше неуспех: най-добрият голмайстор Довбик липсваше поради мускулни проблеми. Вместо него в стартовата единайсеторка попадна Стуани – единствената промяна в сравнение с победата с 2:1 над Райо Валекано.

Резервата участваше и в най-опасните ходове на домакините през първото полувреме. В период на натиск между десетата и двадесетата минута ветеранът първо насочи над вратата (14-ата), а след това не успя да преодолее Унай Симон (18-ата).

Гол на Ерера е отменен

Въпреки че Жирона постепенно пое контрола след заспалия начален период, Билбао създаде по-добрите шансове през първите 45 минути: Гурузета пропусна да поведе рано с прибързан финт (5′), а де Маркос стреля малко над (23′). Това почти беше наказано: Въпреки това, тъй като голът на Ерера беше правилно отменен поради положение на засада на подготвящия го Савио (27′), отборите се оттеглиха на почивката без голове.

Десет минути след подновяването на играта феновете на домакините на „Естади Монтиливи“ успяха да отпразнуват гол в редовното време: подаване на Савио се плъзна към Циганков, който вкара в близкия ъгъл.

Инаки Уилямс вкара гол с вещина

Напредъкът обаче продължи по-малко от четвърт час, тъй като бланкировци позволиха да бъдат изпреварени. Топката се озова при Инаки Уилямс чрез Вега и Сансе, който хитро подаде за Алейш Гарсия, а след това завърши със спокоен финал (67′).

В оставащите минути не домакините натиснаха за шестата си поредна победа в лигата, а Атлетик Клуб тръгна в атака. Въпреки това играчите на Ернесто Валверде не бяха възнаградени и резултатът остана 1:1.

Равенството означаваше, че каталунците отстъпват лидерската позиция в таблицата на Реал Мадрид. В същото време Билбао остана пети в таблицата и не успя да скъси дистанцията с Барселона – Барса трябваше да се задоволи с равенство 1:1 в Райо Валекано.

И двата отбора са изправени пред ново предизвикателство в събота: Жирона е домакин на Валенсия (14:00 ч.), а баските приемат Валекано (16:15 ч.).