Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Φλωρεντία χάνει πέναλτι, η Ρόμα ισοφαρίζει με σουτ της τελευταίας στιγμής

Η Φλωρεντία χάνει πέναλτι, η Ρόμα ισοφαρίζει με σουτ της τελευταίας στιγμής

Σε ένα δυνατό πρώτο ημίχρονο, η Φιορεντίνα δεν κατάφερε να προηγηθεί περισσότερο από 1-0. Αφού η Φιορεντίνα βρήκε απάντηση στην ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπιράγκι έχασε την απόφαση από το σημείο – και τιμωρήθηκε πικρά

Μετά τη θεαματική νίκη με 4:3 στη Μακάμπι Χάιφα, η Φιορεντίνα αντιμετώπισε το επόμενο highlight στο πλαίσιο της Conference League. Η AS Roma ήταν η φιλοξενούμενη στο Artemio Franchi για την 28η αγωνιστική. Ο προπονητής Vincenzo Italiano επέλεξε τέσσερις αλλαγές: οι Lopez, Bonaventura, Sottil και Belotti αντικατέστησαν τους Duncan, Beltran, Ikoné και Nzola.

Οι Ρωμαίοι, οι οποίοι είχαν κερδίσει οκτώ στα δέκα παιχνίδια με τον Ντανιέλε ντε Ρόσι, είχαν λιγότερα προβλήματα διεθνώς από τη Φλωρεντία και σημείωσαν νίκη με 4-0 επί της Μπράιτον για το Europa League. Αυτή τη φορά, ο προπονητής έβαλε τους Llorente, Angelino και Aouar αντί των Celik, Spinazzola και Pellegrini.

Πίσω στο πρωτάθλημα, οι Τζιαλορόσι ξεκίνησαν καλά και δοκίμασαν από νωρίς τον τερματοφύλακα της Φιορεντίνα, Τερατσιάνο, με τον Λουκάκου (4ο). Μετά από μόλις έξι λεπτά, όμως, ο αρχηγός Μαντσίνι αντίκρισε κίτρινη κάρτα, αφού άργησε σαφώς απέναντι στον Σότιλ, και από εκεί και πέρα ήταν επικίνδυνος.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι και πλησίασαν. Ο Ρανιέρι απέτυχε με κεφαλιά (7ο λεπτό), αλλά στο 18ο λεπτό μετά από κόρνερ έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λα Βιόλα. Η Ρόμα ήταν μάλιστα τυχερή που δεν έκανε αμέσως το 2-0. Ο Μαντραγκόρα σούταρε μόλις άουτ (23′) και ο Μπελότι δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την άστοχη πάσα του Κριστάντε (24′).

Η τύχη έπαιξε σημαντικό ρόλο και για τον Μαντσίνι, ο οποίος προειδοποιήθηκε νωρίς, όταν άργησε απέναντι στον Μπελότι, πάτησε το πόδι του επιθετικού, αλλά απέφυγε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μετά από μόλις 33 λεπτά, ο ντε Ρόσι αντέδρασε και έβαλε τον 18χρονο Χούιζεν στη θέση του αρχηγού του. Εν τω μεταξύ, η Φιορεντίνα δέχτηκε όλο και περισσότερη κριτική επειδή δεν πήρε το προβάδισμα. Ο Sottil (35′) και ο Belotti (38′) έφτασαν πολύ κοντά στο να κάνουν το 2-0.

Μετά την ανάπαυλα, όμως, οι φιλοξενούμενοι σταθεροποιήθηκαν, πήραν τον έλεγχο της κατοχής και έγιναν επικίνδυνοι. Ο Cristante αποκρούστηκε από τον Terracciano μετά τη σέντρα του El Shaarawy (50′), αλλά ο Aouar εκμεταλλεύτηκε την απόκρουση του Angelino και με κεφαλιά έκανε το 1-1 (58′). Ο Angelino παραλίγο να προσθέσει και δεύτερη ασίστ, αλλά η ωραία σέντρα του έξω από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ από τον Cristante (61′).

Με σύντομο ελεύθερο σουτ παίρνει ξανά το προβάδισμα

Η Φλωρεντία δυσκολεύτηκε πολύ περισσότερο σε αυτή τη φάση απ’ ό,τι στο πρώτο ημίχρονο – αλλά κατάφερε και πάλι να ανακτήσει το προβάδισμα. Ο Ρόμα έχασε ένα ελεύθερο σουτ από το μισό γήπεδο, το οποίο οι γηπεδούχοι έπιασαν με μικρή κεφαλιά. Η επόμενη σέντρα του Biraghi έγινε με κεφαλιά του Belotti, ο Aouar δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Mandragora έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (69′).

Οι Τζιαλορόσι στη συνέχεια είχαν να ευχαριστήσουν τον Σβίλαρ που κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι. Ο τερματοφύλακας απέκρουσε πέναλτι του Μπιράγκι, αφού ο Μπελότι με απλή κίνηση του σώματος πέρασε τον Παρέδες (80′). Και η Ρόμα ήξερε πώς να το εκμεταλλευτεί αυτό: Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο πρώην παίκτης της Φρανκφούρτης Ndicka έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στην αριστερή πάνω γωνία για τον Llorente, ο οποίος από τα 13 μέτρα την έστειλε με βολέ στον αέρα.

Αυτό σήμαινε ότι η La Viola έχασε την έβδομη θέση, ενώ η Ρόμα παρέμεινε σε απόσταση τριών βαθμών από την τέταρτη Μπολόνια. Πρώτα, όμως, σειρά έχει το ευρωπαϊκό κύπελλο: Η Φλωρεντία θα φιλοξενήσει τη Μακάμπι Χάιφα στον επαναληπτικό αγώνα του Europa Conference League την Πέμπτη. Στη συνέχεια η Ρόμα αντιμετωπίζει την Μπράιτον για το Europa League (9 μ.μ.)