събота, април 27, 2024
HomeSerie AФлоренция пропуска дузпа, а Рома изравнява с последен изстрел

Флоренция пропуска дузпа, а Рома изравнява с последен изстрел

В силното първо полувреме AC Fiorentina не успя да вземе повече от 1:0. След като Фиорентина намери отговор на изравнителния гол през второто полувреме, Бираги пропусна да вземе решение от бялата точка – и бе горчиво наказан

След зрелищната си победа с 4:3 в Макаби Хайфа, AC Fiorentina се изправи пред следващия връх в Конферентната лига. АС Рома беше гост на „Артемио Франки“ в 28-ия ден на мача. Треньорът Винченцо Италиано се спря на четири промени: Лопес, Бонавентура, Сотир и Белоти замениха Дънкан, Белтран, Иконе и Нзола.

Римляните, които бяха спечелили осем от десет мача под ръководството на Даниеле де Роси, имаха по-малко проблеми на международната сцена от Флоренция и записаха победа с 4:0 над Брайтън в Лига Европа. Този път треньорът привлече Ллоренте, Анхелино и Ауар вместо Челик, Спинацола и Пелегрини.

В първенството „джалоросите“ започнаха добре и още в началото чрез Лукаку (4) тестваха стража на Фиорентина Терачано. Само след шест минути обаче капитанът Манчини получи жълт картон, след като явно закъсня срещу Сотир, и оттук нататък беше опасно.

След това домакините влязоха в играта и се доближиха до нея. Раниери не успя да се справи с удара си с глава (7-ата минута), но в 18-ата минута след корнер изведе Ла Виола напред в резултата. Рома дори имаше късмет, че не успя да направи 2:0 веднага. Мандрагора стреля встрани (23′), а Белоти не успя да се възползва от грешен пас на Кристанте (24′).

Късметът изигра важна роля и за Манчини, който беше предупреден още в началото, когато закъсня срещу Белоти, стъпи на крака на нападателя, но избегна втори жълт картон. Само след 33 минути Де Роси реагира и вкара 18-годишния Хюйсен на мястото на своя капитан. Междувременно Фиорентина беше все по-често критикувана, че не е поела инициативата. Сотир (35′) и Белоти (38′) бяха много близо до това да покачат на 2:0.

След почивката обаче гостите се стабилизираха, поеха контрола върху владеенето на топката и станаха опасни. Кристанте беше отказан от Терачано след центриране на Ел Шаарауи (50′), но Ауар се възползва от отклонената топка на Анджелино и с глава направи 1:1 (58′). Анхелино едва не добави втора асистенция, но прекрасният му удар извън наказателното поле бе пропуснат от Кристанте (61).

Кратък свободен удар отново извежда напред

Флоренция се бореше много повече в тази фаза, отколкото през първото полувреме – но все пак успя да си върне преднината. Рома пропусна да изпълни свободен удар от половината на терена, който домакините изпълниха късо. Последвалото центриране на Бираги бе насочено от Белоти, Ауар не успя да изчисти и Мандрагора вкара топката в мрежата (69′).

След това „джалоросите“ трябваше да благодарят на Свилар за това, че запази отбора си в играта. Стражът спаси дузпа, отсъдена за нарушение на Бираги, след като Белоти с просто движение на тялото си преодоля Паредес (80′). И Рома знаеше как да се възползва от това: В петата минута на продълженията бившият играч на Франкфурт Ндика насочи топката в горния ляв ъгъл за Ллоренте, който от 13 метра прати топката във въздуха с воле.

Това означаваше, че Ла Виола изпусна седмото място, докато Рома остана на три точки от четвъртия Болоня. На първо място обаче е Европейската купа: Флоренция ще бъде домакин на Макаби Хайфа във втория мач от Лига Европа в четвъртък. След това Рома се изправя срещу Брайтън в Лига Европа (21:00 ч.)