Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΣτημένα παιχνίδια: Η Ευρώπη γίνεται και πάλι πιο ευάλωτη

Στημένα παιχνίδια: Η Ευρώπη γίνεται και πάλι πιο ευάλωτη

Αφού ο αριθμός των ύποπτων ποδοσφαιρικών αγώνων στην Ευρώπη είχε μειωθεί για ένα διάστημα, αυξήθηκε και πάλι πέρυσι, σύμφωνα με την ετήσια έκθεση της Sportradar, μιας εταιρείας που αναλύει την παγκόσμια αγορά στοιχημάτων.

397 ποδοσφαιρικοί αγώνες στην Ευρώπη είναι ύποπτοι για στημένους αγώνες το 2023. Πρόκειται για απότομη αύξηση, αφού ο αριθμός των αγώνων το 2022 μειώθηκε από 370 (2021) σε 343. Στην Ασία (128/2021- 155/2022- 168/2023), τη Νότια Αμερική (127/2021- 201/2022- 205/2023) και άλλες περιοχές (70/2021- 78/2022- 110/2023), η Sportradar κατέγραψε αύξηση των ύποπτων αγώνων. Μεμονωμένα, η Βραζιλία παραμένει στην κορυφή με 109 δυνητικά επηρεασμένους αγώνες, παρόλο που υπήρξε σημαντική μείωση κατά 44 αγώνες στη χώρα του “jogo bonito” σε σχέση με το 2022. Τη χώρα των πέντε φορές παγκόσμιων πρωταθλητών ακολουθούν η Τσεχική Δημοκρατία (67), οι Φιλιππίνες (65), η Ρωσία (55), η Ελλάδα (46), το Βιετνάμ και το Καζακστάν (από 43), το Περού (38), η Σερβία και η Αργεντινή (από 36).

“Το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ εξακολουθούν να είναι τα δύο αθλήματα που πλήττονται περισσότερο από τα στημένα παιχνίδια”, αναφέρει στον πρόλογο ο Andreas Krannich, διευθυντής ακεραιότητας της Sportradar. “Αυτό είναι επίσης σύμφωνο με τις προσδοκίες μας στην αρχή του έτους, οι οποίες βασίζονται σε ιστορικά στοιχεία και στις τάσεις που έχουν αναπτυχθεί τα τελευταία χρόνια”. Στην πραγματικότητα, το ποδόσφαιρο βρίσκεται πολύ καθαρά στην κορυφή της έκθεσης με 880 παιχνίδια, μπροστά από το μπάσκετ (205), την επιτραπέζια αντισφαίριση (70), το τένις (61) και τα ηλεκτρονικά αθλήματα (46). Ωστόσο, αυτό μπορεί να έχει να κάνει και με το γεγονός ότι τα περισσότερα στοιχηματικά δεδομένα καταγράφονται στο ποδόσφαιρο, ακόμη και στα χαμηλότερα πρωταθλήματα. Σε όλα τα αθλήματα, τα στοιχεία της Sportradar δείχνουν ότι μόνο ένας στους 467 αγώνες είναι ύποπτος – στο ποδόσφαιρο οι αποδόσεις είναι 1:160, στο μπάσκετ 1:244.

Σύμφωνα με την έκθεση, το μεγαλύτερο πρόβλημα παραμένει ο ζωντανός στοιχηματισμός. Η συντριπτική πλειονότητα των ύποπτων αγώνων ποδοσφαίρου εξακολουθούσε να συνδέεται με live στοιχήματα, και αυτό συνέβαινε στο 95% των δυνητικά στημένων αγώνων. “Στο 70 τοις εκατό αυτών των αγώνων, τα ύποπτα στοιχήματα εμφανίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο”, συνεχίζει η έκθεση. Αυτό ταιριάζει επίσης με ένα μοτίβο σε μια πρόσφατη υπόθεση στη Γερμανία, για παράδειγμα. Ο αγώνας της Regionalliga Südwest μεταξύ της FSV Frankfurt και της TSV Steinbach-Haiger είναι γνωστό ότι είναι ύποπτος. Τοποθετήθηκαν ασυνήθιστα υψηλά στοιχήματα στο να πάρουν προβάδισμα στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι στην ανάπαυλα προηγούνταν με 2:0. Μέχρι στιγμής, δεν έχει γίνει τίποτα γνωστό σχετικά με τα πιο λεπτομερή αποτελέσματα της έρευνας