Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ πρωτοπόρος Μπάγερν έβαλε τέλος στο εντός έδρας νικηφόρο σερί της Βούρτσμπουργκ...

Η πρωτοπόρος Μπάγερν έβαλε τέλος στο εντός έδρας νικηφόρο σερί της Βούρτσμπουργκ – νίκη εργασίας για την Άλμπα

Η

Munich αποφασίζει υπέρ της την κορυφαία μονομαχία στη γερμανική Basket League. Η Άλμπα Βερολίνου με κόπο φτάνει σε μια νίκη εργασίας στην Mitteldeutscher BC

Η ομάδα μπάσκετ της Μπάγερν Μονάχου εδραίωσε το προβάδισμά της στην κορυφή της Bundesliga. Οι κυπελλούχοι επικράτησαν στο παιχνίδι κορυφής της τέταρτης Würzburg Baskets με 90:82 (45:36) το βράδυ της Κυριακής. Έτσι έσπασε το εντός έδρας σερί των Φράγκων μετά από εννέα σερί νίκες. Πριν από αυτό, η τρίτη Άλμπα Βερολίνου είχε εξασφαλίσει μια δύσκολη νίκη με 76:67 (38:37) στην Mitteldeutscher BC.

Μπροστά σε 3.140 θεατές στη σχεδόν κατάμεστη Arena Würzburg αναπτύχθηκε γρήγορα ένα καυτό παιχνίδι, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι ήταν ήδη 19 πόντους μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, οι απροσεξίες των γηπεδούχων επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να μειώσουν αρκετές φορές τη διαφορά και έκαναν την αναμέτρηση και πάλι τεταμένη.

Ενάμισι λεπτό πριν το τέλος, ήταν μόλις έξι πόντους μπροστά. Ωστόσο, η Βούρτσμπουργκ δεν μπόρεσε να μειώσει περαιτέρω τη διαφορά. Ο Ότις Λίβινγκστον ήταν ο κορυφαίος στον πίνακα των σκόρερ με εξαιρετικούς 31 πόντους, ενώ ο Λεάντρο Μπολμάρο σημείωσε 16 για το Μόναχο

Μπροστά σε 2.750 θεατές στο Stadthalle Weißenfels, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου και κέρδισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 22:16. Ωστόσο, αφού δέχτηκαν αρκετά λάθη και άστοχα τρίποντα, οι ευνοημένοι ανέβασαν στροφές και άρπαξαν το προβάδισμα στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν στη διεκδίκηση της νίκης και πέρασαν και πάλι μπροστά. Το σύνολο του προπονητή της Άλμπα, Ισραέλ Γκονζάλες, έδειξε καλύτερα νεύρα στην τελευταία περίοδο, ξέφυγε και άνοιξε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο τελευταίο λεπτό. Πρώτοι σκόρερ ήταν ο Ματ Τόμας για το Βερολίνο και ο Τζονάθαν Στόουβ για την MBC με 16 πόντους έκαστος.