Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ αίσθηση στο Μπλάκπουλ αποτυγχάνει να υλοποιηθεί: Wood αποτρέπει την ήττα της...

Η αίσθηση στο Μπλάκπουλ αποτυγχάνει να υλοποιηθεί: Wood αποτρέπει την ήττα της Forest

Το κύπελλο έχει τους δικούς του νόμους – μια σοφία που προφανώς δεν ισχύει μόνο στη Γερμανία, όπως παραλίγο να μάθει από το πετσί της η Νότιγχαμ Φόρεστ στον επαναληπτικό 3-2 του FA Cup στην Μπλάκπουλ

Αν και τα πράγματα δεν φαίνονται και τόσο ρόδινα για τη Nottingham Forest στην Premier League, με τα “τρικυμιώδη δέντρα” να απέχουν μόλις τέσσερις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού στη 16η θέση, η Nottingham πρέπει να είχε μεγάλη αυτοπεποίθηση ότι θα μπορούσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του FA Cup της Blackpool – άλλωστε πρόκειται για ομάδα τρίτης κατηγορίας. Ωστόσο, οι Κόκκινοι είχαν μάθει δέκα ημέρες νωρίτερα ότι δεν είναι τόσο εύκολο, καθώς η πρώτη συνάντηση έληξε μόνο ισόπαλη 2-2, γι’ αυτό και ορίστηκε ο επαναληπτικός αγώνας.

Στο ημίχρονο, τα πράγματα έδειχναν καλά για τα φαβορί, τα οποία ήταν ανώτερα στο πρώτο ημίχρονο και είχαν προηγηθεί χάρη σε ένα πρώιμο γκολ του Omobamidele μετά από κόρνερ (16′). Όταν στη συνέχεια ο Ντανίλο έκανε το 2-0 αμέσως μετά την επανέναρξη μετά από μια καταστροφική λάθος πάσα του Μόργκαν (61′), η Φόρεστ έδειχνε να βρίσκεται σε τροχιά πρόκρισης στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Όμως αυτό που συνέβη στη συνέχεια πρέπει να εξόργισε τον προπονητή της Νότιγχαμ, Νούνο Εσπίριτο Σάντο. Ο 49χρονος Πορτογάλος αναγκάστηκε να παρακολουθήσει τους παίκτες του να χάνουν ξαφνικά το μυαλό τους και να αποδεικνύονται κάθε άλλο παρά σταθεροί αμυντικά – με οδυνηρές συνέπειες σε δύο περιπτώσεις.

Η Νότιγχαμ χάνει το νήμα

Μετά από λίγο περισσότερο από μία ώρα, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απομακρύνουν καλά την μπάλα από μια σέντρα, εν μέρει επειδή η κεφαλιά του Μανγκάλα μέσα στην περιοχή του πέναλτι ήταν υποτυπώδης. Η μπάλα έπεσε τελικά στα πόδια του Μόργκαν – και αυτός από τα 18 μέτρα σούταρε στα δίχτυα (61′).

Το γκολ έδωσε ώθηση στην ουραγό, ενώ η Νότιγχαμ δεν μπορούσε να αποφασίσει πραγματικά αν θα πάει για το 3:1 και τη νίκη ή θα κρατήσει το αποτέλεσμα. Το αποτέλεσμα ήταν η συγκλονιστική ισοφάριση στο 78ο λεπτό: Η άμυνα της Νότιγχαμ αιφνιδιάστηκε για άλλη μια φορά από μια γρήγορη μπαλιά και λίγο αργότερα η μπάλα έφυγε σε ψηλό τόξο πολύ κοντά στο τέρμα. Ο Τζόζεφ σηκώθηκε ψηλά και έκανε το 2:2 και ανάγκασε σε παράταση

Αυτό έγινε ένα παιχνίδι γεμάτο νεύρα. Η Μπλάκπουλ έπρεπε να αποδώσει λίγο φόρο τιμής στις μεγάλες προσπάθειες της και να αποσύρεται όλο και περισσότερο λόγω των δυνάμεων της. Η Forest ανέκτησε τον καλύτερο έλεγχο, αλλά αρχικά δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ξεκάθαρες ευκαιρίες. Αυτό δεν συνέβη στο 110ο λεπτό, όταν έκανε καλή πορεία στην αριστερή πλευρά και ο Yates βρήκε τελικά τον Wood στο πεντάρι. Ο επιθετικός το μόνο που χρειάστηκε να κάνει ήταν να σπρώξει την μπάλα πάνω από τη γραμμή από κοντά για να διαμορφώσει το τελικό 3:2 και να αποφύγει τελικά την αμηχανία