Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΈνα ξεκίνημα κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μας: το Μαρόκο νίκησε την...

Ένα ξεκίνημα κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μας: το Μαρόκο νίκησε την ακίνδυνη Τανζανία

Το Μαρόκο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον F όμιλο του Κυπέλλου Αφρικής με μια άνετη νίκη με 3-0 επί της Τανζανίας, η οποία ήταν πάρα πολύ ακίνδυνη συνολικά

Στα πρώτα περίπου 30 λεπτά, το φαβορί Μαρόκο, ο προπονητής του οποίου Ουαλίντ Ρεγκραγκούι είχε να κάνει χωρίς τον Νουσέιρ Μαζραουί, ο οποίος εξακολουθεί να ταλαιπωρείται από τραυματισμό, αλλά είχε καλέσει μεταξύ άλλων τους Αχράφ Χακίμι (PSG) και Σοφιάν Αμραμπάτ (Μαν Γιουνάιτεντ), δυσκολεύτηκε απέναντι στους αρχικά καλά τοποθετημένους Τανζανούς.

Ένα ελεύθερο σουτ του Hakim Ziyech οδήγησε τελικά στο 1-0 για το Μαρόκο: ο τερματοφύλακας της Τανζανίας Aishi Manula απέκρουσε το φαλτσαριστό σουτ του επιθετικού προς την εστία, αλλά ο αμυντικός Romain Saiss ξεσκόνισε για να ισοφαρίσει το σκορ στο ημίχρονο (30′).

Αντιπαράθεση με το Μαρόκο: ο Μιρόσι δέχθηκε προειδοποίηση

Μετά την ανάπαυλα, το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό. Αυτό κορυφώθηκε με την κίτρινη κάρτα για τον Novatus Miroshi, ο οποίος είχε ήδη δει κίτρινη πριν από το ημίχρονο και δέχθηκε τη δεύτερη προειδοποίησή του για καθυστέρηση απέναντι στον Azzedine Ounahi – και κατά συνέπεια αποβλήθηκε (70′).

Περίεργο: Ο παίκτης της Σαχτάρ Ντόνετσκ είχε ήδη δει κίτρινη κάρτα τον Νοέμβριο στον προκριματικό αγώνα για το Παγκόσμιο Κύπελλο στην Τανζανία εναντίον των Μαροκινών (0:2) – τότε στο 65ο λεπτό.

Διπλή πάσα: Ο Αντλί δημιουργεί το 2:0 του Ουνάχι

Με δέκα Τανζανέζους πλέον στον αγωνιστικό χώρο, η αγωνιστική υπεροχή του Μαρόκου ξεκαθάρισε στη συνέχεια τα πράγματα: Ο Ounahi έκανε το 2-0 (77′) μετά από ένα μονοκόμματο σουτ με τον αναπληρωματικό της Λεβερκούζεν Amine Adli, ο οποίος είχε μπει λίγα λεπτά νωρίτερα. Ο Hakimi έστησε τον σέντερ φορ Youssef En-Nesyri στο 80ο λεπτό για να κάνει το 3-0

Το Μαρόκο αντιμετωπίζει την Κυριακή (3μμ) τη ΛΔ Κονγκό για τη 2η αγωνιστική του ομίλου F. Η Τανζανία θα αντιμετωπίσει τη Ζάμπια λίγες ώρες αργότερα (6μμ).