Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Ίντερ κάνει το επόμενο βήμα προς την απόφαση του Σκουντέτο στις...

Η Ίντερ κάνει το επόμενο βήμα προς την απόφαση του Σκουντέτο στις καθυστερήσεις

Στον δρόμο προς την απόφαση του Scudetto, η Ίντερ Μιλάνου πήρε σημαντικούς τρεις βαθμούς στην έδρα της Ουντινέζε Κάλτσιο. Οι Νερατζούρι γύρισαν το παιχνίδι μόλις στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων

Ο προπονητής της Ίντερ, Σιμόνε Ιντζάγκι, προχώρησε σε τρεις αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα του για το εκτός έδρας παιχνίδι στο Ούντινε μετά τη νίκη με 2-0 επί της Εμπολι. Εκτός από τους Κάρλος Αουγκούστο και Ντάμφρις, οι οποίοι αντικατέστησαν τους τραυματίες Μπαστόνι (δεν ήταν στην αποστολή) και Νταρμιάν (πάγκος), στην εστία της Μίλαν επέστρεψε ο πρόσφατα τραυματίας Σόμερ αντί του Οντέρο (πάγκος)

Η κυρίαρχη Ίντερ θέλει απεγνωσμένα τον Οκόγιε

Οι Νερατζούρι – αήττητοι σε 24 παιχνίδια στη Serie A πριν από την έναρξη του αγώνα – πήραν από νωρίς τον έλεγχο απέναντι στους γηπεδούχους, οι οποίοι παραμένουν στη μάχη του υποβιβασμού. Η απουσία του πρώτου σκόρερ Λούκα (7 γκολ) σήμαινε ότι η Ουντινέζε, που πρόσφατα είχε μείνει στο 1-1 με τη Σασουόλο, σπάνια δημιούργησε επιθετική απειλή.

Αντίθετα, η Ίντερ ανταποκρίθηκε στον ρόλο του φαβορί προς το παρόν, αλλά ήταν πολύ άστοχη μπροστά από την αντίπαλη εστία και βρήκε πολλές φορές τον δάσκαλο της στον τερματοφύλακα Οκόγιε. Ο γεννημένος στο Ντίσελντορφ οδήγησε δύο φορές τον Καλχάνογλου στα πρόθυρα της απόγνωσης (21ο/30ο).

Ο Σάμαρτζιτς με το προβάδισμα από το πουθενά

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελευταία φάση της πρώτης περιόδου με 75% κατοχή μπάλας – και ξαφνικά βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Από το πουθενά, η μπάλα κόντραρε στο πίσω μέρος της εστίας της Μίλαν, αφού ούτε ο Dumfries ούτε ο Sommer μπόρεσαν να εμποδίσουν το αριστερό σουτ του Samardzic που απομακρύνθηκε με το αριστερό (40′).

Η ευνοημένη ομάδα της Μίλαν πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου πίσω στο σκορ, αλλά αυτό δεν επρόκειτο να διαρκέσει πολύ περισσότερο. Αφού ένα υποτιθέμενο γκολ του Κάρλος Αουγκούστο στο 49ο λεπτό ακυρώθηκε από τους διαιτητές για οφσάιντ, ο τερματοφύλακας της Ούντινε Οκόγιε έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν σε 1-1 με πέναλτι λίγο αργότερα. Ο Καλχάνογλου δεν χρειάστηκε να ερωτηθεί δύο φορές και μετέτρεψε με παγωμένη ακρίβεια (55′).

Ο Mkhitaryan σώζει, ο Frattesi αποφασίζει

Παρά την ισοφάριση, η Μίλαν δεν έπαιξε με πολύ περισσότερο καταναγκασμό και στο 65ο λεπτό είχε να ευχαριστήσει τον Mkhitaryan που ανέκοψε τον Thauvin που καραδοκούσε λίγο έξω από τα πέντε μέτρα της περιοχής του.

Οι πρωτοπόροι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι στα τελευταία στάδια, αλλά σπάνια βρήκαν τρόπο να περάσουν την εστία της Ουντινέζε. Ωστόσο, οι ανακηρυγμένοι πρωταθλητές αρνήθηκαν να ξεγράψουν εντελώς την 26η νίκη τους στη σεζόν – και τελικά μετέτρεψαν το συνεχιζόμενο υψηλό ποσοστό συμμετοχής τους σε τυχερή γροθιά. Το σουτ του Μαρτίνεθ από τη δεύτερη σειρά απομακρύνθηκε στο εσωτερικό του δοκαριού από τα ακροδάχτυλα του Οκόγιε, απ’ όπου η μπάλα αναπήδησε κατευθείαν στο δρόμο του σε εγρήγορση Φρατέζι, ο οποίος δεν είχε παρά να πλασάρει (90.+5).

Η καθυστερημένη εκτός έδρας νίκη επανέφερε τη διαφορά της Ίντερ από την αντίπαλο και αντίπαλο της πόλης AC στους 14 βαθμούς. Οι Νερατζούρι θα αντιμετωπίσουν την Κάλιαρι Κάλτσιο την επόμενη αγωνιστική (Κυριακή, 8.45μμ). Η Ουντινέζε Κάλτσιο θα αντιμετωπίσει άλλη μια ομάδα από τα ανώτερα στρώματα της βαθμολογίας στις 6μμ την ίδια ημέρα, όταν η AS Roma θα επισκεφθεί την Ουντινέζε.