Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΕπόμενο πισωγύρισμα στη μάχη των πλέι οφ: Κατάρρευση της Μπάγερν στο τέταρτο...

Επόμενο πισωγύρισμα στη μάχη των πλέι οφ: Κατάρρευση της Μπάγερν στο τέταρτο δεκάλεπτο

Οι μπασκετμπολίστες της Μπάγερν δεν το έχουν πλέον στα χέρια τους, αλλά θέλουν να παλέψουν μέχρι τέλους για μια μικρή πιθανότητα να προκριθούν στα play-in games της πρώτης κατηγορίας. Ωστόσο, υπέστησαν την επόμενη αποτυχία τους απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ – αν και τα πράγματα έδειχναν πραγματικά αρκετά καλά στην τέταρτη περίοδο

Η ομάδα μπάσκετ της Μπάγερν Μονάχου έχει χάσει προς το παρόν από τα μάτια της τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Οι κυπελλούχοι Γερμανίας ηττήθηκαν 74:89 (35:48) στην έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ την Παρασκευή και πλέον πρέπει να ελπίζουν σε ήττες από αρκετούς αντιπάλους τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της φάσης των ομίλων, προκειμένου να εξασφαλίσουν μια θέση στα play-in. Καλύτερος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Λεάντρο Μπολμάρο με 21 πόντους.

Η Μπάγερν βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη δέκατη τέταρτη θέση με 13 νίκες. Η Παρτιζάν Βελιγραδίου, η Βαλένθια Μπάσκετ, η Αναντολού Εφές Κωνσταντινούπολης και η Ολίμπια Μιλάνο βρίσκονται ακριβώς μπροστά από το Μόναχο. Ο σύλλογος της Μπουντεσλίγκα παλεύει με αυτές τις ομάδες και τη Ζαλγκίρις Κάουνας, που είναι ισόβαθμες, για τη δέκατη θέση, η οποία τους δίνει το δικαίωμα να λάβουν μέρος στους αγώνες μπαράζ – η Μπάγερν έχει μπροστά της μόνο κορυφαίους αντιπάλους στα τρία εναπομείναντα παιχνίδια (Μπαρτσελόνα, Παναθηναϊκός Αθήνα, AS Μονακό).

Η Μουνιχ πήγε στον αγώνα χωρίς τον πρώτο της σκόρερ από το προηγούμενο παιχνίδι. Ο Ντέβιν Μπούκερ στραμπούληξε τον αστράγαλό του στο τελευταίο δεκάλεπτο της πικρής ήττας της Τρίτης με 68:70 από την άμεση αντίπαλο Βαλένθια Μπάμπεργκ. Καθώς ο Ντάνκο Μπράνκοβιτς (και ο ειδικός στα τρίποντα Άντι Ομπστ) παρέμεναν επίσης εκτός, υπήρχε έλλειψη δύναμης στο ταμπλό. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά. Ωστόσο, δεν άργησαν να ισοφαρίσουν οι Ισραηλινοί. Εντελώς διαφορετική ήταν όμως η ιστορία στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η Μακάμπι απέδειξε τη δύναμή της στο τελείωμα των φάσεων. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν κυρίως έξω από τη γραμμή των τριών πόντων και ξέφυγαν από την Μπάγερν.

Η επιστροφή της Μπάγερν δεν είναι αρκετή

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Μόναχο ανέβασε στροφές, επικεντρώθηκε στα τελειώματα και ήταν πιο σίγουρο και στην άμυνα. Πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο με μόλις έναν πόντο πίσω στο σκορ. Η Μπάγερν πήρε γρήγορα το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 69:65 με κάτι λιγότερο από οκτώ λεπτά να απομένουν, αλλά το Τελ Αβίβ, το οποίο εξακολουθεί να ελπίζει να μπει απευθείας στα πλέι οφ, ξεκίνησε το τελικό του ξέσπασμα: Ένα σερί 18:0 του έδωσε ξανά άνετο προβάδισμα και έκρινε το παιχνίδι. Ο πρώην παίκτης της Μπάγερν Γουέιντ Μπάλντουιν IV πίεσε επανειλημμένα τους γηπεδούχους και σε αυτή τη φάση, τελειώνοντας με 15 πόντους. Πρώτος σκόρερ της Μακάμπι ήταν ο Jasiel Rivero με 17 πόντους σε μόλις δώδεκα λεπτά.

Το Μόναχο έχει ακόμη μαθηματικές πιθανότητες να περάσει στην τελική φάση, αλλά η ομάδα του προπονητή Πάμπλο Λάσο δεν έχασε μόνο το μεταξύ τους παιχνίδι με τη Βαλένθια. “Θα είναι δύσκολο, βέβαια, φταίμε μόνο εμείς οι ίδιοι, τα είχαμε όλα στα χέρια μας”, δήλωσε στο MagentaSport ο Elias Harris της Μπάγερν.