Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΕορταστική εμφάνιση του Ματέους Κούνια: Οι Γουλβς εισβάλλουν στο Στάμφορντ Μπριτζ

Τι εμφάνιση από τον Ματέους Κούνια: Ο πρώην παίκτης της Bundesliga σκόραρε τρεις φορές στο Stamford Bridge την Κυριακή και προκάλεσε άλλη μια ήττα στην Chelsea FC. Ο μέσος της Γουλβερχάμπτον Γουόντερερς έχασε μόνο ένα γκολ

Στην ήττα με 4-1 από τη Λίβερπουλ μεσοβδόμαδα, ο Νκουνκού προωθούσε ακόμα τον εαυτό του ως αναπληρωματικό σκόρερ – τέσσερις ημέρες αργότερα, ο προπονητής της Τσέλσι, Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, ξεκίνησε τον Γάλλο από την αρχή. Εκτός από τον Μαντουέκε, θέση στον πάγκο πήρε προς το παρόν και ο Μπαντιασίλε, για τον οποίο ξεκίνησε ο Γκούστο.

Στο μεταξύ, οι φιλοξενούμενοι από το Γουλβερχάμπτον ήθελαν να ανακάμψουν από την καθυστερημένη και πικρή ήττα τους με 4-3 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το απόγευμα της Κυριακής. Ο προπονητής Γκάρι Ο’ Νιλ προχώρησε σε τρεις αλλαγές, βάζοντας τους Αΐτ Νουρί, Ζοάο Γκόμες και Σαράμπια. Οι Doherty, Doyle και Bellegarde, από την άλλη πλευρά, υποβιβάστηκαν σε ρόλο θεατή προς το παρόν.

Ο Πάλμερ ανοίγει το σκορ για την Τσέλσι

Το παιχνίδι στο Στάμφορντ Μπριτζ ξεκίνησε διασκεδαστικά, με τη Γουλβς να δημιουργεί διπλή ευκαιρία μετά από μόλις δύο λεπτά με τους Πέδρο Νέτο και Ματέους Κούνια. Η πρώτη αξιόλογη επιθετική κίνηση της Τσέλσι δεν άργησε να έρθει, αλλά ο Dawson εμπόδισε τον Nkunku να τελειώσει αποφασιστικά λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος (3ο).

Ενώ οι γηπεδούχοι έπαιρναν όλο και περισσότερο τον έλεγχο του παιχνιδιού, ο Caicedo βρήκε κενό στην αντίπαλη άμυνα στο 19ο λεπτό. Την εύστοχη πάσα του τελείωσε ο Πάλμερ, ο οποίος παρέμεινε παγωμένος μπροστά από την εστία

Ο Caicedo ευθύνεται εν μέρει και για τα δύο γκολ

Μόλις τρία λεπτά αργότερα, ο Caicedo βρέθηκε και πάλι στο επίκεντρο της δράσης, αλλά αυτή τη φορά με αρνητικό τρόπο. Ο Εκουαδοριανός επέτρεψε στον Joao Gomes να πάρει την μπάλα απρόσεκτα στο κέντρο και να δημιουργήσει κατά λάθος την ισοφάριση του Matheus Cunha.

Μετά από αυτό, οι ομάδες ήταν σε μεγάλο βαθμό ισόπαλες – αλλά η ισοπαλία δεν κράτησε μέχρι την ανάπαυλα. Ο Caicedo φάνηκε επίσης άτυχος όταν δεν κατάφερε να πάρει την πορεία του τελικού σκόρερ Ait Nouri για το δεύτερο γκολ της Chelsea στο 43ο λεπτό. Ο προωθημένος αριστερός μπακ δέχτηκε την μπάλα στα έξι μέτρα από τον Πέδρο Νέτο και στάθηκε τυχερός που ο Ντισάσι την απέκρουσε αποφασιστικά στα δίχτυα

Ο Ματέους Κούνια ακολουθεί

Μετά την ανάπαυλα, η Τσέλσι προσπάθησε να γυρίσει το ματς, αλλά απέτυχε παταγωδώς, καθώς ο Matheus Cunha σκόραρε αρχικά μετά από πάσα του Pedro Neto για το 3-1 (63′) και αργότερα πρόσθεσε άλλο ένα γκολ μετά από εκτέλεση φάουλ του Gusto μέσα στην περιοχή (82′).

Το γεγονός ότι ο Τιάγκο Σίλβα μείωσε λίγο αργότερα με κεφαλιά μετά από κόρνερ δεν ήταν τίποτα περισσότερο από μια δευτερεύουσα σημείωση (86′) – άλλωστε, η Τσέλσι είχε δεχτεί τέσσερα γκολ για δεύτερη φορά μέσα σε πέντε ημέρες και έπρεπε να αφήσει τη Γουλβς να την προσπεράσει στον πίνακα.