Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο καλύτερο σετ καριέρας: Βάγκνερ οδηγεί τους Magic στη νίκη με 38...

Το καλύτερο σετ καριέρας: Βάγκνερ οδηγεί τους Magic στη νίκη με 38 πόντους

Ένας εξαιρετικός Φραντς Βάγκνερ οδήγησε τους Ορλάντο Μάτζικ στη νίκη επί των Ντιτρόιτ Πίστονς με 38 πόντους. Η ομάδα του Γερμανού διεθνή αγωνίστηκε για μεγάλο χρονικό διάστημα απέναντι στην ομάδα που βρίσκεται στην τελευταία θέση της Ανατολικής Περιφέρειας

Το Ορλάντο Μάτζικ έφυγε νικητής από το γήπεδο για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι: Μετά τη δύσκολη νίκη-έκπληξη με 108:106 επί των Μινεσότα Τίμπεργουλβς, των πρωτοπόρων της Δυτικής Περιφέρειας, η ομάδα από τη Φλόριντα με επικεφαλής τους Γερμανούς παγκόσμιους πρωταθλητές μπάσκετ Φραντς και Μόριτζ Βάγκνερ νίκησε και τους Ντιτρόιτ Πίστονς με 111:99. Ωστόσο, το Ορλάντο πάλεψε εκπληκτικά για μεγάλο χρονικό διάστημα απέναντι στην ομάδα που βρίσκεται στην τελευταία θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Το Ορλάντο μάλιστα πήγε στην ανάπαυλα της πρώτης περιόδου την Κυριακή με πέντε πόντους διαφορά, προτού οι Μάτζικ ανεβάσουν στροφές στη δεύτερη περίοδο και πάνε με προβάδισμα τριών πόντων στην ανάπαυλα. Η τρίτη περίοδος ήταν τότε η στιγμή του Φραντς Βάγκνερ, ο οποίος πέτυχε έντεκα πόντους μόνο σε αυτό το διάστημα και έδωσε ανάσα στους Μάτζικ.

Ο Γερμανός παίκτης έβαλε και τα δέκα πρώτα του σουτ στο δεύτερο ημίχρονο και ένα τρίποντο για το 98:90 με λιγότερο από επτά λεπτά να απομένουν στο ρολόι σφράγισε τελικά τη νίκη για τους Magic. Με τους 38 πόντους του, ο μικρότερος αδελφός του Βάγκνερ σημείωσε και το προηγούμενο ρεκόρ καριέρας του, έχοντας πετύχει επίσης 38 πόντους απέναντι στους Μιλγουόκι Μπακς στις 28 Δεκεμβρίου 2021. Ο αδερφός του Moritz είχε επίσης αξιοπρεπή συνεισφορά από τον πάγκο απέναντι στους Pistons, σημειώνοντας δέκα πόντους και μαζεύοντας πέντε ριμπάουντ σε δέκα λεπτά συμμετοχής.

Με ρεκόρ 27 νίκες και 23 ήττες, οι Μάτζικ ισοβαθμούν πλέον με τους Ιντιάνα Πέισερς στην έκτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας του ΝΒΑ και παραμένουν στην κούρσα των πλέι οφ. Το Ντιτρόιτ, από την άλλη, βρίσκεται στον πάτο του πίνακα της Ανατολικής Περιφέρειας μετά την 43η ήττα του στο 49ο παιχνίδι της σεζόν.

Η Schröder χάνει παρά το γεγονός ότι πήρε προβάδισμα 23 πόντων

Μια τουλάχιστον επιτυχία μπόρεσε να πανηγυρίσει και ο Ντάνιελ Τέις, αν και ο σέντερ δεν αγωνίστηκε στη νίκη των Λος Άντζελες Κλίπερς με 103:95 επί των Μαϊάμι Χιτ. Οι Κλίπερς εξακολουθούν να βρίσκονται ξεκάθαρα σε τροχιά πλέι οφ, στην τρίτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας.

Η κατάσταση των Τορόντο Ράπτορς είναι εντελώς διαφορετική. Η ομάδα του αρχηγού της εθνικής ομάδας Ντένις Σρέντερ έχασε με 127-135 μετά από διπλή παράταση στην Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, παρότι προηγήθηκε με 23 πόντους διαφορά σε κάποια φάση. Ο Schröder, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους, και οι Raptors βρίσκονται ήδη πέντε νίκες πίσω από τη δέκατη θέση στην Ανατολή, η οποία είναι αρκετή για να προκριθούν στο τουρνουά των play-in.