Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΔύο φορές σφαλιάρα: Η Άρσεναλ νίκησε τη Λίβερπουλ και άνοιξε την κούρσα...

Δύο φορές σφαλιάρα: Η Άρσεναλ νίκησε τη Λίβερπουλ και άνοιξε την κούρσα για τον τίτλο

Η

Arsenal FC κέρδισε επάξια και κάπως παράξενα σε ένα γρήγορο παιχνίδι κορυφής την πρωτοπόρο Λίβερπουλ με 3:1. Αρχίζει να γίνεται πολύ άνετα στην κορυφή του αγγλικού πίνακα

Πάσα του Van Dijk, πλασέ του Gakpo, αλλά στη συνέχεια ο Diogo Jota έχασε την μπάλα: η Λίβερπουλ, που είχε ήδη αποκλείσει τους Gunners από το FA Cup στο Emirates, παραλίγο να τους αιφνιδιάσει μετά από λιγότερο από 40 δευτερόλεπτα. Στη συνέχεια εξελίχθηκε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι.

Η ομάδα του Αρτέτα ταρακουνήθηκε για λίγο, άφησε την μπάλα να κινηθεί λίγο και στη συνέχεια ανάγκασε τη Λίβερπουλ να μπει στο δικό της παιχνίδι με τεράστια ένταση. Το ανελέητο τρέξιμο και η εντυπωσιακή πάσα της Άρσεναλ σε κάθε κατάσταση πίεσης γρήγορα έβαλε τους “κόκκινους” στα σχοινιά. Επίδειξη δύναμης από τους δευτεραθλητές.

Το 1:0 έμοιαζε μόνο θέμα χρόνου. Στο 11ο λεπτό, ο ταχύτατος Μαρτινέλι, τον οποίο η Λίβερπουλ δεν μπορούσε να πιάσει στα χέρια της, διέρρηξε την αριστερή πτέρυγα – στο κέντρο, ο Σάκα με κεφαλιά πέρασε πάνω από την ελπιδοφόρα ευκαιρία. Τρία λεπτά αργότερα, ο Χάβερτζ, που είχε αναπτυχθεί ως σέντερ φορ, έχασε επίσης μεγάλη ευκαιρία. Όμως ο Alisson έσωσε στα πόδια του Saka, ο οποίος ξεσκόνισε (14ο).

Ο Luis Diaz επιβάλλει την ισοφάριση χωρίς καμία απολύτως ευκαιρία

Ακόμη κι αν οι Κανονιέρηδες οπισθοχώρησαν λίγο στη συνέχεια: Η ένταση και η πίεση δεν έπαψαν σχεδόν καθόλου να υφίστανται. Ο Van Dijk χρειάστηκε να αποκρούσει τον Ödegaard σε κατάσταση ανάγκης (21ο), κάτι που ήταν ο μόνος τρόπος για να μπορέσει αργότερα η LFC να αμυνθεί απέναντι στους Rice και Havertz (αμφότεροι 39ο). Στην αντίπερα όχθη -χωρίς τον τραυματία Σαλάχ- δεν συνέβη ουσιαστικά τίποτα πέρα από μια επικίνδυνη σέντρα του Αλεξάντερ Άρνολντ στον Γκάκπο (27).

Η Άρσεναλ θα μπορούσε να επικριθεί μόνο επειδή δεν πήρε μεγαλύτερο προβάδισμα. Για παράδειγμα με τον Μαρτινέλι, ο οποίος είχε πεταχτεί στον δρόμο του ο Κονατέ μετά την ονειρική πάσα του Τζορτζίνιο (45.+1). Και στη συνέχεια έγινε ξαφνικά το 1:1, επειδή ο Luis Diaz ακολούθησε μια χαμένη δρομική μονομαχία και έβγαλε την μπάλα πάνω στον Gabriel, ο οποίος πέτυχε ένα ατυχές αυτογκόλ με το χέρι του που πήγε εντελώς αντίθετα με την πορεία του παιχνιδιού (45.+3).

Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο σαν να άξιζαν την ισοφάριση – οι Κόκκινοι καθήλωσαν την Άρσεναλ. Τα σουτ έφυγαν αμέσως, με το σουτ του Τζόουνς να περνάει ελάχιστα άουτ από τη μακρινή γωνία (48′).

Οι Κανονιέρηδες επέζησαν από την επιδρομή της Λίβερπουλ στο πρώτο πεντάλεπτο μετά την ανάπαυλα και ανέκαμψαν. Το σουτ του Ödegaard από τα 16 μέτρα που απομακρύνθηκε παραλίγο να καταλήξει στη μακρινή γωνία – η Άρσεναλ ξαναμπήκε στο παιχνίδι (52′). Και, για πρώτη φορά, ήταν ισόβαθμη και έπαιζε πιεστικό ποδόσφαιρο στο τρανζίσιον.

Ο Άλισον προσπερνά φίλο και εχθρό

Σχεδόν σε κάθε λεπτό, όλα ήταν στον αέρα, μέχρι που ο Γκάμπριελ έβγαλε πάσα στον Μαρτινέλι και τόσο ο φαν Ντάικ όσο και ο Αλίσον ένιωσαν υπεύθυνοι. Ο τερματοφύλακας το παράκανε και πήδηξε έξω από την εστία του – πέρα από φίλο, εχθρό και μπάλα. Ο van Dijk έμεινε άναυδος και ο Μαρτινέλι δεν είχε παρά να στείλει την μπάλα στο κενό τέρμα – 2:1 (67′). Σε αυτή τη φάση, είχε γίνει και πάλι φανερό.

Από εκεί και πέρα, η Άρσεναλ είχε μόνιμα την υπεροχή και σε μεγάλο βαθμό τον έλεγχο του παιχνιδιού, ακόμα και σε κατάσταση διαχείρισης. Ο Mac Allister έφτασε ξανά κοντά για την LFC μετά από κόρνερ (77′), αλλά πολλές από τις σέντρες των φιλοξενούμενων δεν βρήκαν στόχο. Ο Ödegaard βρήκε με μια τέτοια σέντρα τον ελεύθερο Kiwior στην άλλη άκρη, αλλά εκείνος έπιασε την κεφαλιά στην αγκαλιά του Alisson (84′).

Ο Τρόσαρντ τα ξεκαθαρίζει όλα – Άρσεναλ και Μάνσιτι στο κυνήγι

Η προκαταρκτική απόφαση ελήφθη στο 88ο λεπτό, όταν ο προφυλακισμένος Κονατέ -μια σκληρή απόφαση- αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τη Λίβερπουλ αποδεκατισμένη. Ο Τζόκερ Τρόσαρντ πέτυχε τελικά το νικητήριο γκολ μετά από μια δυνατή ατομική κούρσα στην αριστερή πλευρά. Το σουτ του Φαν Ντάικ απομακρύνθηκε μέσα από τα πόδια του Άλισον (90.+2).