Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΔωδέκατη σερί νίκη: Δύο γκολ στο ντεμπούτο είναι αρκετά για την non...

Δωδέκατη σερί νίκη: Δύο γκολ στο ντεμπούτο είναι αρκετά για την non plus ultra Ίντερ της Serie A

Η Ίντερ Μιλάνου έχει να χάσει αγωνιστικό παιχνίδι από τις 20 Δεκεμβρίου 2023 (!) – γεγονός που παραμένει αληθινό στο τέλος της 27ης αγωνιστικής της Serie A. Ωστόσο, οι κυρίαρχοι πρωτοπόροι δυσκολεύτηκαν και στην αναμέτρηση με τη νεοφώτιστη CFC Τζένοα. Στο τέλος, πάντως, ήταν μια εργώδης νίκη, που περιλαμβάνει μια παρατεταμένη σειρά κορυφής

Είναι εκπληκτικό το πόσο σίγουρη, κυρίαρχη και επιτυχημένη είναι η Ίντερ Μίλαν φέτος. Αυτό φάνηκε και στο τέλος της 27ης αγωνιστικής της Serie A, με την ανεβασμένη CFC Τζένοα να βρίσκεται σε μια σταθερή θέση στη μέση του πίνακα.

Πρώτα απ’ όλα, οι Γενοβέζοι έπρεπε να βιώσουν από πρώτο χέρι πόσο ανυπέρβλητη είναι η άμυνα της Μίλαν (μόλις δώδεκα γκολ δεχτήκαν στα πρώτα 26 παιχνίδια πρωταθλήματος – το καλύτερο ρεκόρ στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα της Ευρώπης). Μετά από μια ισορροπημένη πρώτη φάση στην οποία οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά, ο επιθετικός Ρετέγκι ήταν αυτός που έχασε την ευκαιρία για το 1-0. Μετά από ωραία σέντρα του Σαμπέλι, ο Ιταλός διεθνής δεν κατάφερε να στείλει την κεφαλιά από κοντά χάρη στην εξαιρετική απόκρουση του τερματοφύλακα Σόμερ (25ο λεπτό).

Εκτός από αυτό, δεν υπήρχε διέξοδος για τους Retegui & Co. σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ασλάνι και ο Αλέξης πανηγυρίζουν τα ντεμπούτα τους στα γκολ

Και η επίθεση των Νερατζούρι, η οποία μέχρι σήμερα είχε πετύχει 67 γκολ (επίσης το καλύτερο στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα της Ευρώπης); Μετά από ένα διαχειρίσιμο πρώτο λεπτό με λίγο πνεύμα, λίγη διείσδυση και λίγη ικανότητα στο τελείωμα, βρήκε τα πατήματά της.

Αρχικά, ο Ντιμάρκο απελπίστηκε σε μια σπουδαία απόκρουση αντανακλαστικών του τερματοφύλακα Μαρτίνεζ – και μάλλον ήταν και οφσάιντ (15ο), πριν ο Μπαρέλα περάσει το οριζόντιο δοκάρι με βολέ μετά από ωραίο τσιπάρισμα (23ο). Αλλά ας είναι, σκέφτηκαν οι Ιντερίστι. Διότι στο 30ό λεπτό, οι ευνοημένοι πήραν το προβάδισμα και για πρώτη φορά προσέφεραν μια πολύ ωραία εμφάνιση: Μετά από ωραία εναρκτήρια πάσα του Μπαρέλα, ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ, που είχε μείνει λίγο πίσω, πήρε την μπάλα και την έστρωσε υπέροχα στον δρόμο του Ασλάνι την κατάλληλη στιγμή. Ο 21χρονος Αλβανοϊταλός ποδοσφαιριστής δεν έχασε χρόνο μέσα στην περιοχή της Τζένοα και έστειλε την μπάλα κάτω από το οριζόντιο δοκάρι.

Λίγο αργότερα, ο Μπαρέλα εξυπηρετήθηκε επίσης καλά, αλλά το επόμενο χαμηλό σουτ του χτύπησε στο αριστερό άκρο της εστίας (34′). Επειδή όμως ο αντίπαλός του Φρέντρουπ σπρώχτηκε πολύ δυνατά την ίδια στιγμή, καταλογίστηκε πέναλτι – το οποίο εξέτασε και το VAR. Ο Αλέξις Σάντσες ανέβηκε στο σημείο και μετέτρεψε με ακρίβεια ξυραφιού στη δεξιά γωνία. Για τον Χιλιανό, ο οποίος επέστρεψε στους Λομβαρδούς από την Ολυμπίκ Μαρσέιγ μόλις το περασμένο καλοκαίρι, και για τον σκόρερ του 1:0 Ασλάνι (16 φορές διεθνής με την Αλβανία), τα γκολ ήταν τα πρώτα τους γκολ στη σεζόν – και ένα πανάξιο 2:0 στην ανάπαυλα.

Περιέργως, αργότερα προβλήθηκε από πάνω η σκηνή του πέναλτι από πίσω από τους εμπλεκόμενους παίκτες, δείχνοντας ξεκάθαρα ότι ο Φρέντρουπ είχε παίξει τη μπάλα. Μια ξεκάθαρη και πολύ καλή απόκρουση. Επομένως, ήταν μια λανθασμένη απόφαση – κακή τύχη για την Τζένοα

Πρώτα ο Βάσκες, αλλά μετά ο Ρετέγκι αστοχεί

Όποιος πίστευε ότι οι Λιγουριανοί θα συμβιβάστηκαν με τη μοίρα τους έκανε λάθος. Η ομάδα με το παρατσούκλι “Il Grifone” (Ο Γρύπας) συνέχισε να κρατάει τα νώτα της, έστω κι αν ο Αλέξις Σάντσες έχασε την ευκαιρία να πετύχει δίποντο (52′) και ο Μχιταριάν δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα Μαρτίνεζ με ένα πολύ κεντρικό σουτ από μακριά (επίσης 52′). Δύο λεπτά αργότερα, όμως, ήρθε η ώρα και οι αουτσάιντερς ανταμείφθηκαν: ο Βάσκεθ της Τζένοα έπειτα από προώθηση έβγαλε ένα δυνατό βολέ και χτύπησε στην κάτω δεξιά γωνία για το 1-2, με τον Σόμερ να μην έχει καμία πιθανότητα να αμυνθεί. Η FC Internazionale δέχτηκε γκολ στην έδρα της για πρώτη φορά μετά από πάνω από 500 λεπτά

Αν και η ομάδα του Μιλάνου δεν έδειχνε πολύ σοκαρισμένη μετά το γκολ, έπαιζε με τη φωτιά από καιρού εις καιρόν. Και η τύχη ήταν με το μέρος τους: ένα δυνατό τελείωμα του τζόκερ Βιτίνια για το 2:2 ακυρώθηκε ως οφσάιντ (66′), ενώ ο Ρετέγκι είχε την ευκαιρία να κάνει την κεφαλιά και λίγο άουτ (74′). Ωστόσο, αυτό δεν ήταν αρκετό, μόνο μια τελική σέντρα δεν μπόρεσε να αντιμετωπιστεί καθαρά επειδή δύο παίκτες της CFC δεν συντονίστηκαν (90.+2).

Και έτσι η Ίντερ, για την οποία οι Θούραμ, Μπαρέλα και Αρναούτοβιτς είχαν κάνει κάποια βήματα προόδου αλλά έχασαν το 3:1, σημείωσε τη δωδέκατη διαδοχική της αγωνιστική νίκη – τρίποντο της εργατικής τάξης. Η σχεδόν βέβαιη νέα πρωταθλήτρια διεύρυνε έτσι τη διαφορά της στην κορυφή της βαθμολογίας από τη “διώκτρια” Γιουβέντους (πικρή 1:2 στη Νάπολη) στους εντυπωσιακούς 15 βαθμούς.