събота, април 27, 2024
HomeSerie AДванадесета поредна победа: Два дебютни гола са достатъчни за Интер в Серия...

Дванадесета поредна победа: Два дебютни гола са достатъчни за Интер в Серия А non plus ultra

Интер Милано не е губил състезателен мач от 20 декември 2023 г. (!) – факт, който остава валиден и в края на 27-ия ден от Серия А. Суверенните лидери обаче също имаха трудности в сблъсъка си с новопостъпилия ЦФК Дженоа. В крайна сметка обаче се стигна до трудна победа, включваща удължена серия на върха

Удивително е колко уверен, доминиращ и успешен е Интер Милано през този сезон. Това си пролича и в края на 27-ия мач от Серия А, в който промотираният ЦФК Дженоа заемаше солидна позиция в средата на таблицата.

На първо място, генуезците трябваше да изпитат от първа ръка колко непреодолима е защитата на Милан (само дванадесет допуснати гола в първите 26 мача от първенството – най-добрият рекорд в петте най-големи първенства в Европа). След равностойна начална фаза, в която гостите започнаха добре, именно нападателят Ретеги пропусна възможността за 1:0. След прекрасно подаване на Сабели италианският национал не успя да се разпише от близка дистанция благодарение на великолепното спасяване на вратаря Зомер (25-ата минута).

От друга страна, през цялото първо полувреме нямаше никакъв начин да се стигне до гол за Ретеги и компания.

Аслани и Алексис празнуват дебютен гол

А атаката на „нерадзурите“, която до момента беше отбелязала 67 гола (също най-доброто постижение в петте водещи европейски лиги)? След управляеми първи минути с малко еспринт, слабо проникване и слаба способност за завършване, те намериха своя път.

Първо, Димарко се отчая при страхотно рефлекторно спасяване на вратаря Мартинес – и вероятно също беше в офанзива (15-и), а след това Барела уцели напречната греда с воле след прекрасен финт (23-и). Но така да бъде, помислиха си интеристите. Защото в 30-ата минута фаворитите поеха инициативата и за първи път предложиха много красива проява: След прекрасен начален пас на Барела, Лаутаро Мартинес, който бе изостанал леко, пое топката и я вкара отлично на пътя на Аслани в точния момент. 21-годишният албанско-италиански футболист не губи време в наказателното поле на Дженоа и забива топката под напречната греда.

Малко по-късно Барела също получи добро подаване, но последвалият му слаб удар попадна в далечния ляв ъгъл на вратата (34′). Но тъй като в същия момент неговият съперник Френдруп беше бутнат прекалено силно, беше отсъдена дузпа – също прегледана от ВАР. Алексис Санчес застана на мястото на дузпата и я реализира с бръснеща точност в десния ъгъл. За чилиеца, който се завърна при ломбардите от Олимпик Марсилия едва миналото лято, и за вкаралия за 1:0 Аслани (16-кратен албански национал) головете бяха първите им за сезона – и заслужено 2:0 на почивката.

Любопитно е, че по-късно бе показан изглед отгоре на сцената с дузпата откъм гърба на участващите играчи, който ясно показваше, че Френдруп е играл с топката. Ясен и много добър блок. Следователно това беше грешно решение – лош късмет за Дженоа

Първо Васкес, но после Ретеги пропуска

Който е смятал, че лигурите ще се примирят със съдбата си, е сгрешил. Отборът с прякор „Il Grifone“ (Грифонът) продължи да се държи, макар че Алексис Санчес пропусна шанса си да вкара гол (52′), а Мхитарян не успя да преодолее вратаря Мартинес с удар от дистанция, който беше твърде централен (също 52′). Две минути по-късно обаче моментът дойде и изоставащите бяха възнаградени: Васкес от Генуа стреля с мощно воле след авантаж и уцели долния десен ъгъл, за да направи 1:2, а Сомер нямаше никакъв шанс да се защити. FC Internazionale допусна домакински гол за първи път от над 500 минути

Макар че отборът от Милано не изглеждаше твърде шокиран след гола, от време на време играеше с огън. И късметът беше на тяхна страна: мощен финал на жокера Витиня за 2:2 не беше признат заради засада (66′), а Ретеги получи право да се разпише с глава и за малко не уцели целта (74′). Това обаче не беше достатъчно, само последният удар не можа да бъде отразен чисто, защото двама играчи на CFC не се координираха (90.+2).

И така Интер, за когото Турам, Барела и Арнаутович бяха направили известен прогрес, но пропуснаха да се разпишат за 3:1, записа дванадесетата си поредна състезателна победа – с три точки от работен тип. Така почти сигурните нови шампиони увеличиха преднината си на върха на таблицата пред „преследвачите“ Ювентус (горчиво 1:2 в Неапол) на внушителните 15 точки.