Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΔιπλό του Πάλμερ στις καθυστερήσεις: Η Τσέλσι νίκησε δραματικά τη Μαν Γιουνάιτεντ...

Διπλό του Πάλμερ στις καθυστερήσεις: Η Τσέλσι νίκησε δραματικά τη Μαν Γιουνάιτεντ με 4-3

Σε ένα τρελό παιχνίδι, η Τσέλσι FC εξασφάλισε μια νίκη στις καθυστερήσεις απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Πάλμερ πέτυχε ένα διπλό στις καθυστερήσεις και εξασφάλισε την πρώτη νίκη των “μπλε” επί των “κόκκινων διαβόλων” από το 2017

Στο τέλος της 31ης αγωνιστικής, η Premier League είχε να προσφέρει ένα απόλυτο κλασικό αγγλικό ποδόσφαιρο: Η Τσέλσι FC φιλοξένησε το βράδυ της Πέμπτης τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και στόχευε στην πρώτη της νίκη απέναντι στους “κόκκινους διαβόλους” από το 2017. Ο προπονητής της Τσέλσι, Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, επέλεξε να μην κάνει καμία αλλαγή στην πρώτη του ενδεκάδα μετά την ισοπαλία 2-2 με την Μπέρνλι. Από την άλλη πλευρά, ο προπονητής της Γιουνάιτεντ, Έρικ Τεν Χαγκ, έκανε τρεις αλλαγές σε σχέση με το 1-1 στο Μπρέντφορντ. Ο Maguire αντικατέστησε τον τραυματία Lindelöf, ενώ οι Casemiro και Antony μπήκαν στη θέση των McTominay και Rashford (αμφότεροι στον πάγκο).

Η Τσέλσι προηγείται νωρίς με 2-0

Το ματς είχε την πρώτη του κροτίδα μετά από μόλις τέσσερα λεπτά: Μετά από απώλεια της κατοχής της μπάλας από τον νεαρό Μαϊνού, οι Μπλε άλλαξαν γρήγορα ταχύτητα και ο Γκούστο έκανε τη σέντρα από τη δεξιά πτέρυγα στον ελεύθερο Γκάλαχερ στην πλάτη. Το απευθείας σουτ του κατέληξε στα δίχτυα για να δώσει από νωρίς προβάδισμα στην Τσέλσι, αν και ο τερματοφύλακας της Γιουνάιτεντ Ονάνα δεν έδειχνε καλά (4ο λεπτό).

Και οι Μπλε συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο: ο Μούντρικ αστόχησε αρχικά από μακριά στο 9ο λεπτό για να κάνει το 2-0, αλλά λίγο αργότερα έμελλε να έρθει από το σημείο του πέναλτι. Ο Αντόνι είχε ανατρέψει τον Κουκουρέλα μέσα στην περιοχή, ο Πάλμερ τον ευχαρίστησε και με πέναλτι αύξησε το προβάδισμα της Τσέλσι (19′). Λίγα πράγματα υπήρχαν από τη Γιουνάιτεντ μέχρι αυτό το σημείο, με τον Ντισάσι να έχει την ευκαιρία να πετύχει ακόμα και τρίτο γκολ. Ωστόσο, ο αμυντικός έστειλε την κεφαλιά του πάνω από την εστία από κοντά (25′).

Η Γιουνάιτεντ γυρίζει το παιχνίδι

Μια χαμένη ευκαιρία που σύντομα θα έπαιρνε την εκδίκησή της: Λίγη μόνο ώρα αργότερα, ο πίνακας του Στάμφορντ Μπριτζ έδειχνε το σκορ στο 2:2. Πρώτα ο Garnacho εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Caicedo για να πετύχει την ισοφάριση (34′), στη συνέχεια ο αρχηγός της Γιουνάιτεντ, Bruno Fernandes, έστειλε το κεφάλι του σε σέντρα του Dalot από κοντά (39′). Το δεύτερο γκολ που δέχτηκε επέκτεινε μια άδοξη πορεία για τους “μπλε”, οι οποίοι είχαν πλέον δεχτεί τουλάχιστον δύο γκολ στον έκτο διαδοχικό ανταγωνιστικό αγώνα τους. Ωστόσο, ακόμα δεν είχε συμπληρωθεί το ημίχρονο και ο Γκάλαχερ σημάδεψε ξανά το δοκάρι για τους γηπεδούχους, καθώς περνούσαν πέντε λεπτά καθυστερήσεων (45.+5).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε επίσης με γρήγορο ρυθμό, με τις δύο άμυνες να αντιμετωπίζουν σημαντικά προβλήματα σε αρκετές περιπτώσεις. Ο Τζάκσον της Τσέλσι είχε την καλύτερη ευκαιρία στην εναρκτήρια φάση του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά το δυνατό του σουτ απέκρουσε ο Ονάνα (52′). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να πανηγυρίσουν ξανά: η σέντρα του Antony έξω από την περιοχή βρήκε τον Garnacho, ο οποίος με κεφαλιά έφερε το ματς στα μέτρα των “κόκκινων διαβόλων” (67′).

Στη συνέχεια οι Μπλε πάλεψαν και πάλι, αλλά οι γηπεδούχοι σπάνια έβρισκαν τρόπο να περάσουν από την συμπαγή άμυνα της Γιουνάιτεντ. Ο Πάλμερ απείλησε και πάλι με μια θρασύτατη προσπάθεια από ελεύθερο σουτ από οξεία γωνία, αλλά ο Ονάνα ήταν σε ετοιμότητα (73′).

Τρελές καθυστερήσεις: Το διπλό του Πάλμερ δίνει τη νίκη στην Τσέλσι

Έτσι η Τσέλσι έπρεπε να περιμένει μέχρι τις καθυστερήσεις, αλλά ήταν μια δύσκολη φάση. Αφού οι Μπλε απειλήθηκαν ελάχιστα για μεγάλο χρονικό διάστημα, ο Μαντουέκε άλλαξε και πάλι το μομέντουμ. Με γρήγορο τρέξιμο, ο τζόκερ πέρασε τον Νταλότ και ανατράπηκε μέσα στην περιοχή – ο διαιτητής Τζάρεντ Γκίλετ έδειξε και πάλι το σημείο (90.+7). Ο Πάλμερ ανέβηκε και πάλι από το σημείο και ο νεαρός κράτησε και πάλι την ψυχραιμία του για να πετύχει το πανηγυρικό 3:3 (90.+10). Αλλά δεν είχε τελειώσει ακόμα: ένα τελευταίο κόρνερ στο ενδέκατο (!) λεπτό των καθυστερήσεων έμελλε να κρίνει το παιχνίδι: Ο Enzo Fernandez βρήκε τον Palmer, του οποίου το φαλτσαριστό τελείωμα χτύπησε στο πίσω μέρος της εστίας – 4:3 για τους Μπλε (90.+11).

Στο τέλος του αγώνα, η Chelsea FC κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη επί της Manchester United από το 2017 και να πλησιάσει τους “κόκκινους διαβόλους” στον πίνακα. Ενώ οι Μπλε θα υποδεχθούν την επόμενη Κυριακή (6.30μμ) την ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η Μαν Γιουνάιτεντ θα υποδεχθεί δύο ώρες νωρίτερα τη Λίβερπουλ που διεκδικεί τον τίτλο